(31-05-2013 23:26)SP3WXO napisał(a): Jak w tej chwili wygląda współpraca sterownika z AD9851. Mimo, że śledzę temat to jakoś dawno nie było mowy o innym DDS niż Si560.
Pierwsza uwaga to nigdy podczas projektowania tego sterownika nie był brany wariant sterowania układami AD9851. Początkowo planowaliśmy wykorzystanie układów serii AD9951 ale ostatecznie wybraliśmy układ Si570 jako optymalny do współpracy z mieszaczem Husarka. Jest kilka sterowników obsługujących układy Ad9851 więc nie powinno być problemu z ich wykorzystaniem.
Druga uwaga to układ Si570 nie jest DDS-em (ang. Direct Digital Synthesis) tak jak układy AD9851, AD9951 tylko programowanym generatorem. To dwa zupełnie różne sposoby generowania sygnału na wyjściu układu. Różnic jest więcej, proponuję uważną lekturę wątków o Si570 na forum.
Cytat z wątku o Husarku:
(28-05-2013 22:50)krzelma napisał(a): ... Podobnie z syntezą ja do orginalnego modułu, projektujac płytkę chce upchać zegar i pamięć.
Reasumując robię dokładnie to co Wy tylko na swoich płytkach.
Pomysł wydaje się rozsądny, upraszczamy konstrukcję i mamy jeden moduł mniej w radiu, pozornie tak. Zanim jednak zaczniemy robić takie zmiany trzeba postarać się do końca zrozumieć lub zapytać o przesłanki jakie kierowały konstruktorem obecnego rozwiązania.
Powodów umieszczenia zegarka i pamięci EEPROM na oddzielnym module było kilka:
- uniwersalność modułu i łatwość zmiany typu zegara RTC;
- przydatność modułu do kolejnych sterowników radia;
- łatwość wymiany akumulatora bez potrzeby demontażu modułu procesora;
- możliwość ochrony konfiguracji radia i klonowanie nastaw na inne egzemplarze Husarka.
W kolejnych wersjach oprogramowania planowana jest funkcja robienia kopii konfiguracji radia do pamięci 24C512 aby przy wymianie procesora, oprogramowania, naprawie nie tracić czasu na ponowną konfigurację radia. Umieszczenie pamięci na oddzielnym module pozwala również na podłączenie modułu zegarka do innego sterownika i wczytanie kompletu nastaw do jego pamięci. Takie rozwiązanie pozwala również na posiadanie kilku konfiguracji radia na oddzielnych modułach i szybką ich podmianę np. na radiu klubowym. Aktualne rozwiązanie zostało dobrze przemyślane pod kątem dalszych prac nad sterownikiem.