Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 4.13 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 113
Dołączył: 02-07-2009
Post: #451
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Mój BLU wreszcie doczekał się wyjściowego "ubranka" w stylu vintage, czyli trafił do obudowy i został póki co wyposażony we wzmacniacz o maksymalnej mocy około 18 watów, zależnej od napięcia zasilającego. Teraz więc nadszedł czas na zabawę i normalna eksploatację.
Na filmie zamieszczonym przez Piotra SP9LVZ, widać jak odbiornik BLU wspaniale sobie radzi w realnych warunkach. Zresztą, nadajniki pracują równie dobrze. Mają bardzo dobre sygnały. BLU ma(ją) "pazur", który pokazał(y) w trakcie łączności przeprowadzonej małymi mocami (oba radia były QRP) w dosyć przeciętnych warunkach propagacyjnych. Dodatkowym utrudnieniem były słyszalne w całej Polsce QRN. Słowem, wielka przyjemność z łączności BLU - BLU po obu stronach. A dzieliło nas około 315 km w linii prostej. Bardzo dużym zaskoczeniem była dla mnie jakość odbioru na BLU w porównaniu z urządzeniem fabrycznym. Początkowo Piotr pracował na FTdx10. Moim zdaniem zwyciężył BLU. A przede wszystkim Piotr, który jak się okazało zaprojektował lepszy odbiornik niż japońscy inżynierowie Smile
No i koniecznie muszę wspomnieć o kolejnej odważnej konstrukcji Piotra, która bardzo mi się spodobała. Mianowicie o BLU w wersji z filtrami EM. Pracuje naprawdę świetnie i można autorowi kolejnego dobrego radia serdecznie pogratulować sukcesu.
03-06-2025 17:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 782
Dołączył: 13-01-2015
Post: #452
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Moduł COMBO DSP do transceivera B-L-U

Rozpoczął się proces digitalizacji transceivera B-L-U.

Podstawowa wersja transceivera B-L-U została wykonana w klasycznym układzie z pojedynczą przemianą częstotliwości na filtrach kwarcowych oraz w drugiej wersji na niskiej p.cz. z wykorzystaniem filtrów elektromechanicznych (FEM). Moduł toru wzmacniacza pośredniej częstotliwości B-L-U został zaprojektowany na mosfetach objętych ARW. Układ transceivera zaproponowany do końcowej realizacji toru p.cz. nie posiadał funkcji NOTCH, wyświetlania wskazań s-metra na ekranie sterownika syntezy. W przypadku stosowania filtrów kwarcowych wykonywanych samodzielnie najczęściej pogarsza się selektywność odbiornika, słyszymy zakłócenia od stacji pracujących obok. Podobna sytuacja występuje gdy zastosujemy filtry elektromechaniczne SSB o szerokości pasma przepuszczanego powyżej 2,7 kHz. Aktualnie dostępne filtry EM SSB na częstotliwość 500 kHz mają szerokość 3,1 kHz. Węższe filtry elektromechaniczne są trudno dostępne.

Mając na uwadze powyższe kwestie proponujemy do wykonania moduł cyfrowej obróbki sygnału COMBO DSP, którego główną funkcją jest zawężenie pasma toru małej częstotliwości.

Autorski program i koncepcję układu opracowaliśmy wspólnie z Damianem SP9DK.


Układ jest nisko budżetowy, prosty w realizacji, oparty o tani dwu rdzeniowy procesor ESP32-S3T zintegrowany z wyświetlaczem.

Moduł cyfrowy realizuje następujące funkcje:
- wskaźnik s-metr na bazie sygnału ARW,
- cyfrowe filtry audio (DSP) - SSB/CW,
- układ NOTCH,
- waterfall sygnału odbieranego w zakresie DC-4kHz,
- regulację wzmocnienia audio AF-gain.

Układ COMBO DSP został zaadaptowany do transceivera B-L-U, jednak może on być wykorzystany do współpracy z każdym klasycznym transceiverem czy z prostym odbiornikiem homodynowym, gdyż realizuje on obróbkę zdemodulowanego sygnału audio.

Zdjęcie wersji uruchomieniowej z trensceiverem BLU z filtrami elektromechanicznymi.
İmage

Pełny opis przedstawiony został w nowym wątku:

COMBO DSP B-L-U, http://sp-hm.pl/thread-4665.html
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-06-2025 22:26 przez SP9LVZ.)
29-06-2025 22:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości