Ciekawy jestem czy od czasu ostatnich informacji na temat tej anteny, któryś z kolegów miał jakieś nowe doświadczenia. Taka antena, przynajmniej teoretycznie, jest ciekawą i prostą alternatywą dla anten "pełnowymiarowych". Ponieważ ostatnio zrobiłem
miernik impedancji anten to wykonałem prosta próbę wykonania i sprawdzenia takiej anteny. Wyniki są dość zachęcające. Moją antenę zrobiłem jako wiszący u sufitu owal o równoważnej średnicy okręgu ok. 1.4m (ok. 4.4m obwód) z drutu miedzianego o przekroju 2.5mm2 (średnica ok. 1.6mm) a więc z typowego, elektrycznego drutu instalacyjnego. Moja konstrukcja zawierała stały kondensator o pojemności ok. 430pF dając rezonans na częstotiwości ok. 3.55MHz.
Antena została dopasowana do 50 omów przez pseudo gamma transformator na zasadzie dobrania punktu dołączenia gorącego przewodu kabla zasilającego na obwodzie anteny gdzie kryterium był najmniejszy WFS. Dla takiej anteny uzyskałem WFS nieco większy niż 1 na częstotliwości rezonansu z pasmem na poziomie WFS=3 ok. 200kHz. Antena dołączona do odbiornika wskazywała istotną różnicę w sile sygnału w stosunku do W3DZZ ale niemniej słychać było sporo stacji. Dołączenie do odbiornika prostego odcinka przewodu o porównywalnej długości wskazuje, że antena działa bo różnica jest dramatyczna.
Znalazłem w sieci
kalkulator anten magnetycznych gdzie można sprawdzić jakie parametry może osiągnąć antena. Dla mojej anteny uzyskany wynik to:
Jak widać antena wnosi straty w stosunku do dipola (ok. 26B) więc praca mocą 100W odpowiadałaby skuteczności pracy nadajnika 0.25W zamierzam wykonać lepszy model z użyciem rurki miedzianej o średnicy 10mm. Dla takiej anteny wynik dla 3.5 to "tylko"
minus 17dB w stosunku do dipola a więc z mocy doprowadzonej 100W w antenie będzie ok. 2W. Skuteczność anteny rośnie z jej obwodem ale przede wszystkim z jej średnicą.
Gdyby wykonać ją z rury miedzianej 35mm i zakładając stratę maksymalna 3dB (połowa mocy) w stosunku do dipola to jej długość wyniesie 11m oraz nieco ponad 3m średnicy.
Na razie zastanawiam się jak zrobić skuteczny kondensator o zmiennej pojemności wykorzystując laminat lub coś w rodzaju puzona (rurka w rurce) co pozwoliłoby na łatwą regulację zdalną za pomocą np. silnika krokowego.
L.J.