Powyższy mikser, choć zbudowany i przetestowany nie do końca mi się podobał bo używał dwóch kluczy (pewna zaleta - wytłumienie generatora) i nie był w topologii "H" że tak powiem.
Postanowiłem zbudować połówkę H-mode mixera z artykułu Olega (Rysunek 2). Ten układ obniża impedancje wejścia czterokrotnie (jak ktoś przeanalizuje układ to zrozumie) więc z wejściowych 50 omów uzyskałbym 12.5 a to mi się nie podobało (odwrotnie z 50 uzyskałbym 200 co może być lepsze np. na bezpośrednie wejście filtru kwarcowego itp..).
I tu moja inwencja - postanowiłem zmodyfikować układ aby nie zmieniał impedancji i oto on: (z LTSpice a jakże):
Czy działa? Działa (w symulatorze):
Ale spokojnie.... Nie samym symulatorem się żyje. Układ wykonany i przetestowany. Docelowo zrobiłem na małym laminacie o wymiarach około 4x5.5cm. Jest to zaczątek "modułowca" koncepcyjnego. Każdy podukład (mikser, post-mixer amp, filtr, itp) będzie na takiej płytce.
Rdzenie wykonałem z materiału o AL~2500 (małe rurkowe rdzenie które wyjąłem z transformatorów symetryzujących na wejściu gniazdek internetowych), 5zw co daje około 50uH. Tak skręcone (wg wyliczeń, nie miałem czasu mierzyć) mieć 50 omów impedancji jako linia długa.
Tłumienie przemiany zależy od rezystancji kluczy na zwarciu. Przy 5 omach jest jakieś 3dB strat.
Tu lepszy schemat "produkcyjny":
Fotka:
Fotka trafka:
Przebiegi:
Tłumienie (z NVT7), na wejściu tłumik 10dB (300mVpp). Pomiar zawyżony o około 2.5dB więc tłumienie w pasmach KF około 3dB.
Jak się przekonałem coś się stało z plikiem kalibracyjnym w związku z tym tłumienie jest niby mniejsze o te ~2.5dB,
I SWR na wejściu, wyjście obciążone rezystorem bezindukcyjnym 50 Omów. Szpilka jest w miejscu gdzie freqNVT = freqVFO