Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 15 Głosów - 4.07 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piligrim
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #11
RE: Piligrim
Witaj Roman!
Cieszę się, że cały Piligrim sprawuje się dobrze. Słuchałem któregoś dnia wieczorem i bardzo mi się podobał Twój sygnał. Z tego co słyszałem zainteresowanie Piligrimem wśród Kolegów szybko rośnie.
Ciekawe jaki masz aktualnie stopień końcowy na wyjściu Piligrima ?

Wracając do tematu realizacji Piligrima:
mam nadzieje, że Koledzy kończą montaż syntez, pierwsze egzemplarze już pracują. Po włączeniu zasilania syntezy podczas startu procesora pojawia się na wyświetlaczu dziwny znak graficzny, który po chwili znika i dalej jest OK. Nie ma to wpływu na dalszą pracę syntezy ale lepiej byłoby bez tego efektu. Podstawiałem kilka różnych LCD i jest to samo, zmienia się tylko numer wyświetlanego znaku.
Czy u kogoś z Kolegów ten efekt nie występuje, jeśli tak to proszę o głos w dyskusji ?
20-06-2009 8:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #12
RE: Piligrim
Witaj Janusz, ciesze się, że zdecydowałeś się na zbudowanie Piligrima. Nigdy nie jest za późno aby wykonać ciekawe urządzenie. Większość Kolegów Grupy HM jest na etapie składania i uruchamiania syntezy. Planujemy w czasie wakacji wykonać całe urządzenie. Kilku Kolegom zapewne się uda.
W sprawie poszukiwania części, płytek proszę pisać w dziale "miniGIEŁDA".

Proponuję zastanowić się nad sposobem wykonanie obwodów wejściowych BPF do Piligrima. Kol. Roman SP5AQT wykonał filtry na rdzeniach kubkowych przełączanych przekaźnikami. Osobiście skłaniam się w kierunku rdzeni toroidalnych, łatwe do zdobycia, niska cena, łatwe do nawijania oraz bardzo dobra dobroć. Druga sprawa to jaki typ obwodów, równoległe, czy szeregowe ? Jakie przekaźniki a może klucze tak jak w PicaStar ?
Proszę o opinię i doświadczenie Kolegów, którzy już wykonali swoje filtry pasmowe. Może ktoś je pomierzył i zamieści wykresy, schematy a może nawet pcb.
Pozdrawiam Adam
23-06-2009 7:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JH Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 18-06-2009
Post: #13
RE: Piligrim
Witam.
Poniżej foto mojego zespołu filtrów pasmowych(w budowie,brak rdzeni) wraz ze wzmacniaczem RX na 2N5109 (przyda się na wyższych pasmach),tłumikiem i przedwzmacniaczem Tx-a.Wszystkie układy sterowane DDS-em Piligrima.
Filtry szeregowe przełączane przekaźnikami typu JRC23F.Zastosowanie tego typu przekaźników podyktowane zostało względami ekonomicznymi i łatwością zakupu. Takie przekaźniki stosuje wielu kolegów w swoich konstrukcjach-patrz trx sq9apn i cq.ham.Podstawowa ich wada-duża pojemność między stykiem przełączającym a cewką w przypadku stosowania filtru szeregowego z równoległymi pojemnościami wyjściowymi jest do zaakceptowania.Natomiast ATT, wzm.rx i wzm.tx przełączane są znacznie droższymi przekaźnikami typu
A12W-K.
Przykładem dobrych filtrów pasmowych jest konstrukcja PA3AKE http://www.xs4all.nl/~martein/pa3ake/hmo...intro.html Dodam,że w zasadzie żaden z popularnych przekaźników nie jest przystosowany do pracy z mikroprądami,stąd Martin w swojej konstrukcji przepuszcza przez styki przekaźników prąd stały niwelujący ten mankament i w ten sposób poprawiający działanie całości układu.
Technicznie jest to b.proste i możliwe do zastosowania praktycznie w każdym filtrze tego typu. Sądzę,że w układach filtrów do popularnych konstrukcji trx można te układy pominąć.
Symulowane charakterystyki zaprojektowanych filtrów są bardzo dobre.Z bardzo stromym nachyleniem zbocza od strony górnych częstotliwości-taki filtr jest potrzebny do Piligrima.

Waldek
W uzupełnieniu dodam,że wybierając konstrukcje i układ filtru trzeba wziąć pod uwagę dostępność i jakość podzespołów.Z tego powodu rdzenie Amidona to najlepszy wybór a układ filtru powinien pozwalać na możliwe do zastosowania kondensatory smd NPO dla osiągnięcia przyzwoitych parametrów.Układy filtrów gdzie wymagane są kondensatory wysokiej jakości(styrofleksowe) w przypadku naszych możliwości zaopatrzeniowych chyba trzeba pominąć.Zwłaszcza,że niezbędne są ich precyzyjne wartości(dla filtrów wąskich) co przypadku kondensatorów SMD jest łatwe do zrealizowania przez dobranie przy pomocy prostego miernika LC,który obok NWT jest niezbędny do poprawnego zestrojenia filtrów.
W załączeniu foto zmontowanych płytek CW i NOTCH FILTRA dla trx-a Piligrim.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
23-06-2009 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #14
RE: Piligrim
Tak, my tu sobie dyskutujemy a Waldemar "ostro" pracuje co widać po efektach.
Po tak wyczerpującym komentarzu mogę tylko pogratulować i podpisać się pod jego treścią w całości. Mino, że posiadam pewną ilość dobrych rdzeni kubkowych TOKO zdecydowałem się na Amidony. Na dzień dzisiejszy rdzenie toroidalne to optymalne rozwiązanie. Waldek, zastanawiałem się tylko nad większymi rdzeniami. Wstępnie typowałem T68, chciałem aby ze względu na zakupy były takie same do BPF oraz LPF, tak do 40 watów. Oczywiście im większe tym lepiej tylko zaczynają szybko rosnąć koszty no i oczywiście wielkość modułu filtrów. Optymalna wielkość do tej konstrukcji to T50, T68. Kusi mnie rozwiązanie na kluczach FST3126 ale to może jako drugi etap.
W pełni zgadzam się również w sprawie kondensatorów SMD typu NP0 jako optymalnego rozwiązania do filtrów BPF. Szeroka oferta kondensatorów SMD daje swobodę doboru wartości podczas budowy i strojenia filtrów.
Z niecierpliwością czekamy na dokończenie filtrów i wstępne pomiary. Pozdrawiam Adam
23-06-2009 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #15
RE: Piligrim
Pytanie, które pewnie zadaje sobie wielu takich jak ja Kolegów, czyli ze skromnym doświadczeniem elektronicznym (antek 60%, taurus 80%, pare kitów AVT).
Czy my mamy szansę zbudować i uruchomić Piligrima ?
Czy możemy liczyć na pomoc typu schematy, jak te cewki ponawijać, nie każdy ma NWT ?
24-06-2009 6:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #16
RE: Piligrim
(24-06-2009 6:34)qrp73 napisał(a):  Pytanie, które pewnie zadaje sobie wielu takich jak ja Kolegów, czyli ze skromnym doświadczeniem elektronicznym (antek 60%, taurus 80%, pare kitów AVT).
Czy my mamy szansę zbudować i uruchomić Piligrima ?
Czy możemy liczyć na pomoc typu schematy, jak te cewki ponawijać, nie każdy ma NWT ?

czolem,

Pilgrim - jak kazda homodyna w zasadzie wymaga filtru dolnoprzepustowego jako minimum. Oczywiscie lepszy jest pasmowy, ale dla osoby poczatkujacej
dolnoprzepustowy jest latwy do wykonania, przy tym - o ile nie wykonamy go zupelnie zle (tzn. jesli robimy dolnoprzepustowy 4MHz a wyszedl nam 3,6MHz)
to nie pogorszymy calego odbiornika. Ważne żeby filtr wycinał wszystkie sygnaly od 2 harmonicznej w gore. Tego typu uklady filtrow dolnoprzepustowych (stosowanych w torze nadajnika) sa w ksiazkach SP5QU itd. Moim zdaniem poczatkujacy mają 3 warianty (od najrpostszego do najbardziej skomplikowanego:
- brak filtrow pasmowych
- filtry dolnoprzepustowe
- filtry pasmowe


Mam pytanie co do przekaznikow:
czy RES49 nie sa dobre ? Nie mam szczegolowych danych ale ze wzgledu na
male wymiary ich pojemnosc miedzy stykami jest chyba mala. Nie wiem jak z osiagalnoscia - pewnie allegro i rynek wtorny.

Gratulacje dla Waldka - Twoje plytki niezmiennie wprawiaja mnie w podziw.

pozdrowienia
Artur sp2qca
24-06-2009 9:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #17
RE: Piligrim
Cytat:qrp73 napisał:
Czy my mamy szansę zbudować i uruchomić Piligrima ?
Czy możemy liczyć na pomoc typu schematy, jak te cewki ponawijać, nie każdy ma NWT ?

Piligrim z całą pewnością nie jest łatwy do wykonania, szczególnie przy małym doświadczeniu i słabym oprzyrządowaniu.
Pierwszym trudnym elementem jest montaż elementów SMD oraz układu DDS-a na module syntezy. Wskazane byłoby mieć wcześniej pewne doświadczenie z montażem SMD. Nauka na tym module to zły pomysł. Koledzy w grupie uczyli się na NWT7. W przypadku braku programatora zalecana pomoc koleżeńska.
Montaż płyty zasadniczej zaprojektowanej w technologi przewlekanej nie powinien sprawiać większego problemu. Niestety precyzyjne dobranie elementów do przesuwnika fazowego wymaga posiadania stosownych przyrządów. Kolejne dwa moduły filtrów BPF oraz LPF wymagają dostępu do analizatora NWT7 w celu pomiaru pasma i strojenia.
Sporej wiedzy wymaga zbudowanie i uruchomienie wzmacniacza mocy aby nie miał tendencji do wzbudzeń i pracował liniowo.
Wygląda to groźnie ale przy pewnym doświadczeniu, chęci do nauki, pomocy Kolegów uważnym czytaniu opisów i wypowiedzi jest duża szansa na wykonanie Piligrima. Postaramy się na bieżąco opisywać kolejne etapy aby prac aby Wam to ułatwić.
__________________________________________________​__________________________________________________​_______________________

Artur, osobiście preferuje rozwiązania solidne i ostateczne. Lepiej budować urządzenie wolniej ale w docelowym kształcie niż pięć razy poprawiać. Nie musimy obsadzać filtrami wszystkich pasm. Wielu młodszych Kolegów zadowoli się na początek 2, 3 pasmami a reszta sukcesywnie w miarę możliwości czasowo finansowych. W naszej grupie staramy się aby rozwiązania były jednolite co ułatwia powielanie układów oraz wzajemną pomoc. Kilku Kolegów wykonało analizatory NWT7 i nie ma problemu z pomiarami i strojeniem filtrów.
Z przekaźnikami RES49 nie mam większych doświadczeń, pewnie są niezłe skoro są tak popularne i chętnie stosowane na wschodzie. Ze względu na możliwość łatwego powielenia urządzeń unikam tego typu "wynalazków".
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-06-2009 22:37 przez SP5FCS.)
24-06-2009 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JH Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 18-06-2009
Post: #18
RE: Piligrim
Witam.
W układzie kompresora Piligrima zastosowano prosty układ regulacji oparty na diodzie led i fotorezystorze.
Poniżej foto z wykonania tego elementu.W pierwszej fazie wklejamy na poxipol diodę led i fotorezystor w plastikową rurkę usztywniająca.Trzeba to zrobić etapami najpierw wklejamy jeden element np. led,a jak klej wyschnie(ok.10min) następny.Przy czym kleju używamy bardzo mało,żeby nie pobrudził soczewek led czy fotorezystora.
Po wyschnięciu kleju dopasowujemy czarną rurkę termokurczliwą i obkurczamy ją podgrzewając zapalniczką.Uzupełniająco możemy dodać troszkę kleju przy końcówkach elementów.Następnie należy bardzo starannie zabezpieczyć przed promieniami światła miejsca przy końcówkach elementów.Ja najpierw pomalowałem czarnym markerem a potem dałem kilka kropel gęstej farby.
Do budowy wykorzystałem super jasną czerwoną led i fotorezystor z TME o oznaczeniu A906014.Będzie dobry każdy fotorezystor,który ma rezystancję w stanie ciemnym powyżej 1-2M.
Po wykonaniu należy sprawdzić wartość rezystancji fotorezystora.Dla A906014 wynosi ponad 20M.Po oświetleniu fotorezystora przez diodę led oporność spadnie do kilku kilkunastu kohm. Do pcb lutujemy jak na foto: krótkie końcówki fotorezystora a długie led.
Oczywiście jest to jeden z możliwych sposobów wykonania.
Waldek


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2009 4:42 przez SP2JH.)
27-06-2009 8:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #19
RE: Piligrim
Witam serdecznie wszystkich zapaleńców konstrukcji H.M. PILIGRIM
Moje spostrzeżenia na temat Piligrima i jego pracy.Odbiornik ma dużą odporność na modulację skrośną (słuchałem podczas pracy w zawodach).
Na wyższych pasmach bez przedwzmacniacza za mała czułość . Jeżeli chodzi o jakość sygnału to niech wypowiedzą się moi korespondenci: SP2JQR, SP9FKP,
SQ5NPW z którymi miałem przeprowadzone łączności w/w koledzy goszczą czasem na naszym forum.
Roman SP5AQT.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2009 12:54 przez SP5AQT.)
28-06-2009 22:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCI Offline
Piotr
**

Liczba postów: 69
Dołączył: 20-06-2009
Post: #20
RE: Piligrim
Witam

widzę , że są plany na wzmacniacz od Cataliny, a co z tranzystorami 1307, 2sc1307 są nie do zdobycia od kilku lat?

FCI
28-06-2009 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 52 gości