Witajcie,
(05-09-2018 17:49)SP3OSJ napisał(a): Mi w tym wszystkim brakuje przyznanie się autora, że temat go przerósł i bez pomocy innych, nic z tego nie będzie.
Dla tego zaproponowałem pomoc i Andreas się zgodził, więc jest to w pewnym sensie prawda.
(05-09-2018 17:49)SP3OSJ napisał(a): Jeżeli Sławek nie pociągnie projektu, to ja Wam mówię, że w tym roku tej części TRX nie zobaczymy (termin jest zagrożony).
Myślę że tak - jest zagrożony ze mną czy bezemnie, od piątku poprawiłem schemat zasilacza i jestem gotowy do robienia druku (wszystkow KiCad'zie). Przy okazji, KiCad jest bardzo prosty i sporo brakuje mu do Altiuma, jednak nie nazwał bym go badziewnym bo da się pracować w miarę wygodnie. W Altiumie nie mógłbym tego robić bo to nie jest darmowy program (ja mam legalną licencję ale nikt poza mną kto uczestniczy w projekcie).
(05-09-2018 17:49)SP3OSJ napisał(a): Z tego co ja zrozumiałem projekt jest na "pajączkach" częściowo rozmontowany by pozyskiwać elementy do następnych "pajączków" projektu.
Andreas może być wyśmienitym elektronikiem i programistą, ale jak nie ma doświadczenia w projektowaniu to on sam tego nie zrobi, zwłaszcza na tak skomplikowanym układzie jakim jest TRX.
Zgadza się, dla tego mówiłem Staszkowi że nie jestem w stanie sam tego zrobić. A co do pająków to zawsze robi się coś "na pająka" jednak nie wszystko da się w ten sposób zrobić, np. PA.
(05-09-2018 17:49)SP3OSJ napisał(a): Najpierw trzeba robić proste projekty jakimi są np trackery do balonów - uczyć się, a potem porywać się na całe TRX-y.
Widać że chce to zrobić sam by nie dzielić się zyskami, po tym jak w projekt zainwestował już ponad trzycyfrową liczbę Euro, szkoda że nie wspomina ile już z tego projektu wyciągnął, chyba że sprzedaje to po kosztach - wtedy jest to problem.
Artur, z tymi pieniążkami to każdy z nas ma chęć na jakiś zysk nieprawdaż?
Nie mam nic przeciw zaradności, Thomas ma rację z tym sklepem, tyle że zawsze jest problem interpretacji licencji (ew. nadinterpretacji), nie chcę już w to wchodzić.
@Wojtek: jeśli nie masz w tej chwili radia (nie wiem czy pozbyłeś się mcHF) to RF 0.6 od Chrisa jest słusznym wyborem. Ja też używam akurat 0.4 bo innej nie mam.
Już to pisałem że jak na coś czekamy to czas się dłuży, jak coś robimy to biegnie nieubłaganie, mam to na codzień bo mam szefa
Andreas napompował "balon" obietnicami, ja może troszkę też - za to muszę przeprosić, mam nauczkę na przyszłość żeby nie kłapać zanadto dziobem.
Obudowa: to jest integralna część urządzenia i już zacząłem ją rysować,i tak jak Chris zaproponował obudowę drukowaną, bo to w tedy tylko tyle mógł (może aż tyle), tak ja także zaproponuje jak będą skończone druki. Od dobrych paru lat robię model 3D i z niego programuje maszyny. Obudowa będzie w całości metalowa (alu+stal malowana proszkowo), może jakieś dodatki drukowane, ale w środku jako elementy konstrukcyjne, np. wsporniki, łączniki bo na zewnątrz to nie wygląda ładnie (Artur wspomniał kiedyś o jakości wydruku i ja się z tym zgadzam). Nie będzie to obudowa a'la FT817/857 bo to odlew ciśnieniowy ale postaram się żeby było schludnie.
Czy projekt wyjdzie drogo? Hmm, na pewno drożej niż mcHF bo i komplikacja jest nieporównywalnie większa: 2xPA, moc na poziomie co najmniej 50W (zobaczymy ile się uda), bardziej skomplikowany mikser RX oraz TX (więcej układów towarzyszących takich jak przełączniki RF, wzmacniacze pomiarowe/tłumiki itd..). Poza tym to nie będzie produkcja wielkoseryjna gdzie można zejść z ceną. Ale nie biędzie to >40kzł
Zaleta jest taka że każdy (!) będzie sobie mógł zrobić dany moduł jeśli uzna że ma lepszy pomysł lub kupić tylko te które go interesują. Uniwersalność zawsze kosztuje, ale patrząc na starsze urządzenia, a jestem szczęśliwym posiadaczem analizatora widmowego HP8591E, widząc jego środek wykonany właśnie modułowo, jestem fanem takich rozwiązań. Można coś dodać, coś wymienić, łatwiej naprawić itp...
Postaram się informować co jakiś czas o stanie prac tutaj lub Andreas to zrobi u siebie. W poniedziałek skończyłem poprawiać schemat zasilacza, teraz czekam na ukończenie druku PA (Andreas go kończy) bo to największa część radia i to ona "rządzi" a w tedy przejdziemy do robienia płyty bazowej i kolejnych modułów. W tzw miedzyczasie robię testy radiatorów bo to krytyczna sprawa.