Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
SP9IZM Offline
Jerzy
**

Liczba postów: 59
Dołączył: 18-12-2009
Post: #201
RE: Synteza SPHM DDS
İmage İmage İmage

Chciałbym przedstawić Kolegom działający sterownik do syntezy opracowany przez Adama SP5FCS.
Jestem bardzo zadowolony z jego funkcjonalności, przemyślanej konstrukcji i możliwości .
Dla ich poznania ( nauczenia się co ten sterownik może) zrobiłem dodatkowe peryferia ( klawiatura, rejestry z sygnalizacją stanów wyjściowych na LED-ach opisane przez Adama w poprzednich postach. Fakt ,że nie obyło się bez problemów, ale nauka kosztuje - udało mi się skutecznie rozkalibrować panel TFT.
Sterownik chwilowo pracuje bez modułu Si570 który mam nadzieję dotrze w przyszłym tygodniu.
Do prób użyłem prostego enkodera mechanicznego - działa doskonale - w syntezie OLEG 9 były z tym początkowo problemy. Sam wyświetlacz jest bardzo czytelny. Moim zdaniem jest to w tej chwili najlepiej opracowany nowoczesny sterownik syntezy.

73 Jurek
01-09-2012 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #202
RE: Synteza SPHM DDS
Jurek, cieszę się że sterownik spełnia Twoje oczekiwania i że wykorzystasz go do budowy kolejnego radia. Tak jak pisałem wcześniej zależy mi na praktycznych uwagach z testów i normalnej eksploatacji w gotowym radiu.

Problem z kalibracją panela dotykowego jest już rozwiązany w wer. 1.04 gdzie wejście do funkcji kalibracji jest poza ekranem konfiguracji radia. Po włączeniu zasilania sterownik wyświetla podstawowe informacje a następnie pyta czy chcemy kalibrować panel. Wystarczy "puknąć" w ekran w dowolnym miejscu i wchodzimy do kalibracji.
Na ekranie konfiguracji radia dodałem dodatkowy klawisz [TEST], który pozwala oglądać dostępną paletę kolorów. Gdyby były propozycje zmiany koloru proszę o podawanie numeru koloru z tego testu.

W wątku o skrzynce antenowej napisałem kilka zdań o pomyśle integracji sterowania skrzynką easyATU i przełącznikiem antenowym z oprogramowaniem sterownika radia. Aktualnie pracuję nad dopracowaniem interfejsu użytkownika aby wszystko było czytelne i w miarę intuicyjne.

Zastanawiam się również nad opcją skrzynki wewnętrznej np. w radiu na wyjazdy kiedy korzystamy z dość przypadkowych anten. Skrzynka wewnętrzna mogłaby być obsługiwana bardzo szybko poprzez rejestry szeregowe bez potrzeby używania RS485 i systemu ramek.

73 Adam
08-09-2012 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #203
RE: Synteza SPHM DDS
Kilka wyjaśnień na podstawie zadawanych pytań na PW:

1/ po wykonaniu generatora na Si570 konieczna jest kalibracja wewnętrznego generatora Si570. Domyślnie w programie zapisana jest standardowa wartość, która w rzeczywistości bywa inna. Bez poprawnej kalibracji nie będziemy mieli zgodności wskazania na wyświetlaczu z częstotliwością na wyjściu generatora. Pamiętajmy również, że generator przez pierwsze kilka minut płynie około 60Hz.

2/ klawisz SAVE zapisuje konfiguracje radia tylko na jednym paśmie oraz wybranej konfiguracji (CF1, CF2), inne pasma pozostają bez zmiany. Aby zapisać konfigurację na wszystkich pasmach musimy na każdym paśmie użyć klawisza SAVE. To samo po zmianie CF1 na CF2. Taki sposób działania skraca czas zapisu i oszczędza EEPROM procesora.

3/ jeśli chcemy aby radio zgłaszało nam się na ulubionej częstotliwości, emisji i nastawach konfigurujemy wszystkie parametry radia i naciskamy klawisz "na zegarku". Po ponownym włączeniu zasilania sterownik ustawi się dokładnie tak jak go ustawiliśmy przed naciśnięciem "zegarka".

4/ sterownik nie wyświetla częstotliwości > od 99.999khz, wynika to z obsługi cyfr na wyświetlaczu (brak obsługi cyfry setek Mhz), może kiedyś jak będzie opcja dla pasm UKF.

5/ aktualnie nie można przerwać generowania makra dla CW, w kolejnej wersji postaram się dorobić przerywanie nadawania makra poprzez naciśniecie klucza.

WAŻNE:
Sterownik posiada odrębną, trzecią konfigurację radia przeznaczoną dla wirtualnego odbiornika RX2. Jeśli RX2 jest aktywny to użycie klawisza SAVE zapisze konfigurację dla danego pasma ale nie dla radia tylko dla wirtualnego odbiornika. Dlatego należy pamiętać aby podczas konfiguracji radia wirtualny odbiornik był wyłączony. Ze względu na ilość opcji i funkcji opanowanie obsługi sterownika wymaga kilku godzin "treningu".

73 Adam
20-09-2012 21:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #204
RE: Synteza SPHM DDS
Moduł zegarka RTC
Zmontowany i uruchomiony moduł zegarka PCF8563 oraz pamięci szeregowej EEPROM 24C512 (pierwsze zdjęcie). Wszystkie diody SMD mogą być typu 1N4148, jedna dioda ze względu na spadek napięcia lepiej gdyby była typu BAT43, BAT85, BSS85. Akumulatorek podtrzymujący zasilanie zegarka 3,6V/80mAh, dwu pinowy. Rezystor ograniczający prąd ładowania akumulatorka R=620. Rezystory podciągające linie magistrali I2C po 4k7. Trymer służy do korekty częstotliwości generatora zegarka tak aby miał minimalne odchyłki odliczania czasu. Obudowę rezonatora kwarcowego należy przylutować do masy modułu.

Podłączenie kabli zgodnie z opisem na płytce lub według kolorów ze zdjęcia, złącze na procesorze musi być tak jak mojej płytce.

Chińskie pamięci 24C512 mają przedziwne oznaczenia co może wywołać podejrzenie o pomyłkę układu. Na drugim zdjęciu widoczne opisy układów scalonych, ten z lewej to pamięć 24C512 z innym opisem, sprawdzony i działa poprawnie na 100%. Pamięć nie jest jeszcze wykorzystywana przez oprogramowanie sterownika dlatego możemy jej nie montować.

Moduł generatora Si570
Na zdjęciach zmontowany moduł generatora Si570, widok dolnej i górnej warstwy druku. Dodatkowo widok z projektu z opisem wartości elementów, elektrolity tantalowe obudowa B lub C (10...47)uF. Mój moduł bez złącza do I2C, kabel przylutowany bezpośrednio do druku. Okablowanie w różnych kolorach dla ułatwienia identyfikacji sygnałów. Na wyjściu złącze kątowe SMB.

UWAGA:
na module Si570 pin GND nie ma połączenia z masą, trzeba zrobić zworkę do masy przy złączu (czwarte zdjęcie).


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage

73 Adam
23-09-2012 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #205
RE: Synteza SPHM DDS
Witam
Od kilku dni jestem posiadaczem sterownika i wyświetlacza 3,5" do syntezy SPHM V 1.04 projektu Adama SP5FCS. Nie mam zmontowanych modułów Si570 i sterownika rejestrów (jestem w trakcie montażu). Jeżeli chodzi o funkcjonalność jest to konstrukcja dobrze pomyślana i posiada dużo możliwości. Wielkość pól dotykowych pozwala na operowanie wszystkimi funkcjami bez "podpierania" się dodatkowo wyprowadzonymi klawiszami. Za kilka dni po zmontowaniu modułu syntezy podłączę do swojego CGG 2000 a następnie Piligrima (tylko generator) i postaram się opisać. Synteza daje możliwość wprowadzenia pośredniej co jest olbrzymią zaletą. Porównując z syntezą RD3AY którą też używałem przez pewien okres czasu ma więcej możliwości, jest bardziej uniwersalna i nauczenie się obsługi jest intuicyjne.
VY 73 Roman SP5AQT
PS. Posiada pewną wadę ....koszt wykonania (cena wyświetlacza) ale rekompensuje to wygląd i wyeliminowanie z płyty czołowej wielu pokręteł i przycisków.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2012 17:35 przez SP5AQT.)
28-09-2012 9:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #206
RE: Synteza SPHM DDS
Od kilku dni niecierpliwie czekałem na przesyłkę wyświetlacza TFT 3.5 cala do syntezy Adama SP5FCS, którą mam już od kilku dni. Godzinę temu wreszcie kurier przybył do mnie, więc postanowiłem zaraz przystąpić do podłączenia wyświetlacza i pierwszego włączenia. Na razie nie podłączyłem enkodera i Si570. Zrobię to jeszcze dziś na spokojnie.
Potwierdzam poprzedni post Romana SP5AQT, ale przede wszystkim muszę pogratulować Adamowi SP5FCS za wykonaną syntezę. Pierwsze wrażenia są wręcz piorunujące, jestem pod wrażeniem. Dotykowy kolorowy wyświetlacz 3.5 cala umożliwia wybór całej gamy funkcji. Najważniejsze funkcje można umieścić później na oddzielnej klawiaturze, ale w czasie pierwszego uruchamiania istnieje możliwość dostępu do wszystkich funkcji poprzez ekran dotykowy.
Adamie SP5FCS, gratuluję wspaniałej konstrukcji i jestem pełen uznania dla Twojej pracy. Do tej pory miałem do czynienia z takimi syntezami: DL4JAL/SP3SWJ, Oleg9, SP6FRE do DC01, 4Z5KY. Rozwiązanie Adama SP5FCS jest nieporównywanie lepsze i znacznie zaawansowane technologicznie z mikrokontrolerem Atmel Xmega. Mam już wszystkie części do Husarka łącznie z płytkami. Ta synteza jest przeznaczona do TRX Husarek.
Załączam kilka fotografii z pierwszego włączenia syntezy.
73 Bogdan, SP3IQ.

İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2012 16:27 przez SP3IQ.)
28-09-2012 16:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #207
RE: Synteza SPHM DDS
Witam
Wczoraj udało mi się przy pomocy Adama SP5FCS uruchomić moduł płytki z Si 570. Nie odbyło się bez przygód. Nie przylutowałem dwóch padów sygnałowych i procesor nie widział syntezy (starość HI)
W dniu dzisiejszym podłączyłem syntezę do Piligrima a później po zmianie konfiguracji do swojego CDG 2000. Próby wyszły znakomicie, przeprowadziłem próby na wszystkich pasmach KF i stwierdziłem zmniejszone szumy własne obydwu urządzeń. Po wykonaniu prowizorycznych obwodów na 50 MHz (do CDG 2000) udało się usłyszeć dwie stacje co prawda lokalne (ich korespondentów nie słyszałem) jedna z Warszawy a druga z okolic Legionowa.
Po tych próbach stwierdzam przydatność syntezy HM nie tylko do homodyny czy SDRa ale do TRXa z przemianą.
VY 73! Roman SP5AQT.
29-09-2012 15:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #208
RE: Synteza SPHM DDS
(29-09-2012 15:56)SP5AQT napisał(a):  [...] przeprowadziłem próby na wszystkich pasmach KF i stwierdziłem zmniejszone szumy własne obydwu urządzeń.

Zmniejszone względem czego - co było wcześniej?
W Pilgirmie Oleg ? A w CDG ???

73! Artur sp2qca
30-09-2012 7:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #209
RE: Synteza SPHM DDS
Witam
W Piligrimie synteza jest wykonana na AD9951 i w CDG 2000 również na tym samym układzie z powodu braku dostępu do proponowanych przez konstruktora układów. Porównania dokonałem na słuch przy wejściu odbiornika obciążonym 50 om.
Roman SP5AQT
30-09-2012 11:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP1UJB Offline
Wojtek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 17-01-2012
Post: #210
RE: Synteza SPHM DDS
Romanie, powiedz jeszcze czy są różnice w ilości ptaszków na wyższych pasmach porównując te dwie syntezy ... chyba że nie miałeś takich.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2012 12:12 przez SP1UJB.)
30-09-2012 12:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości