W temacie poruszanym przez Piotra @SP9FKP
Powiedzmy, że idziemy drogą "Radiotechnika praktyczna" - to co mogę w prosty sposób rozważyć, opisać, zmierzyć, a nie czysto teoretyczną - to co mogę wyliczyć, zasymulować.
Post mixer diplexer potrzebujemy po to by wchłonął nam produkty niepożądane, które bez niego były by odbite od następnego stopnia powrotnie do mieszacza. Ma on zatem zrobić w miarę szerokopasmowe obciążenie mieszacza w naszym rozważanym przypadku 50R. Nie jest on elementem żadnej transformacji pomiędzy mixerem a kolejnym stopniem - co jest ważne w naszym rozważaniu. Zatem interesują nas dwa stany:
- jak zachowuje się diplexer na częstotliwości p.cz.? - ma być przeźroczysty,
- jak zachowuje się poza częstotliwością p.cz.? - ma stanowić obciążenie 50R dla obu stron.
W teorii powinno to być "prostokątne", w praktyce wygląda to tak jak charakterystyka "rezonansowa" obwodów czyli jak przekrój dzwona.
Im dobroć obwodów jest lepsza tym diplexer będzie lepszy.
Obwód równoległy. W moim przypadku nie tylko częstotliwość rezonansowa, ale i wartość tłumienia obwodu rezonansowego jest ważna (pomiar VNA). Dla indukcyjności 0,8uH cewka na Amidonie Ft37-6 wartość tłumienia na częstotliwości rezonansowej osiągnąłem 38dB. To jest dla mnie informacja o dobroci obwodu. W przypadku wykonania cewki 0,3uH (opis DC4KU) miałem tylko 12dB tłumienia co uznałem za zbyt małe - będzie wpływać na wzrost tłumienie diplexera na częstotliwości p.cz.
Wg. mnie najważniejszą sprawą jest takie wykonanie obwodów rezonansowych w diplexerze by miały jak największą dobroć. Jeśli dla "wyliczonych teoretycznie" wartości LC nie jesteśmy w praktyce wykonać obwodów o dużej dobroci to zrobimy gorszy diplexer niż jeśli nieco odpuścimy. Dlatego dla mnie ważniejszy jest pomiar rzeczywisty, niż symulacja.
Powiązanie indukcyjności i pojemności z częstotliwością widzę takie, że w przypadku obwodu szeregowego ze zmianą częstotliwosci reaktancja wypadkowa powinna szybko rosnąć, a w obwodzie równoległym szybko maleć.
W związku z tym obwód szeregowy powinen mieć dużą indukcyjność a małą pojemność, równoległy odwrotnie. Nie jest to proste stwierdzenie, ale osoby które przeanalizują diplexer będą wiedziały o co chodzi.
Druga sprawa - po co nam diplexer przy kluczach?... mieszacz na kluczach jest o wiele mniej wrażliwy na niedopasowania pod względem rezystancji zamknięcia wrót niż mieszacz diodowy. Ale o co tu chodzi? Chodzi o IP3. Mieszacz diodowy traci mocno na IP3 jeśli nie ma 50R na wrotach. W przypadku mieszaczy na kluczach nie w tym problem, gdyż nie tracą one znacząco IP3 przy niedopasowaniach. Nam chodzi o minimalizację produktów niepożądanych w tym spursów (prążków, ostróg,... nieciągłych zakłóceń - jak to tłumaczymy) generowanych przez syntezy. Czyli właśnie o to pochłanianie produktów niepożądanych.
Jest to problem gdy chcemy upraszczać trx i stosować niskobudżetowe syntezy (AD9850, Si5351) bez komplikacji układu - kolejnymi filtrami po syntezie. Według rozważań i testów Colina Horrabina G3SBI, PA3AKE i innych, dodanie dpilexera za mieszaczem i przed mieszaczem na kluczach obniża poziom niepożądanych zakłóceń w tym spurs. Według moich wstępnych testów mieszacz na SD5400 (SD5000) ma mniejszy poziom produktów niepożądanych niż na FST3125. Nie mam jeszcze praktycznych porównań "bez i z diplexerem". Wszystko jest w trakcie realizacji - myślę że niebawem do tego dojdziemy.
Dodam że PA3AKE testował inne klucze niż FST3125, szczególnie korzystnie wypadły FSA3157 (niestety jest to pojedynczy klucz w strukturze), FSAV332.
Przy podejsciu teoretycznym - symulacjach nie widzę problemu spursu. Przy podejsciu praktycznym widzę go i słyszę - to jest to z czym teraz walczymy.
Diplekser na częstotliwości p.cz. powinien zachować się jak "zworka"
[
attachment=18537]
[
attachment=18540]
Diplekser na częstotliwości innej niż p.cz. powinien zamykać dwie strony 50R do masy.
[
attachment=18538]
Diplexer na częstotliwości p.cz. dołącza równolegle do obwodu rezonansu szeregowego (nie ma go na schemacie) rezystory, wtedy jest obwód równoległy w rezonansie (robi odcięcie rezystorów od masy).
[
attachment=18539]
Diplexer na częstotliwości innej niż p.cz. powinien zwierać do masy rezystory niską reaktancją indukcyjności (dla f<p.cz.) i pojemności (dla f>p.cz.), wtedy obwód szeregowy robi przerwę poprzez reaktancję cewki lub kondensatora).
[
attachment=18541]
Oczywiście ten opis jest nie doskonały, bo obwody rezonansowe nie zachowują się "prostokątnie", a ich działanie zależy od ich dobroci.
Dlatego dla mnie ważne są pomiary dokładnego ustawienia ich rezonansów i zachowanie-wykonanie maksymalnie jak jest to tylko możliwe dobroci obwodów.