Wylutowałem mostek pomiarowy i na jego miejsce wstawiłem fabryczny sprzęgacz (ten o kierunkowości ~22dB).
Najpierw wykonałem kalibrację i pomiar elementów o SWR ~10 korzystając z krótkiego (~10cm) kabelka pomiarowego.
No i tutaj sprzęgacz jeszcze jakoś sobie radzi (choć gorzej niż mostek dla takiego SWR):
Oto rezystor 4R7:
oraz rezystor 470R:
Następnie do portu pomiarowego podłączyłem długi kabel pomiarowy (około 1.5m) i ponownie wykonałem kalibrację podłączając elementy open-short-load na końcu tego kabla. Następnie wykonałem pomiary tych samych rezystorów co powyżej, ale podpinając je na końcu kabla.
Oto rezystor 4R7:
oraz rezystor 470R:
Jak więc widać, okazuje się, że i sprzęgacz też nie radzi sobie z długimi przewodami pomiarowymi, co w sumie jest dobrą wiadomością dla planów zastosowania jednak mostka w analizatorze YAVNA.
Innymi słowy, mierząc cokolwiek musimy używać jak najkrótszych przewodów pomiarowych, aby pomiar był jeszcze wiarygodny dla wyższych częstotliwości, a mierząc antenę, najlepiej podpinać kabel antenowy bezpośrednio do miernika (przez odpowiednią przejściówkę) i mając świadomość tego, że to co widzimy przy pomiarach, to efekt transformacji linii zasilającej.
Mam jeszcze pomysł na zastosowanie szerokopasmowego trafo w mostku, ale nie po to, aby symetryzować pomiar miernikiem niesymetrycznym, jak na większości schematów z symetryzatorem (bo kość AD8302 tego nie wymaga), lecz by zwiększyć dynamikę mostka dla wysokich impedancji. Póki co, wydaje się to działać bardzo dobrze w symulatorze, a wyniki z praktycznego rozwiązania pokażę, jak tylko sklecę nowy mostek.
Nawiasem mówiąc, czy ktoś z Was Koledzy, kto posiada analizator MAX4 lub MAX6 (lub dowolny inny oparty na sprzęgaczu i kości AD8302) mógłby wykonać podobny eksperyment pomiarowy elementów o SWR ~10, ale wykonanych przez długi kabel pomiarowy (np. te 1.5m)?
Oczywiście kalibracja musi być przed pomiarem wykonana na końcu kabla, a nie na porcie miernika. Jestem ciekaw, czy potwierdzą się moje pomiary, czy też to tylko coś nie tak z moim prototypem...
Bo nie wiem dlaczego ubzdurało mi się, że kalibracja pomoże w przypadku sprzęgacza nawet dla długich przewodów pomiarowych...
Co prawda pomiary dla sprzęgacza i długiego przewodu już nie są tak "sinusoidalnie" rozbiegane w całym zakresie 0-70MHz, jak w przypadku mostka, ale pomiar mimo wszystko jest nieakceptowalny...
Z tego co kojarzę, to powstały nawet jakieś wersje analizatorów MAX6 dla pomiarów w paśmie 2m, a może i nawet w paśmie 70cm. Ciekawe jak wyglądały by pomiary elementów o SWR ~10 i nawet krótkich kabelkach 10cm dla tak wysokich częstotliwości - ma ktoś możliwość to sprawdzić?
Gdyby też ktoś, kto posiada NWT pokusił się o ten eksperyment z pomiarem poprzez długi kabel, to można by porównać zewnętrzny
mostek do NWT z moim prototypem YAVNA.
Co prawda w NWT mamy detektor o znacznie większej dynamice (AD8307) i zamiast R i X trzeba by pokazać SWR, to jednak bardzo ciekaw jestem wyników i tego, czy na takich wykresach też uzyskamy "sinusoidalny" SWR przy przemiataniu np. 0-60MHz.
W takiej konfiguracji bierzemy NWT, przypinamy do niego zewnętrzny mostek, a następnie do portu pomiarowego mostka przypinamy kabel 1.5m.
Zarówno kalibrację jak i pomiary elementów robimy na końcu kabla.
Będę wdzięczny za zamieszczenie wyników takich testowych pomiarów wraz z opisem konfiguracji.
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO