Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #41
RE: Synteza SPHM DDS
(04-09-2011 11:05)SP3SWJ napisał(a):  TG50 >>> ???
KARTA SD - dlaczego ci się nie podoba karta SD ???

Kolego Jarku (taka stara tradycja zwracania się po imieniu, ja jestem Józef),

To nie jest tak, że mi się nie podoba. na każdy projekt patrzę poprzez moje możliwości finansowe, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. W każdym projekcie staram się doceniać zalety, dostrzegać wady i nie bagatelizować pewnych trudności przy chęci wykonania.
Dla faceta z epoki skal mechanicznych, urządzeń lampowych, taki projekt to duże wyzwanie prawie jak z kosmosu. Nie sądziłem, że doczekam "kolorowych telewizorów" w radiach amatorskich, a tu jeszcze panel dotykowy, "super procesor" o mocy obliczeniowej większej od ODRY1300, karta SD, interfejsy, prawie komputer.

Wielu starszych kolegów podobnie jak ja zadaje sobie pytanie czy przy takim zaawansowaniu technicznym jest w stanie wykonać takie urządzenie (lutowanie dużych układów, programowanie, uruchamianie). Tak więc to raczej forma obawy niż krytyki.
04-09-2011 17:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #42
RE: Synteza SPHM DDS
I w takiej sytuacji jaką opisuje Józef kłania się siła grupy. Gdzie członkowie zespołu dzielą się zadaniami i wspólnymi siłami budują, bądź projektują urządzenie. W tym wypadku najważniejsza jest sprawa kosztów, czy damy radę ją pokonać. W zgranym zespole możemy budować prawie wszystko. Jeden robi obudowy, inny lutuje SMD, a kolejna osoba wszystko uruchamia i stroi. Przy takim skomplikowaniu konstrukcji samodzielnie buduje się bardzo ciężko.
Jarek mi też się nie podoba twoja maniera pisania znaku, bądź loginu zamiast imienia. To tak wygląda jakbyś nagle do osoby wcześniej piszącej odnosił się bardzo oficjalnie, jakby jej poglądy były ci nagle niewygodne.
04-09-2011 18:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #43
RE: Synteza SPHM DDS
>>Zdzisław - chodzi o jednoznaczność - nie wiedziałem że twój znak może być "ciężarem"... ( żartuje :-)

>>Józef - jeśli w dyskusji będzie brało kilku Józefów - to odpowiedzi beda niejednoznaczne. W internecie na forum po to wymyślamy "nicki" by nikt na nikogo się nie "obrażał" za mówienie per "nick" - zawsze możesz zmienić swój nick na Józef - jeśli na forum jeszcze go nikt nie zajął... więc będę nadal mówił "po nicku" i jak ktoś ma z tym problem - jego problem.


Wracając to techniki - Ja się na kartę SD nie upieram - ale karta SD jest obecnie chyba najtańsza i najbardziej rozpowszechniona pamięcią - dostępną w komórkach, aparatach foto itp.. i nie musi byc na stałe przypisana do TRX - może być tymczasowo użyta na potrzeby programowania.

"nie-procesorowcy" maja naturalny opór do spraw związanych z komputerem i czynnością zwana programowaniem procesora.

Przykład jak będzie się programować ( wgrywać program do procesora:
1. za pomocą komputera lub komórki na kartę SD nagraj plik husar.hex który otrzymałeś emailem ( pobrałeś z WWW)
2 wyłącz Husara
3 naciśnij przycisk "PAMIEC" i trzymaj ( przykładowo..... )
4 włącz zasilanie HUSARA i poczekaj aż podświetlenie LCD zacznie migać
5 puść wszystkie przyciski... i czekaj.... około 30 sekund
6. husar się wyłaczy..... teraz go włącz.... :-)

KONIEC PROGRAMOWANIA


inne zastosowania... to co pisałem wsześniej... zapisywanie całych nastaw konfiguracji TRX jako plików tekstowych...

Jeśli przeciętny "zjadacz TRX" ma problemy ze skomplikowanymi nastawami... pobiera plik HUS_001.txt i z MENU Husara wybiera z funkcje odczytaj nastawy TRX ....


Ja nikogo nie zmuszę do karty SD - staram się zaproponować coś co uznaje za bardzo użyteczne i tanie - a także wielofunkcyjne i rozwojowe :-)
04-09-2011 19:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #44
RE: Synteza SPHM DDS
Kilka wyjaśnień do konstrukcji sterownika syntezy:

- niestety, nowoczesne elementy trochę kosztują ale ceny szybko spadają. Procesory Xmega są już praktycznie na tym samym poziomie co ATmega128, ceny wyświetlaczy też spadają. Przy panelu dotykowym opada koszt klawiatury, dodatkowych klawiszy oraz wykonania mechaniki pod te elementy.

- duży pobór prądu przez układy DDS oraz wyświetlacze kolorowe jest jedną z większych wad tych rozwiązań ograniczających zastosowanie do urządzeń stacjonarnych

- sam sterownik jest dość prosty (wyświetlacz TFT, procesor, karta SD, porty na złączach. Wszystkie dodatkowe elementy będą na zewnętrznych modułach (DDS-y, rejestry szeregowe, interfejsy USB, RS485). Takie podejście daje dużą uniwersalność konstrukcji i łatwość modyfikacji. Łatwo możemy na takim module zrobić inne urządzenia np. konsolę do skrzynki lub jakiś przyrząd pomiarowy.

- ze względu na montaż (TQFP64, nogi co 0,8mm) wybrałem procesor Xmega-A3 a nie jeszcze lepszy Xmega-A1 (TQFP100, nogi co 0,5mm). W razie obaw o lutowanie zawsze możemy kogoś poprosić o pomoc, to tylko jeden układ.

- tak jak napisał powyżej Jarek karta SD zdecydowanie podnosi funkcjonalność układu i upraszcza wymianę oprogramowania. Złącze jest bardzo tanie a jakaś karta prawie zawsze jest pod ręką. Tak jak pisałem wcześniej procesory Xmega wymagają innego programatora. Dzięki karcie będziemy mogli aktualizować oprogramowanie bez programatora a nawet bez dostępu do komputera oraz zerowej wiedzy na temat programowania procesorów (opis Jarka powyżej).

- jeśli uda się zrealizować wszystkie funkcje (obsługa kilku DDS-ów, DSP, anten, skrzynki) to nie będzie to tylko synteza a raczej komputer pokładowy do amatorskiego tranceivera.

PS.
Może taka klawiatura numeryczna, oraz wybór pasma, nie zasłania zasadniczego ekranu, może być traktowana jak MENU.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
05-09-2011 10:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #45
RE: Synteza SPHM DDS
Dzięki Adamie, za tak obszerne słowa wyjaśnienia. Nie ma już, żadnych wątpliwości Big Grin

Drugi nie wirtualny odbiornik, na pewno uatrakcyjni HUSAR-a, szczególnie jako radio do szybkiej pracy w zawodach, ale klawiatura na ekranie może taką pracę utrudnić. Zdarzą się, że ekran "nie złapie" palca i ponowny wybór trochę wybija z rytmu. Oczywiście jeżeli jednocześnie nie rezygnujemy z klasycznej klawiatury, a jest to ukłon w stronę tych co nie lubią, smutnych zwykłych klawiatur, to jest to jak najbardziej "fajny bajer".

--= SWL SP6-01-396 =--
06-09-2011 19:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9HVW Offline
Józef
***

Liczba postów: 157
Dołączył: 14-06-2010
Post: #46
RE: Synteza SPHM DDS
Wykonałem pomiary DDSa od Husara za pomocą analizatora firmy HP8590 z generatorem taktującym DDSa 58,250MHz.Kolejne pomiary zostaną wykonane z generatorem taktującym DDSa 100MHz i 400MHz, jak widać na załączonych wykresach poziom sygnałów niepożądanych jest niższe od sygnału użytecznego o min 40dBm. Widać że mimo zastosowania niskiego generatora taktowania najbliższe sygnały są na poziomie > 50dbm. Podziękowania dla kolegi Mariana SP9MQH za udostępnienie analizatora i pomoc przy pomiarach.


Załączone pliki
.pdf  Generator DDS na układzie AD9951 wg schematu SP4HKQ do trscv Husar.pdf (Rozmiar: 503.74 KB / Pobrań: 1855)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2011 22:27 przez SP9HVW.)
06-09-2011 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #47
RE: Synteza SPHM DDS
Czy są może chętni do budowy tego "kontrolera" na Xmega128A3 i kolorowym LCD ?

Jeśli są chętni to mam do przetestowania BOOTLOADER DOS SD o którym pisałem wcześniej i przykładowy wsad HEX 127kb z obsługa LCD i RS232)

Plik sp3swj.bin nagrywamy na kartę SD... zwieramy PTT do masy ... i resetujemy lub włączamy zasilanie ;-)
Pełne programowanie pliku 128kb trwa około 7 sekund :-)

Robiłem testy z resetowaniem procesora w trakcie i wyciąganiem karty w trakcie flaszowania procka - testy wypadły poprawnie.

Oczywiście wcześniej trzeba procek zaprogramować przez PDI i ustawić FUSE.

Napisałem też drugi bootloader RS232 pod Bascoma - pozwala to programiście na programowanie procka wprost przez RS232 z poziomu kompilatora.

W przyszłości może zintegruje te dwa programy w jeden SD-RS232.


Pytam się tez dlatego o potencjalnych budowniczych - gdyż zastanawiam się czy jest sens rozwijać wątek jeśli nie ma aktywnych "spawaczy".
21-04-2012 17:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #48
RE: Synteza SPHM DDS
Z powodu braku czasu miałem półroczną przerwę w pracach nad sterownikiem syntezy. Od tygodnia porządkuję wcześniejszy kod i dopracowuję interfejs użytkownika. Aktualnie pracuję nad obsługą panela dotykowego i związanymi z nim funkcjami.

Jarek aby znaleźli się chętni do wykonania tej syntezy muszę doprowadzić oprogramowanie do funkcjonalnej wersji "beta". Trudno w "ciemno spawać" jak nie widać efektu finalnego. Mimo to kilku Kolegów wyraziło chęć testowania softu na etapie jego powstawania dlatego bootloader z karty SD będzie jak najbardziej przydatny. W przyszłym tygodniu postaram się przetestować jak to funkcjonuje na moich płytkach.
Plan jest taki aby wersja "mocno testowa" powstała do spotkania na ŁOŚ-iu. Niestety projekt jest dość rozbudowany i trudno przewidzieć wszystkie problemy do pokonania. W pierwszej wersji synteza będzie obsługiwała DDS na AD9951 ale planuję również wersję na Si570.

Na zdjęciach ostateczny wygląd ekranów syntezy w wersji do pierwszych testów.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

73 Adam
23-04-2012 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NVF Offline
Bartłomiej
***

Liczba postów: 144
Dołączył: 05-12-2009
Post: #49
RE: Synteza SPHM DDS
(21-04-2012 17:51)SP3SWJ napisał(a):  Czy są może chętni do budowy tego "kontrolera" na Xmega128A3 i kolorowym LCD ?

Jeśli są chętni to mam do przetestowania BOOTLOADER DOS SD o którym pisałem wcześniej i przykładowy wsad HEX 127kb z obsługa LCD i RS232)

Mnie interesuje koncepcja samego bootloadera. Czy jest to wersja mająca jakieś zabezpieczenia przed nieprawidłowym wgraniem firmware - np. suma kontrolna pliku? "BOOTLOADER DOS SD " to wersja obsługująca system plików FAT16?

Moim zdaniem ogólnie forma wgrywania nowego firmware za pomocą karty SD jest słuszna dla projektów zamkniętych - producent wypuszcza urządzenie i aby klient mógł sam sobie zaktualizować urządzenie, przesyła mu kartę SD. Oczywiście jest też inne podejście - producent chce maksymalnie odciążyć klienta i robi wszystko, aby aktualizacja odbywała się najprościej - bez udziału innego urządzenia (PC). Jednak gdy ktoś decyduję się na tak nowoczesną syntezę to czy nie będzie korzystał z CAT'a? Poza tym nowoczesne karty SD mają duże pojemności i stwarza to problemy przy ich obsłudze. Mało tego, karty małej pojemności (atrakcyjniejsze z punktu widzenia programisty) stają się porównywalne cenowo z tymi o większej pojemności. Co gorsza karty o tej samej pojemności różnych producentów wcale (w tym akurat zastosowaniu) nie muszą być kompatybilne...Dlatego też, trzeba przeprowadzić testy z udziałem markowych i mniej znanych kart SD o różnych pojemnościach pamięci.

Na koniec - czy kolega może się podzielić tymi bootloaderami (ich kodem źródłowym) na forum?
23-04-2012 11:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 819
Dołączył: 29-08-2009
Post: #50
RE: Synteza SPHM DDS
(23-04-2012 11:31)SQ8NVF napisał(a):  Jednak gdy ktoś decyduję się na tak nowoczesną syntezę to czy nie będzie korzystał z CAT'a?
No tak, ale CAT nie zapewnia na tyle pełnej komunikacji, żeby robić update. Karta wydaje się być niezłym rozwiązaniem - nawet jeżeli uznamy je za "najlepsze z najgorszych"

MAc
mrn
23-04-2012 11:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości