Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Niestety , oscyloskopu w domu nie mam. Uklad 4047 wymienilem na drugi i tez nic nie pomoglo. R1 mam 5K i C1 2.2nF.Mozna to sprawdzic bez oscyloskopu ?
nozka 4047
1 4.15V
2 202mV
3 4.02V
4,5,6 5V
7 0V
8,9 0V
10 3.44V
11 4mV
12 0
13i 14 4.16V
Oscyloskop to podstawa. Masz złe wartości elementów generatora. R1 może być mniejszy niż 2k2, 5K to za duża wartość. Natomiast C6 musi mieć dużą wartość, ja u siebie wstawiałem 7,8 nF. 2n2 to wartość zdecydowanie za mała. Nie pamiętam już, bo dawno to uruchamiałem, jaką częstotliwość powinien mieć generator taktujący, a opisu tamtych prac nie mogę odnależć. Podpieram się jedynie schematem na którym nanosiłem zmiany. Przy C=7n8 i R=470 oHm uzyskałem zakres regulacji 200 - 1000Hz, bo tak chciałem dla telegrafi. Zakres tem mogłem zmniejszyć do wartości nieco poniżej 800Hz obcinając pasmo od góry.
Nie sądzę by podane przez Ciebie wartości napięć mogły coś powiedzieć o częstotliwości generatora. Musisz to zobaczyć. Ale spróbuj zmienić C6 na większą wartość.
R1 zamienilem na 1 K i do C6 dolutowalem drugi rownolefle 2.2Nf ale to nic nie pomoglo
To co mnie dziwi to ze nic w glosniku nie slychac , nie wiem jak dzialaja MAX ale wydaje mi sie ze cos powinno slychac. Wymienilem je na druga pare i tez nic sie nie dzieje.
Jutro zrobie plytke na filtr z jednym ukladem aby je sprawdzic. Mam nadzieje ze nie padly wszystkie 4 bo nie mam wiecej
Sygnal wejsciowy podaje z wyjscia na sluchawki z TS 50. W instrukcji chyba sie nie doczytalem gdzie nalezy je podlaczyc. Czy do wyjscia sluchawkowego iczy tez glosnikowego z nadajnika ?
Jakie wartości tych elementów podało AVT?
Opisałem nieco wyżej dzisiaj jak działają układy MAX295. Przenoszą sygnał m.cz. tylko wtedy gdy na wejściach taktujących CLK (n.1) jest sygnał zegarowy. Od jego częstotliwości zależy szerokość przenoszenia pasma.
Sygnał podajesz z wyjścia słuchawkowego.
C1 to 2.2nF i R1 to 2,2K( w opisie elementow C6 podany jest w dwoch miejscach jako 2.2nF i 100nF i R1 na schemacie jest jako 2.2 k i w opisie elementow 4.7k ) i koledzy wczesniej mi napisali ze ma byc 2.2nF
No widzisz, jak pisałem u siebie stosowałem bardzo dużą wartość C6, wtedy mi to działało. Sprawdź dokładnie montaż elementów w układach MAX 295, choć wątpię byś się pomylił. Cały problem to ten generator, musisz mieć 100% pewności że generuje.
Mój zakres porad już wyczerpałem, nie potrafię więcej nic dodać.
Rysio!
OK
Dzieki za pomoc i czas jaki mi poswieciles.Teraz a raczej jutro zrobie plytke do filtru z jednym ukladem. W ten sposob bede mogl sprawdzic czy uklady nie sa uszkodzone. Jesli sie okaze ze sa ok to bede dalej sprawdzal plytke . Jesli padly to bede musial zamowic nowe .
Pozdrawiam
Witam
No i sprawa sie wyjasnila , z pieciu ukladow Max tylko dwa przezylo. Trzy padly . Zrobilem uklad na jednym i jeden ktory nie uzywalem ( nowka ) po podlaczeniu napiecia 8,5 V przez chwile dzialal . Pozniej po ok minucie przestal przechodzic sygnal na wejscie wzmacniacza. Uklad byl dosc letni. Wymienilem na inny i tak sprawdzilem wszystkie . Te co byly uszkodzone , "piszcaly" tj sygnal audio byl slaby z piskiem. Poki co bede probowal uklad z jednym ukladem az otrzymam nowe sztuki.
Druga sprawa chce zrobic plytke do zasilacza symetrycznego , teraz jest na pajaku. Bede mial dwa napiecia + i - 5V. Do zasilania wzmacniacza potrzeba 12 V . Trafo mam z wyjsciem 2 x 10,5 V . I tutaj mam pytanie czy napiecie dla 12 V moge wziasc z mostka diodowego tzn z bieguna dodatniego i ujemnego. Dla drugich napiec wezme z odczepu srodkowego i z jednego na stabilizator dodatni z z drugiego ujemny wykozystujac wspolny punkt uzwojenia jako mase.
Widzialem zasilacze zrobioe w ten sposob ze ze stabilizatora 12 V podane jest napiecie na wejscie stabilizatora 5 V i w ten sposob mamy z jednej galezi uzwojenia dwa napiecia. Chodzi mi aby zabardzo nie obciazac stabilizator 12 V
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Zamowilem 6 szt. W przyszlym tygodniu przysla wiec w miedzy czasie zrobie zasilacz +/- 5 V
Poki co robie proby z modulem na jednym ukladzie
Pozdrawiam
Powodzenia,
Swoją drogą dziwne, że padły, ten filtr rusza również na przetwornicach bez problemów. Pewnie pokopsałeś coś z podłączeniem zasilania (wtedy nie dziwne
).
Daj znać jak go zrobisz.
A ja się nie dziwię że układy MAX295 padły.
Cytat:Zrobilem uklad na jednym i jeden ktory nie uzywalem ( nowka ) po podlaczeniu napiecia 8,5 V przez chwile dzialal . Pozniej po ok minucie przestal przechodzic sygnal na wejscie wzmacniacza.
Padły bo musiały, układy te zasila się napięciem symetrycznym +-5V, w odniesieniu do masy sygnałowej. I to tyle w tym temacie.
Rysio!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10