HomeMade
Synteza SPHM DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza SPHM DDS (/thread-912.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 10-08-2011 22:15

Trwają zaawansowane prace nad nową syntezą na kolorowym wyświetlaczu TFT 320x240 z panelem dotykowym. Moduł będzie obsługiwał dwa enkodery, generator na Si570 będzie sterował nastawami DSP oraz prawdopodobnie skrzynką easyATU oraz przełącznikiem antenowym. Aktualnie dopracowywany jest schemat sterownika oraz na ukończeniu jest projekt druku.

Założenia techniczne:
- procesor Xmega128A3-TQFP64 taktowany 48MHz;
- wyświetlacz 3,5 cala TFT 320x240, 8 bitowy kolor;
- panel dotykowy plus kontroler na AD7843;
- peryferia sterowane poprzez rejestry szeregowe 74HC595 aby ograniczyć okablowanie radia (anteny, tłumiki, pasma, wstęgi, filtry, automatyka, vox, inne);
- I2C do obsługi dodatkowych układów (PCF8583, PCF8574, inne procesory);
- 8 przetworników ADC 12bit (s-metr, automatyka, pomiar mocy, swr);
- przetwornik DAC 12bit - automatyka pośredniej;
- dwa enkodery (przestrajanie, nastawy, drugi odbiornik);
- obsługa generatora na Si570;
- dwa kanały szeregowe (CAT, komunikacja z DSP_Picastar);
- 12 klawiszy funkcyjnych;
- karta SD;
- funkcje (rit, split, drugi wirtualny odbiornik, rewers, 10 pamięci na każdym paśmie, zegarek);

Sprawdzałem kilka typów wyświetlaczy, niestety te najtańsze były słabej jakości lub bez paneli dotykowych. Zaletą tego wyświetlacza jest dobra jakość, dobra czytelność pod różnymi kątami, zintegrowany panel, prosty interfejs oraz duża szybkość wymiany danych (tylko 8 bitów na kolor). Kolory może nie są "filmowe" ale do naszych celów zupełnie to wystarczy. Z tej samej rodziny dostępny jest wyświetlacz 4,3 oraz 5,6 cala. Być może wielu Kolegów uważa, że kolorowy wyświetlacz do radia to przesada ale to jest przyszłość zobrazowania, tej rewolucji nie da się zatrzymać (telefony, komputera, tablety, inne zabawki elektroniczne).

Przewodnik po wątku:
- ekran konfiguracji sterownika;
- menu obsługi pamięci;
- funkcja RIT;
- funkcja SPLIT;
- wirtualny odbiornik RX2;
- automatyczny klucz telegraficzny;
- moduł procesora, widok zmontowanej płytki;
- opis złączy na płytce procesora;
- dodatkowa klawiatura funkcyjna;
- moduł generatora Si570;
- kalibracja generatora Si570
- moduł rejestrów 74HC595;
- opis pinów sterujących konfiguracją radia;
- moduł zegarka PCF8563;
- zespolony moduł rejestrów szeregowych

Sterownik początkowo był planowany do radia HUSAR ale ze względu na zmianę priorytetów ostatecznie został wykorzystany do HUSARKA.
Oprogramowanie w wersji v1_16 ma wbudowaną pełną obsługę CAT-a, sterownik emuluje radio TS2000 oraz obsługę podstawowych parametrów DSP dla zmodyfikowanego modułu od PicaStara.

1/ Najnowszy opis sterownika będzie zawsze w tym poście w załączniku. Nazwa pliku załącznika zawiera datę modyfikacji opisu.
2/ Wsad do procesorów w plikach załączników (były dwie wersje sterownika na procesorach Xmega64A3 oraz Xmega128A3
3/ Na zdjęciu konfiguracja programatora z poziomu środowiska CodeVisionAVR
4/ Przykładowy ekran sterownika
5/ Soft ver. 1.20 bez czujnika temperatury, soft ver. 1.23 z czujnikiem temperatury.



RE: Synteza SPHM DDS - SQ8NVF - 10-08-2011 22:47

A właśnie miałem takie coś zacząć robić...Faktycznie, są wyświetlacze o których mowa w cenie 75zł i tym samym przestaje być opłacalne pakowanie się w "szare" za 40-50zł, do których sam touch panel kosztuje 20zł + sterownik odczytu. Wychodzi to samo a koloru nie mamy...nie mówiąc o rozdzielczości.

A jakieś bliższe informacje - typu: jaki jest uP sterujący, dodatkowe peryferia na płytce i oczywiście co z kodem źródłowym? Jak jest z czytelnością patrząc z góry na wyświetlacz - z moich informacji wiem, że jest to typu 6 'clock?


RE: Synteza SPHM DDS - SP3SWJ - 11-08-2011 18:07

Do konstrukcji VFO - którego zwiastunoe ekrany pokazano - jak bym dodał (uwzględnił):
- główny impulsator musi mieć szybkie wejścia by obsłużyć impulsatory profi które mają nawet 250 impulsów na obrót
- dodał kilka impulsatorów (a nie tylko jeden) i każdy z przyciskiem na gałce
- wolne ADC użył do kilku potencjometrów które mogą "udawać" impulsatory.
- przewidział jeszcze jeden DDS na BFO
- oczywista- oczywistość - bootloader (ale to pisze tylko dla kronikarskiego obowiązku)
- w standardzie powinna byc optoizolacja portów COM do świata zewnętrznego ( czy 232 czy 485 czy FT223 )
- porty do CAT - eATU - ROTOR - ANT_SWITCH ( i Serwis FT232 )
- Zegar RTC - można użyć tego RTC co jest w procku - i dodać AKU li-ion co da 3,3V do podtrzymania.
- karta SD :-)


Jak mi się coś przypomni to dopiszę.

Mnie nie dziwi że prace rozpoczęto od wymyślenia interfejsu graficznego TRX - to wiąże się z pewnymi sprawami jak klawisze kontekstowe wokół LCD czy organizacja MENU.

Dzięki ekranowi dotykowemu można zminimalizować ilość klawiszy - ja bym jednak pozostał przy opcji:
- Klawisze kontekstowe wokół LCD (można je także zrobić na ADC i rezystorach )
- klawiatura 4x4 przyciski matrycowa lub podobna jak w DL4JAL na 4 liniach

można zrobić prawie całkowicie bez klawiszy sprzętowych... ale ja raczej bym pozostał przy Touch panelu jako uzupełnieniu klawiszy - a nie ich zastąppieniu.

Opcji jest naprawdę wiele - ale trzeba wybrać optimum.

Zgadzam się z jednym - od kolorowych LCD nie uciekniemy.....


RE: Synteza SPHM DDS - SQ8NVF - 11-08-2011 20:13

(11-08-2011 18:07)SP3SWJ napisał(a):  Do konstrukcji VFO - którego zwiastunoe ekrany pokazano - jak bym dodał (uwzględnił):
(...)
- Zegar RTC - można użyć tego RTC co jest w procku - i dodać AKU li-ion co da 3,3V do podtrzymania.
- karta SD :-)

Te dostępne ostatnio wyświetlacze TFT mają na drugiej stronie płytki zamontowane gniazdo na karty SD. Na zdjęciach widać, że RTC jestSmile Czy z podtrzymaniem czy nie - tego nie wiem, ale stosowanie Li-Ion do podtrzymania to chyba za dużo trochę...wystarczy bateria CRxxx.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 11-08-2011 22:17

Bartłomiej, to jest inny wyświetlacz, bez karty i niestety za inne pieniądze (około 170zł). Ten o którym myślisz to wyświetlacz 2,4 cala 65k color, robiony masowo do zestawów Arduino. Według mnie jest za mały chyba, że będziemy obsługiwali go rysikiem. Optymalny byłby 4,3 cala taki jak w TrxAVR ale jest niestety jeszcze za drogi.
Przy użyciu panela dotykowego interfejs graficzny jest bardzo ważny ponieważ determinuję wymagania na pozostałe elementy sterowania syntezą. Struktura samego programu oraz obsługa poszczególnych interfejsów też mocno zależy od tego co i jak będziemy wyświetlali. Koledzy, nowoczesny sterownik syntezy to rozbudowany system czasu rzeczywistego, który musi być dobrze przemyślany i zaplanowany aby działał poprawnie.

Zgadzam się z Jarkiem, że budując nową syntezę warto pomyśleć o wszystkich potrzebach sprzętowych (klawisze, sterowanie, zasilanie, karta SD). Niestety mino użycia bardzo nowoczesnego procesora zaczyna brakować wolnych pinów. Możemy użyć procesora w wersji A1 TQFP100 lub pójść w system wieloprocesorowy, każdy z wariantów ma zalety i wady.

Drugi obszar dyskusji to funkcje syntezy i sposób ich realizacji. Niestety tu oczekiwania są mocno zróżnicowane, sposób realizacji RIT-a, SPLIT-a, pamięci, przełączania wstęg, trudno w jednej konstrukcji zadowolić wszystkich. Mam na ten temat własne przemyślenia, trochę wiedzy z innych syntez ale chętnie wysłucham oczekiwań i pomysłów innych Kolegów.

Koledzy od początku powstania tego wątku staramy się relacjonować postępy prac na bieżąco. Wadą tej metody jest niestety to, że nie możemy od razy przedstawić pełnego opisu oraz dokumentacji ponieważ jest ona ciągle modyfikowana. Za to mamy możliwość dyskusji i wymiany poglądów w trakcie powstawania urządzenia.


RE: Synteza SPHM DDS - SP3SWJ - 11-08-2011 22:18

W projektach którzy maja inni powielać trzeba dbać o powtarzalność dostaw części.

SQ8NVF - Jaki model LCD masz na myśli ?? - zapodaj linka.

Ten ze skrinów Adama to jest dostępny w sprzedaży u polskiego dystrybutora LCD - zapewne także na "alledrogo" w ciągłej ofercie.

Sterownik pod LCD trzeba zapewne napisać samemu - i do tego zoptymalizować pod katem sterowania - to nie jest P&P niestety.... :-(
/edit/

chyba możesz mieć ten na mysli ten dostępny na Ebay a opisany na stronie EvertDekker

Ale sterowanie tym LCD to problem ... bo jest więcej danych do przerzucenia przez magistralę - zresztą film z linku wyjaśnia co i jak - a nawet stosując assembler nie uzyskamy kosmicznej szybkości. :-(
:-) jak szleć to szaleć :-) od razu użyć gotowej wypasionej na maxa płytki z STM32.... :-)

no tylko ktoś musi mieć tyle czasu by to oprogramować...


RE: Synteza SPHM DDS - SQ8NVF - 12-08-2011 10:20

Faktycznie pierwotnie myślałem o wyświetlaczu 2.8", często stosowanym w zestawach dla ARM. Jeśli jednak 2.8" mało to można użyć 3.2" jakby choć ten dostępny tutaj. Cena jak widać dość przystępna. W większości transfer do tych LCD jest równoległy - 8 lub 16 bitów a zakładając 24 bity na kolory RGB daje nam to konieczność przesyłania >230kB/s, oczywiście zmieniając cały obraz na LCD. A ciągłe rysowanie zdjęć jak wiadomo nas zbytnio nie interesuje Wink Oczywiście przedstawiony powyżej filmik o wynikach ze sterowaniem LCD RGB w Bascom pozostawię bez komentarza - każdy zna jego zalety w postaci łatwości pisania programu i związaną z tym szybkość. I w odniesieniu do asemblera - zmieni się tylko część wyświetlanego obrazu, więc trzeba znacznie mniej danych transferować.

Kolejna sprawa czy 64K kolorów wystarczy? To chyba kwestia gustu...Gdy sam się zastanawiałem nad przejściem na LCD RGB to uświadomiłem sobie jaki jest to skok - było 2x16 linii i to wszystko. Nagle dąży się do paneli dotykowych, milionów kolorów...A warto się zapytać - czy to konieczne? Zapominamy o tym, ile takie wyświetlacze biorą prądu, ile popracują i jak długo można palcem po nich jeździćWink

Myślę, że co do uP to od ARM'ów nie uciekniemy - widać to po cenach. Ale zawsze pozostaje sprawa zakłóceń. Czym szybszy procesor tym więcej problemów... Nie wiem jak koledzy ale ja jestem zwolennikiem rozpraszania systemu - kilka mniejszych uP i główny sterownik, tak jak robiono to w K2. Wtedy całkiem inaczej robi się choćby takie układy jak nagrywarkę głosu/komunikatów/transmisji dekodery RTTY, PSK i inne.

A tak ogólnie - czy touch panel będzie wygodny w użytkowaniu??

Bartłomiej
SQ8NVF



RE: Synteza SPHM DDS - SP3SWJ - 12-08-2011 11:47

SQ8NVF - uwierz mi że w BAS napiszesz program prawie porównywalnie szybki co w ASM - a napewno nie wolniejszy w działaniu co w C. Filmik tylko obrazuje ile danych trzeba przesłać - a każdy piksel w tych "mocno kolorowych" to duzo bitów, Daltego ten z Artronika pokazany przez Adama o kolorze 8 bitowym jest wystarczający by w ograniczonej palecie kolorów zaprezentować co trzeba na LCD.

Dotyk - ma główne znaczenie przy zaawansowanych funkcjach - konfiguracjach TRX - nie jesteś ograniczony sprzętem - opisami klawiszy i ich rozmieszczeniem.

Moim zdaniem - podstawowa codzienna obsług a z przycisków i kręciołków - funkcje zaawansowane z dotyku.

Dodanie do TRX jakiejkolwiek funkcji (czy modyfikacja MENU) nie będzie w przyszłości ograniczone ilością przycisków.

W temaci klawiatury sprzętowej - ja bym rozważył wyjście od tego "modelu" - jak go ulepszyć - naprawdę trochę osób używa tej "trzywarstwowej" klawiatury.
(12-08-2011 10:20)SQ8NVF napisał(a):  ...I w odniesieniu do asemblera - zmieni się tylko część wyświetlanego obrazu, więc trzeba znacznie mniej danych transferować.
...

i tak samo piszesz w BASCOM rysujesz to co się zmienia - selektywnie - a nie cały obraz - i nie ma to nic wspólnego z językiem - a jedynie sposobem napisania programu. Używanie GOSUB a nie FUNKCJI przyspiesza pisanie programu - ponieważ nie męczymy niepotrzebnie stosu....

No ale nie jest to wątek o językach :-)


RE: Synteza SPHM DDS - SQ8NVF - 12-08-2011 12:23

A może klawiatura membranowa? Nie wiem tylko jak jest z kosztami przy zamówieniu pod projekt dla kilku-kilkunastu sztuk. Bo te uniwersalne (w sensie napisów cyfr i kilku liter) są po 20-25zł. A poza tym można wtedy zrobić cały front obudowy, albo przynajmniej maskownice dla LCD + klawiatura nawet z diodami LED w klawiszach.


RE: Synteza SPHM DDS - SP3SWJ - 12-08-2011 12:44

W przypadku Xmega - odczyt "matrycowy" klawiatury to generowanie zbędnych zakłóceń. Xmega ma przerwania na każdym pinie i taka archaiczna diodowa klawiatura wystarczy -
WADA - nie można naciskać kilku klawiszy jednocześnie, 15 klawiszy i 15 przewodów do kodera diodowego
ZALETA - mało pinów z procka, Klawisze można powielać, nie generuje zakłóceń, może wybudzać procka z uśpienia.

Membranowe - moim zdaniem w projektach gdzie każdy kieruje się duża dowolnością wykonania mechanicznego nie sa dobrym kierunkiem.