SP3IQ
Bogdan
Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
|
RE: Synteza SPHM DDS
Brak wyłączania funkcji, przy przejściu na inne pasmo dotyczy też XIT. Uważam, że funkcje RIT i XIT powinny być automatycznie wyłączane na innym paśmie. Jednocześnie dobrze by było, aby po powrocie na pasmo na którym poprzednio było włączone RIT i XIT ustawienia te powróciły.
------------
Po zastanowieniu się wydaje mnie się, że sprawa nie jest tak prosta. Obecnie jest tak, że częstotliwości SPLIT są pamiętana dla każdego pasma oddzielnie. W przypadku gdy operator poluje na stację DX, pracującą na wielu pasmach to właściwość pamiętania częstotliwości SPLIT na każdym paśmie, może być bardzo przydatna. Dyskusyjną właściwością może być fakt włączenia/wyłączenia funkcji SPLIT w ramach wszystkich pasm a nie na danym paśmie. Ale aby dodatkowo pamiętać stan SPLIT (włączony/wyłączony) na każdym paśmie to kwestia wielkości pamięci.
Podobnie jak dla SPLIT, najlepiej by było aby wielkość i stan funkcji RIT (włączony/wyłączony) był pamiętany dla każdego z pasm oddzielnie.
Wszystko byłoby OK, ale z drugiej strony pamiętanie tylu ustawień na każdym paśmie, zajmuje pamięć oraz wydłuża czas przełączania przy przejściu z pasma na pasmo.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-05-2013 15:59 przez SP3IQ.)
|
|
30-05-2013 15:33 |
|
SP5FCS
Adam
Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
|
RE: Synteza SPHM DDS
Podczas projektowania sterownika przyjęta została generalna zasada, że sterownik sam nie zmienia konfiguracji radia, ten przywilej przysługuje tylko operatorowi radia. Dlatego poszczególne tryby pracy radia ( RIT, SPLIT, LOCK, RX2) są aktywne do czasu ich wyłączenia.
W sterowniku wszystkie parametry konfiguracyjne zostały podzielone na dwie grupy: na parametry powiązane bezpośrednio z pasmem oraz parametry ogólne radia. Takie parametry jak tryb pracy radia ( RIT, SPLIT, LOCK, RX2), oraz VOX, NF, AF, AUDIO/DATA, FAST nie zmieniają się po zmianie pasma.
Rzeczywiście przy zmianie pasma wygodne byłoby automatyczne wyłączenie RIT-a i zerowanie nastawy. Są jednak sytuacje w których aktualny sposób pracy RIT-a też jest bardzo wygodny. Kiedy jestem stacją DX-ową i słucham np. 5 do 10khz wyżej, to do odbioru wołających stacji wystarczy mi obecny RIT. Przestrajam się w zakresie +5...10khz i odbieram wołających korespondentów. Kiedy chcę sprawdzić czy QRG nadawania jest czyste wyłączam na chwile RIT-a bez zerowania nastawy. Po ponownym włączeniu RIT-a mam właściwe przesunięcie częstotliwości do odbioru i słucham dalej.
Oczywiście jest możliwe zapisywanie wszystkich parametrów na każdym paśmie co pochłonie reszki zasobów obecnego procesora. Moim zdaniem większy pożytek będzie z dorobienia konfiguracji kolejnego pasma 70MHz.
73 Adam
|
|
30-05-2013 22:58 |
|