Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP2SGA Offline
Adam
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 10-02-2014
Post: #31
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Tak się zastanawiam czy jednak nie zrobić wersji na 2 mosfetach
Pewnie będą za i przeciw. Myślałem też nad podobną wersją wzmacniacza przed filtrem. Ma to na celu unikanie wzmocnienia na niższych pasmach
a wzmacnianie na wyższych. Testu jeszcze nie robiłem.
Obecnie trzeci dzień słucham na podobnej zrobionej wersji na 2 mosfetach i w zasadzie słyszę to lepiej od mojego IC746.
Planuję wykonać płytkę testową dla 3 mosfetów i 2 filtrów kwarcowych.
Filtr 500 hz wymiarami jak PP9
Zawsze mogę jednego mosfeta nie dołożyć i mają być tam filtry kwarcowe przełączane też do tx.
Pr.det chyba zostawię w przypadku wersji z 2 mosfetami na ul1042.
Sprawdzałem też pr.det na mosfecie i raczej odpada.
Co o tym myślicie ? Zanim dotrze fabryczna płytka to poświęcę czas na wersję o której wspominam.
Załączam wspomniany wzmacniacz i Lay filtra 8 kwarcowego
.lay  500x50.LAY (Rozmiar: 18.64 KB / Pobrań: 608) İmage

Pozdrawiam
Adam
SP2SGA
16-08-2023 11:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 728
Dołączył: 13-01-2015
Post: #32
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Gdyby rozważać trx tylko na dolne pasma 160-40m to wystarczą dwa mosfety. W praktyce nie jest potrzebna większa czułość odbiornika niż 1uV. Jak pisałem ja mam rx na 80m i 40m z jednym mosfetem w p.cz. i UL1042 i w zupełności wystarczy. Gdyby jednak rozważać wyższe pasma to potrzebne jest większe wzmocnienie za filtrem kwarcowym, bo przedwzmacniacz antenowy o dużym wzmocnieniu zdegraduje IP3 mieszacza. Jak widać z tego konstrukcje trx na dolne pasma powinny być inaczej wykonane niż na górne pasma - wtedy będziemy mieć optymalne rozwiązania trx-ów.
Co do porównań z średniej klasy trx-ami fabrycznymi to wszystkie po względem szumów odbiornika wypadają o wiele gorzej niż takie konstrukcje amatorskie ukierunkowane na minimalizację szumów własnych.
Natomiast jeśli chodzi o przedwzmacniacz przed filtrem, to jest lepszy pomysł niż np tłumik przed filtrem. Na wyższych pasmach na pewno by się przydał, by podnieść stosunek sygnał-szum. Na dolne pasma raczej nie jest konieczny. Wszytko też bym uzależnił od tego jaki mieszacz stosujesz. Ja raczej optuję za tym, jak jest w p.cz. na mosfetach czyli fet jako wtórnik na wejściu modułu, a przed nim obwód rezonansowy p.cz. - daje to też wzmocnienie ok 10 dB (przełożenie między uzwojeniami w cewce 215), a są równocześnie przed filtrem kwarcowym odfiltrowane częstotliwości kombinowane mieszacza i nie dodatkowo ma odbić od XF na mieszacz (wtórnik na mosfecie). Jest zasada, że jeśli tylko to jest możliwe to należy na każdym etapie filtrować sygnały RF i IF. Ta zasada jest spełniona w koncepcji wzmacniacza IF na mosfetach.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-08-2023 14:30 przez SP9LVZ.)
18-08-2023 12:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP0056KS Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 24-10-2019
Post: #33
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Szperając w necie znalazłem publikację F6CER czyli autora tego wzmacniacza. Opisuje w niej prócz różnych rozważań teoretycznych konstrukcję transceivera z wykorzystaniem tej płytki. Lektura wprawdzie leciwa bo prawie 40-to letnia i na dodatek po ichniemu, ale wrzucam link https://drive.google.com/file/d/1X8Snl6y...drive_link
być może przyda się kolegom.
Pozdrawiam.

Pozdrawiam.Marek ex SP8OBR
21-08-2023 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 177
Dołączył: 05-04-2010
Post: #34
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Autor niestety nie odpowiada na prośbę o dostęp do pliku Sad
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2023 16:14 przez SP7CLB.)
22-08-2023 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2SGA Offline
Adam
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 10-02-2014
Post: #35
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Potwierdzam...Już udostępnione Smile
Buduję już czwarty raz układ F6CER.
Niestety nadal układ się wzbudza i nie pracuje stabilnie.
Mimo zastosowania uwag Piotra nadal nie jest ok.
Nie podpinałem zmienionej płytki ARW tylko zmieniałem napięcie ręcznie by mieć wszystko pod kontrolą. Idzie układ ustawić na skrajach rezonansów cewek i to
jakoś tam działa ale minimalny ruch cewką albo zmiana napięcia arw i dzieją się cuda. Zmieniałem też mosfety i nie ma zmian.
Miałem to wszystko zbudowane tak:
mieszacz na wejściu diodowy dalej wzmacniacz przed filtrem na J310 p.cz zgodna z opisem i detektor na mieszaczu diodowym wzmacniacz na ul1498. Owszem słychać ale bardzo cicho. Raczej rozwinę poprzednią płytkę którą zademonstrowałem wcześniej. Wystartowała bez problemów. dodam jeszcze do niej wzmacniacz na
J310 i powinno być super. No napracowałem się przy tej płytce sporo czasu.
Nie powiem, że Piotr skąpi dokładnych informacji. Ma to też na celu zmusić nas do wytężonej pracy i by nas nie nazywać kopiarkami gotowców.
Dlatego też zrobię swojego gotowca. Odpala bez problemu. Zmotywował mnie dostęp do cewek 215 małe toto i cieszy. Buduję tą płytkę drugi raz z dwoma filtrami i możliwością przełączania ich na TX. Testowałem ją kilka dni . Warunki były nieciekawe. .Swobodnie słucha się całego świata. Więc co mi więcej trzeba ?
Dokończyć układ i dobudować TX
Wszystkie płytki zrobione na smd.
..................................................​..................................................​.......
Przeczytałem wstępnie artykuł F6CER i opis pośredniej
wstępnie to należy układ solidnie zabezpieczyć + perełki ferrytowe + ekrany + przepusty no i powinno ruszyć.
Ja nawet tranzystory wstawiłem oryginalne 3N201 i dupka. Zostawię płytkę do późniejszej analizy odpychanie się rezystorami w obwodach tylko psuje efekty jakie ta płytka powinna mieć
F6CER wyraźnie napisał, że stosowanie mieszacza aktywnego + wzmacniacz przed filtrem jest delikatnie mówiąc przesadą.

Pozdrawiam
Adam
SP2SGA
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-08-2023 1:23 przez SP2SGA.)
23-08-2023 1:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 177
Dołączył: 05-04-2010
Post: #36
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Zmień stosunek L/C w obwodach rezonansowych na mniejszy, lub zasilaj bramkę mosfeta z środkowego odczepu na cewce obwodu rezonansowego (ja tak kiedyś stosowałem w moich H.M. TRX-ach). W moim stareńkim TR7 jest podobny zespół p.cz. i tam obwody rezonansowe są obciążone rezystorami (coś ok. 4.7k) - to nie jest jednak szumowo najlepsze rozwiązanie. Są też antyparazyty w postaci rezystorów 47 om w drenach i bramkach przeciwko wzbudzeniom UKF. Może u Ciebie występują właśnie wzbudzenia UKF, a nie KF. Antyparazyty nie wpływają ujemnie na charakterystykę szumową. Niestety lepsze mosy to wzbudzeniowa petarda z powodu dużego nachylenie charakterystyk.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-08-2023 4:08 przez SP7CLB.)
23-08-2023 4:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 728
Dołączył: 13-01-2015
Post: #37
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
@SP2SGA szeroki opis co i jak - robię cały czas pod adresem: http://plessey-hm-group.sp-radio.eu/show...hp?tid=210 nie dubluję tu szerokich opisów z uruchomienia płytki. Proszę skorzystać z tamtych opisów - na bieżąco uzupełniam informacje jak coś nowego zmienię. Układ da się opanować, ale trzeba nad nim popracować. Poprawia sytuację zrobienie dobrej płytki PCB z dużą ilością ścieżek masy - ja zrobiłem dwustronną - góra masowa i jest od dolnej strony 36 kondensatorów 100nF blokujących i trochę też od górnej strony ścieżek. Moja wersja układu jest zatem na pewno inna niż kolegów - więc trudno je porównywać pod względem problemów uruchomienia. Idealnie było by zrobić montaż UKF - każdy tranzystor w oddzielnym ekranie, ale nie o to mi chodzi bo nie potrzeba takich wzmocnień.
Żeby nie było że teoretyzuję, albo że uruchomiłem tylko "teoretycznie" na oscyloskopie - to zamieściłem kilka filmików z pracy układu i porównań do FTdx10.
Dzięki temu że jest mieszacz aktywny na wejściu (co nie znaczy że musi wnosić wzmocnienie), dobra ARW i niski poziom szumów p.cz. - nie muszę stosować przedwzmacniacza antenowego na wejściu na wyższych pasmach i degradować IP3 (co było by konieczne w przypadku mieszacza diodowego). W tej chwili szum p.cz. jest absolutnie akceptowalny (jak dla moich dużych wymagań), znaczący szum mam od strony mieszacza - co będę jeszcze modyfikował np na mieszacz na mosfetach.
Płytkę zaprojektowałem wg. "naszych" dostępnych publikacji wokół których koledzy robili ten układ, z problemami - wzbudzeniami układu - by zmierzyć się z problemami i sprawdzić czy sprawa jest faktycznie tak beznadziejna. Tak jak pisałem potwierdza się problem z uruchomieniem układu na trzech mosfetach a przyczyną wzbudzeń nie jest mieszacz aktywny, czy wzmacniacz przed filtrem (którego nie ma na schemacie oryginalnym F6CER) . "Wzmacniacz przed filtrem" miał być w zamyśle autora układem dopasowania wejścia nisko omowego do modułu wzmacniacza - a dokładnie do filtru kwarcowego - a nie wzmacniaczem wejściowym. Dodam tyle, że obecnie ten "wzmacniacz wejściowy" mam w jeszcze innej wersji testowej jako jeszcze lepsze dopasowanie do PP9 - na razie tego nie publikowałem. Wpierw trzeba uruchomić bez wzbudzeń wzmacniacz na mosfetach bez ARW, ale w ten sposób by nie podawać sygnału z p.cz. na pierwszy fet - wtórnik sygnału do ARW, czyli trzeba wlutować kondensator sprzęgający z obwodu rezonansowego trzeciego mosfeta. Wzbudzenie następuje od pierwszego mosfeta (a nie od wzmacniacza przed filtrem kwarcowym). Rozwiązaniem radykalnym jest pominięcie obwodu rezonansowego w bramce pierwszego mosfeta, obciążenie filtru kwarcowego rezystorem 500R i podanie sygnału na G1 pierwszego mosfeta. Tak też zrobię w kolejnej wersji wzmacniacza bo to jest zarazem idealne dopasowanie filtru kwarcowego.
Układ F6CER był publikowany pod kątem dużego wzmocnienia dla układów UKF, co nie jest potrzebne dla KF, w związku z tym najprościej jest opanować wzbudzenie rezystorami tłumiącymi obwody rezonansowe w drenach - czyli przez obniżenie ich wzmocnienia. Po dodaniu rezystorów 3k3-4k7 cewki stroją się w punkcie rezonansu bez wzbudzeń tranzystorów (jak w TR7). Po takim wytłumieniu układ u mnie miał jeszcze wzmocnienie ok 60-70 dB bez wzbudzeń czyli w zupełności wystarczające. To że się nie wzbudza nawet na UKF potwierdza między innymi niski szum wzmacniacza, przy jakichkolwiek wzbudzeniach rośnie szum.
Co do wzmacniacza na dwóch mosfetach - to efekt jak na trzech ale z blokowanymi obwodami - czyli zmniejszenie wzmocnienia p.cz. do ok 60 dB (co dla KF jest wystarczające), a układ pracuje stabilnie. Pozostaje tylko kwestia czy ARW ma większą dynamikę na dwóch czy na trzech mosfetach - bo to może być kwestia decydująca jak zrobić wzmacniacz p.cz.
Jednak problem wzbudzeń potęguje układ ARW - który dokłada swoje wzmocnienie, zamykając pętlę wzbudzenia. To jest wg mnie największy problem w tym układzie. Powinien on być tu odpowiednio wykonany - dobrze separowany - ekranowany w części w.cz.. Zrobię testy w kierunku detekcji ARW na m.cz. a nie p.cz. oraz w wersji drugiej p.cz. (detekcja ARW na drugiej p.cz.) - co powinno zmniejszyć obecne problemy. Planuję zrobić drugą p.cz. dla CW z filtrem elektromechanicznym.
Reasumując, przez zwykłe "powielenie" układu można nie osiągnąć oczekiwanych efektów. Ja aktualnie kolejny tydzień robię różne zmiany układowe - między innymi to co wyżej opisałem w celu weryfikacji w jakim kierunku powinna iść modyfikacja tego układu by bez problemu ją uruchamiać dla celów trx KF.

@SP7CLB - jak widać w TR7 nie dało się zastosować nie blokowanych obwodów rezonansowych, bo pewnie też układ by się wzbudzał, więc na jakiś kompromis trzeba iść, jak pisałem szumowo wzmacniacz jest bardzo dobry, tymi rezystorami bym się nie przejmował...

P/S - F5CER też wspomina w publikacji o niestabilności wzmacniacza i o blokowaniu obwodów rezystorami w takim przypadku

Rozmawiałem wstępnie z organizatorkami Burzenina - jest możliwość zarezerwowania salki na małe spotkanie w temacie..... ja będę w Burzeninie w sobotę i zabiorę zmontowane płytki w wersji uruchomionej i chętnie porozmawiam na temat kolejnych wersji z modyfikacjami.
Koledzy którzy mają PCB ode mnie już zaczynają montaż i czekam też na ich wyniki testów - może coś będzie w temacie przed Burzeninem.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-08-2023 11:13 przez SP9LVZ.)
23-08-2023 11:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MZU Offline
Ryszard
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 01-09-2012
Post: #38
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
@SP9LVZ, miałeś może okazję porównać powyższą pośrednią z IF na 2xAD603 ?

Pozdrawiam.
Rysiek.
23-08-2023 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 728
Dołączył: 13-01-2015
Post: #39
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
@ SP2SGA - jeszcze w temacie "demodulacji" na mieszaczu diodowym, to co Adam piszesz że słaby sygnał audio z demodulacji,.... przyczyny mogą być dwie:
- nie opanowałeś wzbudzenia wzmacniacza i nie będzie on wzmacniał sygnałów w tym przypadku,
- nie wiem jak podłączyłeś demodulator diodowy do płytki p.cz., ja nie korzystam z wyjścia na demodulator z feta (jak w układzie F6CER) tylko z uzwojenia wtórnego trzeciego obwodu rezonansowego mosfeta we wzmacniaczu. Sygnał na demodulator diodowy musi być podany z małej rezystancji. Nie ma żadnej potrzeby pobierania tego sygnały z feta który robi kolejny niepotrzebny element wzmacniacza na dodatek nie objęty ARW, a wyjście na drenie ma wysoką rezystancję - nie nadaje się do podania sygnału na demodulator diodowy...
Dren feta blokuję do masy i daję mniejszy rezystor w zasilaniu, a z feta "na dziś" biorę tylko sygnał do ARW ze źródła - czyli fet stanowi w tym przypadku niezbędny separator bo sygnał na ARW jest pobierany z obwodu rezonansowego trzeciego mosfeta.... co też mi się nie podoba... ten fet jest nie potrzebny - sygnał na ARW należy pobrać inaczej.
W Burzeninie jak zjadą się chętni w tym temacie, to bym porozmawiał jak zmodyfikować cały układ wzmacniacza,...
W załączeniu zmiany układu i jak prawidłowo podłączyć mieszacz diodowy jako demodulator - na wielu schematach w publikacjach jest to pokazane nie prawidłowo (jeśli chodzi o porty mieszacza do których są podłączone sygnały),...
@SP9MZU, nie - takich porównań nie robiłem, mam co prawda AD603 w szufladzie ale nie robiłem na nich jeszcze p.cz., poza tym nie wiem jak porównać same p.cz.? trzeba by jeden i drugi układ testować w tej samej konfiguracji pre i post, czyli wejścia i wyjścia.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-08-2023 13:29 przez SP9LVZ.)
23-08-2023 13:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 177
Dołączył: 05-04-2010
Post: #40
Photo RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Dla chcących coś czynić bardziej samodzielnie w temacie zamieszczam katalog
filtrów "7x7" UNITRY
.pdf  Filtry radiowe LC 7X7 UNITRA.pdf (Rozmiar: 292.69 KB / Pobrań: 327)
24-08-2023 9:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości