Na prowizoryczne maskownice też mam kilka sposobów. Mam opanowany chwyt wydruku na kolorowym laserze na papierze samoprzylepnym oraz na folii a także kilka wariantów laminowania z użyciem taśmy przylepnej dwustronnej itd. Nic jednak nie daje takiej jakości jak profesjonalny wydruk na folii plastykowej. Tu jest tylko jedna warstwa i nie ma co zamoknąć (wydruki z kolorowego lasera zawsze mogą nasiąknąć) a na wydruk decyduję się jak uzbieram odpowiednią ilość różnych rysunków czyli raz na pół roku ;-)
A w sprawie miernika udało mi się chyba dobrnąć do końca prac. Funkcja monitora działa już w miarę poprawnie i zostały chyba już faktycznie sprawy kosmetyczne oraz błędy, które wyjdą w dalszym użytkowaniu.
Zgodnie z obietnicą zamieszczam tym razem
krótki film
pokazujący czasy reakcji monitora w zależności od pasma. Początkowo pasmo ma wartość ok. 1-30MHz i to jest najdłuższy czas odświeżania obracu (ok. 10 sek. dla całego pasma). W środkowej części filmu pasmo ma wartość ok. 5MHz a w końcu jest to ok. 1MHz. Liczę jeszcze na pewne przyśpieszenie z zegarem 16MHz zamiast obecnego 11.0592 ale na razie nie udało mi się tego wyniku uzyskać :-(
Załączam również kilka zdjęć układu pomiarowego. Na zdjęciu nie widać mieszacza ale za to widać częstotliwość mierzonego generatora oraz wynik na mierniku.
A zatem pomiar odbywał się z użyciem generatora prostokątnego jako źródła na układzie AT Mega8 w paśmie ok. 0.5-18MHz. Wyjście generatora dołączone było do mieszacza raz poprzez kondensator a raz bezpośrednio. Zdjęcia mon1, mon4 i mon5 dotyczą stanu kiedy generator i mieszacz były separowane kondensatorem. Prostokąt jest dość regularny, widać również jakąś składową wyższą (nie wchodzącą w widmo prostokąta) jako gasnącą sinusoidę. W tym przypadku miernik pokazuje wyłącznie prążki nieparzyste (mon5). Na zdjęciach mon2, mon6 i mon7 widać jak wygląda sygnał dołączony bezpośrednio do mieszacza (który dla prądu stałego stanowi zwarcie wyprowadzenia AT Mega) i gdzie nachylenia zboczy nie są już tak idealne a sam sygnał nieco mniejszy. W tej sytuacji pojawiają się składowe parzyste sygnału w widmie (mon7). Na zdjęciu mon3 pasmo pracy to ok. 1-30MHz gdzie widać widmo bez żadnych sygnałów na wejściu. Widoczny prążek pochodzi prawdopodobnie od generatora AT Mega - 8MHz bo częstotliwość prążka to dokładnie 16MHz.
Ciekawy efekt widać na filmie w pierwszej jego części w zakresie powyżej 20MHz (prawa część wykresu) bo pojawiają się tam wielokrotne prążki pochodzące prawdopodobnie od dość złożonych produktów mieszania harmonicznych prostokąta i pasożytniczego sygnału widocznego na prostokącie na zdjęciach mon4 i mon5.
Zostało mi jeszcze ok. 3k pamięci na kolejne funkcje (np. miernik częstotliwości, inne?).
L.J.