No wychodzi na to, że wszystkim się NWT popsuły, w MAX'ach padła bateria, albo nikt nie mógł znaleźć kabla 1,5m do proponowanych pomiarów...
Żadnego odzewu.
Spoko - rozumiem - mało kogo interesują pośrednie eksperymenty, a raczej ich efekt końcowy, a najlepiej gotowe PCB i lista elementów do implementacji
No dobrze, a teraz już na serio...
Znów wykonałem pierdylion eksperymentów, pomiarów i testów różnych konfiguracji...
Okazuje się, że zastosowanie jakiegokolwiek trafo w mostku tylko pogarsza sytuację, a nie pomaga. Inne rodzaje kalibracji też niewiele zmieniają. Do tego okazuje się, że największym problemem jest pomiar portu otwartego, bo on nigdy nie jest rzeczywiście otwarty, ze względu na choćby pojemności złącza i ścieżek itp.
No i oczywiście ze względu na konstrukcję mostka, pomiar "SHORT" może być dowolnie duży (kilkadziesiąt dB - w zależności od jakości wykonania), ale tryb "OPEN" nie będzie większy niż 6dB (uzyskałem 5.9dB dla swojego prototypu), bo taka jest różnica między dzielnikiem rezystorowym na jednym ramieniu mostka, a pełną amplitudą sygnału na drugim.
Jednym z pomysłów rozwiązania tego problemu (i jak się okazuje trafionym) było zastosowanie kalibracji, w której tryb "OPEN" to odpowiednio duży rezystor, np. 470 omów (choć ta wartość będzie oczywiście w pełni konfigurowalna w programie), dający referencję dla SWR w okolicach ~10.
Po kalibracji pomiary są naprawdę imponujące
Co najlepsze - wszystkie wykonane poprzez przewody pomiarowe o długości ok. 10cm (a nie na samych portach miernika).
Sam rezystor 470R wygląda wtedy tak:
Oczywiście wszystkie wartości pomiędzy zachowują się prawidłowo.
Oto rezystor 300R:
Rezystor 100R:
Rezystor 75R:
Rezystor 50R:
Rezystor 15R:
Rezystor 4R7 (SWR~=10!):
A na koniec możemy obejrzeć wykres Smith'a, aby przekonać się, że pomiary zachowują się prawidłowo również dla czystych reaktancji.
Oto obwód LC:
No to jeszcze niespodzianka w postaci rezystora 1000R (1k, SWR=20!!!):
A gdyby komuś się nie podobały te "zaszumione" wykresy wynikające z tego, że jednak AD8302 ma wzmacniacze logarytmiczne, to po włączeniu drobnego "wygładzania" (10-punktowego) mamy już taki wykres dla 470R:
oraz taki wykres dla tego imponującego pomiaru rezystora 1k:
No i teraz tak sobie myślę, że jeśli te pomiary są takie na prototypie, który wygląda tak ("głowica pomiarowa"):
to powinny być równie dobre (albo i lepsze) na projekcie wykonanym w SMD.
A tak jeszcze odpowiadając na posty powyżej:
(20-04-2017 14:25)SP6FRE napisał(a): Nie śledzę ostatnio dokładnie dyskusji ale może warto przypomnieć rozwiązanie, które u siebie zastosował PA1ARE?
No tak... mamy w sumie 3 rodzaje analizatorów: oparte o AD8302 (sprzęgacz lub mostek), oparte o mostek i pomiary napięć (detektor diodowy i/lub wzmacniacze operacyjne) oraz analizator oparty na mieszaczach.
No i teraz ten ostatni wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie sprowadzenie (mieszaczami) częstotliwości radiowych do akustycznych i wykorzystanie DSP w komputerze, niż to, co robi Kolega PA1ARE (wzmacniacze operacyjne jako detektor poziomu sygnału w.cz.)
W każdym razie mieszacze i DSP będą na pewno w moim polu zainteresowania, jak tylko skończę zabawę z AD8302
(20-04-2017 23:03)SP4EJT napisał(a): Jeśli docelowo chcesz robić pomiary przez kabel zostaw ten projekt i rób coś co jednoznacznie poda kąt fazy... na przykład zastosuj dwa układy AD8302 i generator(y) wytwarzający dwa sygnały przesunięte o 90stopni.
No to jest właśnie ten trzeci sposób na pomiar (mieszacze), ale czy jesteś pewien, że pozwoli on na niezakłócony pomiar nawet przez długie kable pomiarowe?
Zajmę się tym tematem zaraz po zakończeniu przygody z AD8302
(20-04-2017 23:03)SP4EJT napisał(a): Jeśli chcesz, z przyjemnością wykonam pomiary dowolnych rezystorów ale na porcie analizatora. Wtedy sobie porównasz swój mostek (który robi dobrą robotę) do mojego sprzęgacza (który wcale nie jest gorszy !)
Przyjmuję wyzwanie!!
Pokaż mi pomiary rezystorów 4R7, 15R, 50R, 75R, 100R, 300R, 470R oraz 1k na porcie miernika opartego o AD8302 - wtedy będę mógł porównać jak "dobrą robotę" robi mój mostek i algorytm w oprogramowaniu
w stosunku do Twojego sprzęgacza...
W pomiarach oczywiście korzystaj z dostępnej kalibracji i pokazuj tylko R (rezystancję) i X (reaktancję) najlepiej w podobnym zakresie 0-70MHz
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO