HomeMade

Pełna wersja: Taki sobie mikser
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Jakiś czas temu czytając trochę o mikserach, liniach długich, TLT i takich tam, znalazłem "doubled - kiss mixer" - w wersji zmodyfikowanej, gdzie zamiast zwykłego transformatora jest linia długa:

https://www.freelists.org/archives/minim...YmmPJA.png

Zasymulowałem to kiedyś i wyszło obiecująco, również dlatego że na jednym z wejść sygnał przełączający powinien być zbalansowany do zera (dwa klucze SPDT z czego jeden akurat załącza a drugi odłącza).
Teraz mam grypę i trochę wolnego czasu więc posklejałem co trzeba.
Użyłem małego rdzenia z materiału 43, kluczy SN74LVC1G3157 i trochę rezystorów do biasu.
Symulacja:
[attachment=15825]

Schemat (zamienić .txt na .asc):
[attachment=15826]

A tak wyszło w rzeczywistości:
[attachment=15827]

O ile dobrze pamiętam, fclk=4MHz, fwej = 7MHz. Obciązony 50Ohm, wejście to NVT-7 z tłumikiem 10dB.
Układ jest interesujący i bardzo prosty - łatwo nawinąć "transformator" (chyba że ktoś chciałby dokładnie zachować impedancję). Powinien mieć dobre parametry, w tym IP3 i powinien pracować dobrze na wysokich częstotliwościach (bo nie ma w nim odłączanych i wiszących w powietrzu uzwojeń). Niestety IP3 nie mam jak zmierzyć.

Ogólne zagadnienie - przejrzałem sporo układów mikserów, na kluczach, diodach itp. Jest sporo schematów mikserów "H-mode" ale znalazłem tylko jeden na TLT H-mode który jest podwójnie zrównoważony (Oleg Skydan http://neon.skydan.in.ua/downloads/The_T..._Mixer.pdf)
Niestety jest też mocno skomplikowany ze względu na dużą ilość traf (5!).
Czy któryś z kolegów widział jakiś prostszy schemat mixera na TLT o mniejszej ilości traf, który byłby chociaż "jako tako" zrównoważony dla sygnału heterodyny?
Powyższy mikser, choć zbudowany i przetestowany nie do końca mi się podobał bo używał dwóch kluczy (pewna zaleta - wytłumienie generatora) i nie był w topologii "H" że tak powiem.
Postanowiłem zbudować połówkę H-mode mixera z artykułu Olega (Rysunek 2). Ten układ obniża impedancje wejścia czterokrotnie (jak ktoś przeanalizuje układ to zrozumie) więc z wejściowych 50 omów uzyskałbym 12.5 a to mi się nie podobało (odwrotnie z 50 uzyskałbym 200 co może być lepsze np. na bezpośrednie wejście filtru kwarcowego itp..).

I tu moja inwencja - postanowiłem zmodyfikować układ aby nie zmieniał impedancji i oto on: (z LTSpice a jakże):
[attachment=15906]

Czy działa? Działa (w symulatorze):
[attachment=15907]

Ale spokojnie.... Nie samym symulatorem się żyje. Układ wykonany i przetestowany. Docelowo zrobiłem na małym laminacie o wymiarach około 4x5.5cm. Jest to zaczątek "modułowca" koncepcyjnego. Każdy podukład (mikser, post-mixer amp, filtr, itp) będzie na takiej płytce.


Rdzenie wykonałem z materiału o AL~2500 (małe rurkowe rdzenie które wyjąłem z transformatorów symetryzujących na wejściu gniazdek internetowych), 5zw co daje około 50uH. Tak skręcone (wg wyliczeń, nie miałem czasu mierzyć) mieć 50 omów impedancji jako linia długa.
Tłumienie przemiany zależy od rezystancji kluczy na zwarciu. Przy 5 omach jest jakieś 3dB strat.



Tu lepszy schemat "produkcyjny":
[attachment=15908]

Fotka:
[attachment=15909]

Fotka trafka:
[attachment=15910]

Przebiegi:
[attachment=15911]

Tłumienie (z NVT7), na wejściu tłumik 10dB (300mVpp). Pomiar zawyżony o około 2.5dB więc tłumienie w pasmach KF około 3dB.
[attachment=15912]

Jak się przekonałem coś się stało z plikiem kalibracyjnym w związku z tym tłumienie jest niby mniejsze o te ~2.5dB,

I SWR na wejściu, wyjście obciążone rezystorem bezindukcyjnym 50 Omów. Szpilka jest w miejscu gdzie freqNVT = freqVFO
[attachment=15913]
A gdyby zastosować TLT 1:4 to straty będą mniejsze bo 4/200 to zawsze mniej niż 4/50. No tak, ale to już było dawno temu:
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php...post130656
Pomysł jest do zrobienia ale to czego właśnie chciałem uniknąć to zwiększania ilości transformatorów. Ten zacytowany przez Ciebie design ma też wady o których opowiada Oleg w zalinkowanym przeze mnie artykule, więc "było dawno" ale znam to Smile
Przekierowanie