Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #171
RE: Synteza SPHM DDS
Nie jestem wrogiem telegrafii, miałem tylko wątpliwości czy warto dublować to co daje nam komputer. Rzeczywiście przy braku komputera możliwości automatycznego nadawania się przydadzą. Wielu z nas ćwiczy intensywnie odbiór a z nadawaniem bez komputera jest znacznie słabiej.

Czy obsługa nadawania na cw przez kanał szeregowy oznacza rezygnację z CAT-a?

Jeśli wystarczy sam kanał szeregowy to czy to oznacza, że możliwe bedzie nadawanie przez bluetootha /synteza-telefon/ ?
30-07-2012 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #172
RE: Synteza SPHM DDS
Oczywiście nie ma mowy o rezygnacji z CAT-a, będzie realizowany w kolejnych etapach rozbudowy oprogramowania. Xmega128-A3 ma w swojej strukturze 7 portów szeregowych. Nie wszystkie da się wykorzystać ze względu na zablokowanie części pinów do obsługi innych zasobów ale 2-3 są dostępne na złączach.
Jeden kanał do obsługi CAT-a, drugi easyATU, przełącznik antenowy lub DSP a trzeci np. do obsługi terminala. Możemy również tak zdefiniować formaty ramek aby kilka funkcji realizować poprzez ten sam kanał szeregowy.

Od strony oprogramowania procesora to bez różnicy poprzez jakie medium (kabel, fale radiowe, światło) realizowane jest połączenie pomiędzy sterownikiem a innym urządzeniem (telefon, komputer). Niestety nie mam praktycznego doświadczenia z komunikacją poprzez Bluetooth-a. Mam na myśli wnoszone zakłócenia oraz poprawność pracy przy silnym promieniowaniu nadajnika.

Pomysł warto przetestować ponieważ bardzo wiele współczesnych urządzeń posiada komunikację poprzez Bluetooth-a i byłby to najprostszy sposób wymiany danych z radiem (bez interfejsu i bez kabla). Nie musieli byśmy również instalować wirtualnego COM-a na posiadanym urządzeniu.
Może ktoś z Kolegów robił takie próby i może podzielić się swoimi doświadczeniami.

73 Adam
30-07-2012 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #173
RE: Synteza SPHM DDS
No i stało się. Od wczoraj jestem "szczęśliwym" posiadaczem sterownika do syntezy SP-HM z kolorowym wyświetlaczem. Obawy AMATORA w kwestii grubego manuala do syntezy w tym wypadku nie sprawdzają się. Obsługa jest intuicyjna. Patrzysz na ekran i od razu wiesz co zrobić aby uruchomić żądaną funkcję. Wielkie podziękowania dla Adama za włożony trud i poświęcony czas. Dzięki niemu mamy naprawdę nowoczesną i "własną" tz polską syntezę HomeMade. Ten sterownik w wersji takiej jak otrzymałem już obecnie zadowoli większość konstruktorów. Posiada praktycznie wszystkie potrzebne funkcje, plus tę jedną zaletę. Możemy zaproponować w każdej chwili nową funkcjonalność, która dzięki Adamowi zostanie zaimplementowana w NASZYM sterowniku. Sterownik jest pozbawiony wad już istniejących syntez. Ekran jest kontrastowy i bardzo wyraźny. Zdjęcia nawet w 1/10 nie oddają jego jakości.

PCB sterownika którą zaprojektowałem przy współpracy z Adamem posiada kilka niedoróbek (nie wad), wymagających użycia elementów przewlekanych w montażu "przestrzennym", oraz pozbycia się zbędnej obecnie karty pamięci zajmującej tylko miejsce na PCB. Pomimo, że jest to płytka prototypowa, sterownik działa i jest w pełni funkcjonalny. Zostanie użyty w prototypach HUSARKA. Na potrzeby licznych zainteresowanych wykonamy nowe PCB pozbawione opisanych niedoróbek.

W załączeniu zdjęcia "mojej" syntezy jeszcze z folią na ekranie, oraz zdjęcie PCB z dodatkowymi opornikami.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
01-08-2012 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #174
RE: Synteza SPHM DDS
Oglądając płytkę sterownika syntezy odnoszę wrażenie, że oprócz procesora i przetwornika ekranu dotykowego nic więcej na niej nie ma. Prostota sterownika jest dużą zaletą ale może w przyszłości coś zostanie jeszcze dodane.
Czy przewidziane są jakieś dodatkowe układy do umieszczenia na tym druku ?

Drugie pytanie dotyczy sterownika do radia z pośrednią. Jeśli będzie obsługa generatora BFO to czy będą jakieś dodatkowe funkcje do jego obsługi np. płynne przestawianie pilotów po zboczu filtrów kwarcowych ?
01-08-2012 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #175
RE: Synteza SPHM DDS
Zdzisław, cieszę się że obsługa nie sprawia większych kłopotów bo na dokładny opis przyjdzie jeszcze poczekać do czasu zakończenia projektu.

(01-08-2012 22:34)TG50 napisał(a):  Czy przewidziane są jakieś dodatkowe układy do umieszczenia na tym druku ?

Budując prototyp sterownika starałem się nie przydzielać na sztywno pinów procesora aby mieć większą elastyczność zmian ich funkcji. Drugie założenie to przerzucenie układów wykonawczych na małe płytki podłączane do złączy procesora. Takie rozwiązanie na etapie prototypu daje dużą swobodę zmian (zmiana AD9951 na Si570, zmiana długości rejestru konfiguracji radia, itd.)
Aktualnie trwają prace nad płytką interfejsu USB, zegarka PCF8563 oraz mostka do pomiarów SWR-a.
Być może po ukończeniu projektu niektóre układy (zegarek, bufory ADC, DAC, USB, ... ) zostaną przeniesione na płytkę procesora aby zredukować ilość płytek.

(01-08-2012 22:34)TG50 napisał(a):  Jeśli będzie obsługa generatora BFO to czy będą jakieś dodatkowe funkcje do jego obsługi np. płynne przestawianie pilotów po zboczu filtrów kwarcowych ?

W pierwszej wersji sterownika głównym celem jest obsługa radia homodynowego dlatego obecne oprogramowanie obsługuje tylko VFO. Oczywiście sterownik posiada minimum niezbędnych funkcji do współpracy z radiem z pośrednią. W tej chwili do przestawiania pilotów BFO na zboczu filtrów kwarcowych możemy wykorzystać przestrajane BFO na ATmega8 opracowane do Husara (jest gotowa płytka i soft pod układy AD9850, AD9851).

Następnym krokiem będzie wykonanie wersji sterownika do HUSARA rozszerzonej o sterowanie drugim VFO (drugi sprzętowy odbiornik) oraz sterownie generatorami BFO. Postaram się w tej wersji zapewnić możliwość przestawiania pilotów oraz zobrazować to w graficznej postaci na wyświetlaczu. Wcześniej musi powstać ostateczna wersja modułu pośrednie aby do końca sprecyzować wymagania na funkcje sterownika np. ilość filtrów kwarcowych.

Tak jak napisał Zdzisław jestem otwarty na wszelkie propozycje ciekawych funkcji sterownika i chętnie coś dopiszę. Pamiętajmy jednak że wszystko wymaga ogromnych ilości czasu i trudno konkurować z zespołami projektującymi zawodowo radia fabryczne.

73 Adam
02-08-2012 19:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #176
RE: Synteza SPHM DDS
Kolejna wersja oprogramowania z poprawkami na podstawie sugestii z testów.

Oprogramowanie ver. 1.03 z dn. 03.08.2012

- poprawiona obsługa sterowania anten oraz tłumików na rejestrach szeregowych, obecnie mamy tylko dwie anteny i nie musimy stosować dekodera do anten i tłumików;
- poprawiony zapis konfiguracji startowej sterownika ( klawisz zegarka), blokada zapisu w trybie zmiany pasma i kroku strojenia;
- poprawione zobrazowanie XIT-a, ograniczenie do +/- 99,99khz, różnica pomiędzy częstotliwościami może być większa ale powyżej 100kHz nie pokazuje wartości XIT-a;
- poprawiona obsługa SHIFT-u dla CW, w poprzedniej wersji nie usuwał shifta przy nadawaniu;
- większa częstotliwość pomiarów i zobrazowania S-metra, górna linia wartość chwilowa, dolna średnia z 20 pomiarów;
- zobrazowanie S-metra co 3dB (pół S-a);
- uruchomienie programowego zegarka, jeszcze bez układu PCF8563 ale liczniki i zobrazowanie już działają;
- zmiana numeru anteny górnym klawiszem, była poprzez menu, przy 2 antenach tak jest szybciej;
- zmiana konfiguracji na paśmie górnym klawiszem, była poprzez menu. Krótkie przyciśnięcie klawisza przywołuje menu konfiguracji, dłuższe zmienia numer konfiguracji CF1/CF2;

dodano 06.08.2012 -----------------------------------------------------
- obsługa modułu zegarka PCF8563 oraz pamięci 24C512;


Na zdjęciu nowa forma zobrazowania S-metra, tylko 2 kolory oraz skala na znacznikach co 3dB.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
03-08-2012 16:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #177
RE: Synteza SPHM DDS
Zastanawiam się po co nam skala co pól eSa jak raporty podajemy co 1S a powyżej S9 co 5 lub 10db ?
Pewnie jest jakieś uzasadnienie ale mi nic nie przychodzi do głowy w tej kwestii, proszę o jakiś komentarz.

W innych syntezach po wyłączeniu RITa oraz XITa ich wartości są kasowane.
Czy w tej syntezie jest identycznie, jeśli nie to dlaczego ?
03-08-2012 17:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #178
RE: Synteza SPHM DDS
(03-08-2012 17:32)AMATOR napisał(a):  Zastanawiam się po co nam skala co pól eSa jak raporty podajemy co 1S a powyżej S9 co 5 lub 10db ?

Wielu kolegów używa odbiornika jako urządzenia kontrolnego do monitorowania poziomu różnych sygnałów podczas uruchamiania własnych urządzeń np. sprawdzania poziomu kolejnych harmonicznych generatora lub wzmacniacza mocy. Do odczytu wielkości sygnału służy S-metr dlatego jego rozdzielczość i dokładność ma znaczenie. W Husarku poziom sygnału mierzony jest układem AD8307 poprzez 12bitowy przetwornik ADC w układzie AD7843. To nie jest prosty WSKAŹNIK poziomu sygnału a całkiem dokładny miernik o rozdzielczości 1dB. Dlatego wyświetlanie informacji o poziomie sygnału z rozdzielczością co 3dB jest uzasadnione i będzie przydatne nie tylko do podawania raportów.
Drugi powód to tak są zrobione S-metry w wilelu urządzeniach fabrycznych.

(03-08-2012 17:32)AMATOR napisał(a):  W innych syntezach po wyłączeniu RITa oraz XITa ich wartości są kasowane.
Czy w tej syntezie jest identycznie, jeśli nie to dlaczego ?

Moim zdaniem kasowanie nastaw RIT-a oraz XIT-a po wyłączeniu tych funkcji jest złym rozwiązaniem dlatego w moim sterowniku nastawy pozostają bez zmian. Po ponownym włączeniu funkcji mamy ostatnie nastawy.
Dlaczego, bo takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne i daje więcej możliwości.

Przy pracy z RIT-em mamy możliwość słuchania na dwóch częstotliwościach, z RIT-em na częstotliwości odbioru, bez RIT-a na częstotliwości nadawania (prosta forma splitu).
To samo przy SPLICIE, włączenie, wyłączenie funkcji nie kasuje nastaw częstotliwości i pozwala na słuchanie na częstotliwościach odbioru oraz nadawania. Jeśli zależy nam na wyrównaniu częstotliwości przed wyłączeniem SPLIT-u mamy do tego odpowiednie klawisze.

Przyjąłem taką zasadę: sam sterownik bez polecenia operatora nie modyfikuje żadnych nastaw częstotliwości.

73 Adam
03-08-2012 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #179
RE: Synteza SPHM DDS
Kolejny moduł uzupełniający do współpracy z płytką procesora. Mały moduł z zegarkiem PCF8563 oraz potrzymaniem zasilania na akumulatorku 3,6V/80mAh. Moduł zasilany z +5V aby była możliwość doładowywania akumulatora. Na płytce kwarc zegarkowy, trymer do ustawiania generatora zegarka, punkt kontroli częstotliwości, diody przełączające zasilanie układów, rezystory podciągające dla I2C, złącze do połączenia z płytką procesora.

Dodatkowo na płytce znajduję się pamięć szeregowa 24C512 typu EEPROM jako uzupełnienie pamięci nieulotnej dla procesora. Pamięć będzie wykorzystana do przechowywania ciągów znaków definiowanych przez użytkownika do automatycznego nadawania emisją CW. Komunikacja z układami na płytce poprzez magistralę I2C, to samo złącze co dla Si570.

Na zdjęciach ekran z projektu płytki oraz widok prototypu modułu do uruchomienia i testowania oprogramowania.
W załączniku poprawiona wersja płytki zegarka pod termotransfer.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

.lay  pcf8563_v3.LAY (Rozmiar: 25.76 KB / Pobrań: 1042)

73 Adam
05-08-2012 15:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #180
RE: Synteza SPHM DDS
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi które rozwiały moje wątpliwości na temot obsługi i smetra.
Posiadają układ pomiarowy dokładniejszy niż w NWT nie dziwi chęć wykorzystania jego możliwości.

Pytam o różne szczegóły ponieważ uważam, że obok syntezy TRXavr oraz nowej syntezy do NEONA jest to jedno z ciekawszych opracowań amatorskich. Chciałbym mieć w radiu nowoczesną syntezę a TRXavr na TFT jest za trudna, kilka płytek, kilka procesorów, małe elementy smd a poza tym przystosowana pod konkretne radio.

Czy zastosowanie dużej pamięci 24c512 jest tak na zapas czy wynika z zaplanowanych już funkcji ?
06-08-2012 19:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 33 gości