Po ostatnich zmianach i próbach pora na małe podsumowanie. Udało mi się zejść z czasami reakcji na zmiany w badanym układzie do mniej niż sekunda licząc z pomiarem i wyświetleniem danych. Osiągnąłem to dwiema drogami. Po pierwsze nie odbieram danych z pomiaru w sposób ciągły ale przeznaczam na nie jedynie pewien czas potrzebny na wykonanie pełnej serii pomiarów (128 pomiarów), pomiary robię z większą częstotliwością (zmniejszyłem opóżnienie przy pomiarze do 1 ms) a poza tym przesyłanie danych do modułu graficznego odbywa się z prędkością 38400kb/s. Po drugie w programie rysującym wykres usunąłem czasożerne instrukcje z głównej pętli na jej koniec i w ten sposób instrukcje te zamiast wykonywać się dla każdego przebiegi działają jedynie po zapisaniu całego ekranu a więc 128 razy rzadziej. Dzieje się to jednocześnie bez straty jakości wyświetlanej charakterystyki w sposób pozwalający na kontrolowanie zmian dokonywanych w badanym układzie. Dla wytrwałych (plik 14MB, ok. 1:06 minuty) zamieściłem film pokazujący jak to wygląda w praktyce. Pomiar dotyczy charakterystyki filtra pasmowego w zakresie 2-6MHz:
jak reaguje na01 (14MB, ok. 64 sek)
Pokazany filmik jest urywkiem większej całości (tylko dla naprawdę wytrwałych, 64MB, nieco ponad 4 minuty) gdzie pokazałem obsługe systemu i gdzie widać wszystkie etapy pomiarowe od kalibrację, przez zmianę rodzaju przemiatania, zmianę dynamiki pomiaru oraz zakresu częstotliwości:
jak działa na01 (64MB, nieco ponad 4 minuty!)
Aby ułatwić oglądanie zamieszczam opis ważniejszych momentów:
1. Początkowy wygląd ekranu, kalibracja początkowa dla ustawień domyślnych (od 1 do 30MHz z przestrajaniem liniowym przy prędkości transmisji szeregowej 9600bps)
2. W czasie 1:10 widać charakterystykę filtra przy przestrajaniu liniowym
3. W czasie 1:25 następuje zmiana sposobu przestrajania na logarytmiczny oraz zwiększenie prędkości łącza szeregowego na 38400bps. Ze względu na szerokie pasmo pracy niezbędne jest przeprowadzenie ponownej kalibracji zakończonej w chwili 2:05. Dynamika pomiaru wynosi 65dB
4. W chwili 2:15 widać charakterystykę filtra przy przestrajaniu logarytmicznym oraz dla pełnej dynamiki pomiaru. Wykres jest bardziej wygodny do obserwacji.
5. W chwili 2:35 następuje zmiana zakresu przestrajania - zawężenie pasma pomiaru do zakresu 2-6MHz
6. W czasie 3:02 pokazana jest charakterystyka filtra w zawężonym paśmie ale z pełną dynamiką pomiaru.
7. W chwili 3:10 następuje ponowna kalibracja, tym razem bez odłączania badanego układu w pierwszej fazie kalibracji co pozwala na ograniczenie dynamiki do wartości jakich można się spodziewać przy pomiarze (układ mierzy w pierwszej fazie najmniejszą wartość sygnału w badanym paśmie). Kalibracja zakończona zostaje w chwili 3:26 gdzie widać, że dynamika ma wartość 38dB
8. W chwili 3:33 widać charakterystykę logarytmiczną w zakresie 2-6MHz wykorzystującą pełne możliwości wyświetlenia danych zarówno w pionie jak i w poziomie. Ostatni odcinek to w/w kawałek dotyczący reakcji układu na strojenie.
Obecnie pełen cykl działania systemu trwa nieco mniej niż 1 sek i składa się z cyklu pomiarowego (ok. 1/4 sek) oraz cyklu wyświetlania (ok. 3/4 sek). Okazuje się, że obecnie połączenie szeregowe obu części układu pomiarowego jest sporym utrudnieniem. Wydaje się, że obie funkcje (pomiarową i wizualizacyjną) może pełnić jeden układ AT Mega 32 a spodziewane wyniki nie powinny być gorsze niż przy zastosowaniu dwóch procesorów. Można bowiem zastosować większą częstotliwość zegara (co najmniej do 16MHz) a teraz muszę używać zegara 11.0592 ze względu na dokładność transmisji szeregowej.
Na tym zakończę chyba prace nad NA01 i zacznę przymierzać się do budowy NA02., którego struktura będzie w zasadzie podobna do rysunku z początku wątku tylko zamiast wyświetlacza 2*16 będzie wyświetlacz graficzny (ze względu współczynnik cena/spodziewany wynik skłaniam się ku wyświetlaczowi 128/64 lub co najwyżej 240/128), zamiast Mega 8 będzie Mega 32 a zamiast AD9834 będzie ......?. Nie wiem na razie co to będzie :-(. Niezbędne będzie zastosowanie pamięci szeregowej 2kB co powinno usprawnić pomiar przez zapamiętanie wartości z kalibracji układu (kalibracja wykonywana będzie tylko raz w całym pasmie i będzie obowiązywać dla każdego jego wycinka i rodzaju przestrajania).
Na pewno znajdą się na schemacie także wzmacniacze na wyjściu generatora i na wejściu detektora a montaż zawierał będzie więcej elementów smd - co najmniej w torze wyjściowym generatora i wejściowym detektora aby można było te elementy łatwo zaekranować. Obecnie, po włożeniu układu do obudowy i po jej zamknięciu dynamika sięga ok. 65dB (bez obudowy mam kilka db więcej). Podejmę jeszcze próbę zaekranowania detektora cienka blachą - może odzyskam nieco dynamiki. Budując nowy układ pewnie poproszę o pomoc z nadzieją, że ją uzyskam ;-).
L.J.