WItam kolegow :-)
jako ze i ja przylozylem kiedys reki do propagowania DDS DJ4JAL/SP3SWJ/SQ9MER . bawiac sie w ukladanie sciezek na PCB do spolki z Jarkiem, co wspominam niebywale sympatycznie , osmiele sie nie zgodzic z opinia kolegi SQ2RH i wskazac na pewne niedomowienia i drobne przeklamania.
Otoz jak mozliwym jest wedlug kolegi aby ten sam soft v.3.16 podobno wadliwy, obarczony takim mnostwem bledow ze trudno je spamietac pracowal poprawnie w conajmnie kilkudziesieciu ukladach tej syntezy???
Biorac pod uwage ze moze cos przeoczylem ( nikt wszakrze nie jest nieomylny) podpialem dzis po poludniu cztery takie uklady:
1. sterownik AT89S52 DIP40, FLCK 125MHz, AD9850, impulsator silnik krokowy, klawiatura 16 klawiszowa.
2. sterownik AT89S52 TQFP 44, FLCK 160MHz, AD9851 reszta jak wyzej
3. sterownik AT89S52 TQFP44, FLCK 32MHz x6 , AD9851 reszta jak poprzednio
4. sterownik AT89S52 TQFP44, FLCK 80MHzx5 , AD9951 reszta jak wyzej
w tym ostatnim przypadku oczywiscie soft v.4 .
Jakosci sygnalu na wyjsciu DDS nie musialem sprawdzac, bo przy uruchomieniu ustawilem wszystko jak nalezy :-)
Skoncentrowalem sie na przetestowaniu wszystkichh funkcji konfrontujac to oczywiscie z sygnalem wyjsciowym, czestotliwosc na wyjsciu.
I jakiez jest moje zdumienie.... bez wzgledu na to czy mam do czynienia z wsadem v3.16 czy v4, bez wzgledu na to czy pracuje z AD9850 czy AD9851 czy tez AD9951 wszystko dziala jak nalezy :-).
Poniewaz nie uznaje cudow i dzialania sil nadprzyrodzonych, uwzgledniajac tylko co jakis czas prawa Murphiego, usiadlem i zastanowilem sie na czym tak naprade moze polegac blad.
Wykonujac DDS w wersji wspomnianej ( o innych nie mowie choc wiele z tego dotyczy rownierz innych wykonan - praw fizyki nie przeskoczymy), musimy spelnic podstawowe wrunki techniczne a mianowicie uwzglednic to ze mamy do czynienia z ukladem z jednej strony "cyfrowym" z drugiej zas "analogowym", musimy pamietac ze nawet to co trudno zakwalifikowac w dzialaniu tej konstrukcji jako w.cz. , tez stanowic bedzie pewien problem z racj na charakter impulsow wysylanych w roznych kierunkach i w wielu miejscach jednpoczesnie.
Dlatego tez aby uiknac problemow i nie zdiziwc sie przy uruchamianiu, musimy zadbac o to aby:
1. polaczenie miedzy PCB sterownika a wyswietlaczem LCD bylo jak najkrotsze , a jesli to tylko mozliwe LCD montujemy na goldpinach bezposrednio do PCB sterownika.
2. podlaczenie impulsatora , wykonac przewodami w ekranie.
3. jako przyciskow w klawiaturze ( i nie wazne czy 4 czy 16) nie stosowac demobilum, a juz napewno nie przelacznikow typu ISOSTAT !!!!
Kolejna sprawa jest zastosowanie sie do rad zamieszczonych na www u SP3SWJ i poblokowanie wszelkich mozliwych pinow we/wy kondensatorami do masy.
Na nieprawidlowa prace omawianego DDS'a moze miec rowniez wplyw zle dopasowane, lub niedokonczone wyjscie z DDS'a :-).
Nie chcac zabierac i czasu i miejsca ponad miare, nie bede pisal i tlumaczyl co i dlaczego bo to w sumie oczywiste ( tylko czasem sie nam zapomni).
Kolejna wada wedlug kolegi to 16 a nie 4 klawiszowa klawiatura, i tu mamy kolejne nieporozumienie, otoz SP3SWJ tak wykobinowal logike sterowania ze mozemy podlaczyc tylko 4 CZTERY przyciski i sterowac tego DDS jak oryginale DJ4JAL, a mozemy tez podpiac 16 klawiszy i wtedy mamy pelne sterowanie.
Na koniec dodac powinienem ze wszystko o czym tu pislaem juz napisano.... na stonach www Jarka SP3SWJ :-').
Pozdrawiam serdecznie
vy 73!
Krzysztof SQ8Z
a tak jak powyzej wyglada , poprawnie zmontowana , uruchomiona i bezblednie pracujaca synteza DDS :-)