HomeMade

Pełna wersja: Miernik LC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Od pewnego czasu trwaja przygotowania w grupie do wykonania miernika FLC. Może warto zapoznać się z tym co jest w necie i na początek wybrać jakiś gotowy wariant.
Kilka wykonań:

Strona SQ8CBY
Strona SP7DQR
Rozbudowany miernik FCL na stronie SP2JJH
Plan jest taki aby na najbliższym spotkaniu w "Rejsach" zrobić zajęcia praktyczne z prasowania i trawienia płytek PCB. Jako demo możemy wykonać płytkę miernika w wersji SQ8CBY. Gotowy projekt, łatwy do wykonania i będzie do uruchomienia zaraz po zajęciach. Jeśli w przyszłości da się wykonać lepsze PCB to bez problemu możemy wykorzystać zastosowane elementy : procek, LCD, LM311, kondensator. Miernik jest potrzebny na "wczoraj" i tak będzie najszybciej! Proszę o opinie w tej sprawie.
Ja wyprasowałem płytkę ( za drugim razem wyszła) i montuję. Gdzie zdobyć dobry kondensator 1nF ? W sklepach są tylko MKT, MKS a o mikowych to oni nawet nie słyszeli.
Witam

1% mają w Elfie,

FCI
Koledzy Smile

No i stało się! Płytki dotarły. Zamierzam w tym tygodniu złożyć miernik LC i uruchomić go.

Czy ktoś z kolegów dysponuje fabrycznym miernikiem LC? Jeżeli tak, to czy byłaby możliwość spotkania się i porównania pracy obu mierników?

Dla przypomnienia
W trakcie spotkań grupy HM oraz dyskusji na starym forum HM doszliśmy do wniosku, że warto wykonać kilka projektów, które 'dozbroją' nasze domowe laboratoria pomiarowe. Koniec końców wyszło na to, że na początek warto zrobić coś prostego a skutecznego. Nasz wybór padł na Miernik LC kolegi Phila VK3BHR. W Polsce miernik ten wykonali koledzy sp7dqr oraz sq8cby.

Płytki wykonano korzystając z opisu kolegi sq8cby minimalnie modyfikując projekt obwodu drukowanego.

---

Miernik uruchomiłem bez większych problemów. Przy okazji wykonałem prosty programator do PIC-ów czyli JDM Programmer 2. Niedługo przygotuję dokumentację montażu Miernika LC. Są pewne odchyłki od oryginału, ale mało kłopotliwe.

---

Uruchomiony układ włożyłem do obudowy KMz-34B. Wykonanie mechaniczne jest trochę nie doskonałe, ale... proszę surowo mnie nie oceniać. To jest w zasadzie mój debiut Wink pierwsze urządzenie HM wykonałem ponad 20 lat temu. Aby sprawdzić dokładność miernika dokonałem pomiarów 'wzorcowych' kondensatora i cewki. Elementy te użyczył Włodek SP5MAD (Dziękuję Włodek Smile). Wyniki widać na zdjęciach (przepraszam za ich jakość, robiłem telefonem). Pozostała jeszcze do skończenia dokumentacja montażu. Mam nadzieję, że skończę ją w ciągu tego tygodnia.

---

Dziękuję za uwagę Smile
Robert SP5-37-239
Witam

czy spotkał się ktoś może z miernikiem RLC, chodzi mi o taka konstrukcje na PIC lub atmel jak popularne mierniki LC , tylko zeby był własnie RLC

FCI
No ja jestem w fazie montażu jak go zakończę to podeśle parę fotek.
Alex OM3TY podesłał mi link do miernika RLC:

http://hardlock.org.ua/mc/pic/rlc-metr/index.html

Rzecz jest o tyle ciekawa, że pomiar odbywa się czteroprzewodowo (tak jak np. w moim E318),
co pozwala zniwelować wpływ przewodów pomiarowych i uzyskać lepszą dokładność pomiaru.
Przyrząd oprócz R, L, C mierzy również dobroć, tangens kąta stratności i inne.

(foto miernika z cytowanej strony)

[attachment=316]
A oto działający Miernik LC.
a to mój LCmetarBlush
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie