Moduł COMBO DSP do transceivera B-L-U
Rozpoczął się proces digitalizacji transceivera B-L-U.
Podstawowa wersja transceivera B-L-U została wykonana w klasycznym układzie z pojedynczą przemianą częstotliwości na filtrach kwarcowych oraz w drugiej wersji na niskiej p.cz. z wykorzystaniem filtrów elektromechanicznych (FEM). Moduł toru wzmacniacza pośredniej częstotliwości B-L-U został zaprojektowany na mosfetach objętych ARW. Układ transceivera zaproponowany do końcowej realizacji toru p.cz. nie posiadał funkcji NOTCH, wyświetlania wskazań s-metra na ekranie sterownika syntezy. W przypadku stosowania filtrów kwarcowych wykonywanych samodzielnie najczęściej pogarsza się selektywność odbiornika, słyszymy zakłócenia od stacji pracujących obok. Podobna sytuacja występuje gdy zastosujemy filtry elektromechaniczne SSB o szerokości pasma przepuszczanego powyżej 2,7 kHz. Aktualnie dostępne filtry EM SSB na częstotliwość 500 kHz mają szerokość 3,1 kHz. Węższe filtry elektromechaniczne są trudno dostępne.
Mając na uwadze powyższe kwestie proponujemy do wykonania moduł cyfrowej obróbki sygnału COMBO DSP, którego główną funkcją jest zawężenie pasma toru małej częstotliwości.
Autorski program i koncepcję układu opracowaliśmy wspólnie z Damianem SP9DK.
Układ jest nisko budżetowy, prosty w realizacji, oparty o tani dwu rdzeniowy procesor ESP32-S3T zintegrowany z wyświetlaczem.
Moduł cyfrowy realizuje następujące funkcje:
- wskaźnik s-metr na bazie sygnału ARW,
- cyfrowe filtry audio (DSP) - SSB/CW,
- układ NOTCH,
- waterfall sygnału odbieranego w zakresie DC-4kHz,
- regulację wzmocnienia audio AF-gain.
Układ COMBO DSP został zaadaptowany do transceivera B-L-U, jednak może on być wykorzystany do współpracy z każdym klasycznym transceiverem czy z prostym odbiornikiem homodynowym, gdyż realizuje on obróbkę zdemodulowanego sygnału audio.
Zdjęcie wersji uruchomieniowej z trensceiverem BLU z filtrami elektromechanicznymi.
Pełny opis przedstawiony został w nowym wątku:
COMBO DSP B-L-U, http://sp-hm.pl/thread-4665.html