Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CW Key Combo
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 130
Dołączył: 15-04-2015
Post: #1
CW Key Combo
Witajcie Koledzy!

Tak jak w temacie mniej więcej nazwałbym urządzenie, do budowy którego właśnie się przymierzam.
Będzie to jakby manipulator CW z trzema wyjściami - każde pod postacią gniazda JACK stereo 3,5mm.

Łopatki manipulatora będą dotykowe, a więc żadnych elementów mechanicznych.
Ich wykonanie jest więc właściwie dowolne - muszą tylko zawierać dwie przewodzące powierzchnie.

Jedno wyjście będzie klasycznym wyjściem manipulatora CW, które można podłączyć do bardziej nowoczesnych TRXów, a więc PIN gniazda będzie zwierany do masy przy dotknięciu łopatki manipulatora dla kropek, a pierścień - łopatki dla kresek.

Drugie wyjście będzie dostarczało klasycznego kluczowania dla starszych TRXów (a więc tych z gniazdem mono na klucz sztorcowy), a więc zarówno PIN jak i PIERŚCIEŃ gniazda będzie zwierane do masy w rytm kropek-kresek generowanych z manipulatora z odpowiednią prędkością i przerwami.

Trzecie wyjście będzie dla słuchawek - będzie na nim podawany sygnał akustyczny 700Hz w rytm kresek-kropek z manipulatora. Dzięki temu urządzenie to będzie mogło też służyć jak samodzielny "trener" przy nauce nadawania telegrafii i bez konieczności podłączania go do czegokolwiek.

Prędkość nadawania kropek-kresek będzie ustawiana programowo.

Przejrzałem różne istniejące rozwiązania i zrobiłem ich kompilację.
Rozwiązanie minimalistyczne: wszystko da się zamknąć w pojedynczym małym mikrokontrolerku typu ATtiny13 (6 portów I/O poza masą i zasilaniem) i trzech tranzystorach mosfet (2N7000). Do tego 2 rezystory, 1 kondensator i całość zasilana z dwóch paluszków - tyle.

Odczytywanie "dotyku" zrobione bezpośrednio na portach mikrokontrolera.
Generowanie sygnału akustycznego 700Hz również bezpośrednio na liczniku mikrokontrolera.
Trzy porty mikrokontrolera sterują bramkami MOSFETa, aby dać odpowiednie kluczowanie dla manipulatora i klucza sztorcowego.

Całość więc powinna być maksymalnie mobilna (do użycia w terenie): mała (niewiele większa od pudełka od zapałek - nie licząc łopatek manipulatora, choć i one mogą być w postaci przewodzących powierzchni na przeciwległych bokach pudełka), lekka, odporna (rozwiązanie dotykowe - bez elementów mechanicznych).

Co o tym sądzicie?
Czy ktoś z Was robił podobne urządzenie?

Pierwszy prototyp na płytce stykowej już jakoś działa Big Grin

A właściwie dlaczego wkłada się dziś tak dużo pracy w manipulatory mechaniczne ze szkła, drewna, mosiądzu itp. skoro te dotykowe wydają się być bardziej niezawodne?
Czy to mniej więcej tak, jak używanie dziś pióra wiecznego - dla samej przyjemności posiadania czegoś staroświeckiego, "analogowego", staromodnego, wygrawerowanego itp. ? Wink

A może chodzi o tę różnicę jak między fizycznym przyciskiem na klawiaturze i ekranem dotykowym? Brak wyczuwalnego "kliknięcia" pod palcem nie każdemu pasuje...

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
19-07-2018 13:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 848
Dołączył: 02-07-2010
Post: #2
RE: CW Key Combo
Zanim z prototypu przejdziesz na produkt docelowy daj ten manipulator i elektronikę do przetestowania operatorowi QRQ. Od 50 WPM w górę zaczynają się schody. Do tej pory nikt nic lepszego nie wymyślił od K5. Dotyk musi mieć regulację czułości, bo reaguje na pogodę i pot na ręce ... O dotyku pogadaj z Krzysiem SQ8LUV, Januszem SQ6JAN i Ryśkiem SP9DBA. O elektronice nie ma z kim pogadać, bo wszyscy maja K5. Pojawiły się już manipulatory z tensometrami mierzącymi nacisk na łopatkę ...

73 JERZY SQ9RFC
20-07-2018 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 522
Dołączył: 02-11-2010
Post: #3
RE: CW Key Combo
Jurku, nie zniechęcaj kolegi Rafała do budowy klucza CW. Odnośnie manipulatora dotykowego podzielam Twój pogląd. Ale proszę napisz nam tu na Forum jakie parametry regulacyjne posiada klucz K-5, które umożliwiają za jego pomocą szybkie telegrafowanie i jest lepszy od innych tego typu urządzeń. Może wtedy pogadamy o elektronice, która będzie podobnie działać.
Pozdrawiam, Janusz.
20-07-2018 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 848
Dołączył: 02-07-2010
Post: #4
RE: CW Key Combo
Gdybym to ja wiedział.... Klon starej Motoroli 6800 najczęściej 68HC705C8 plus pamięć 24LC16b i nic więcej. Wystarczy wpisać w necie "logikey k5" i wyświetlisz kompletną dokumentację. Diabeł tkwi w sofcie. Każdy operator QRQ który przesiądzie się na K5 mówi zawsze jedno słowo "MASEŁKO". Ten klucz wybacza błędy. Głównie błąd polegający na tym, że nie zdążasz cofnąć palca i klucz nada kropkę ponownie. To tak jakby mierzył czas naciśnięcia kropki i nadawał kropkę dopiero gdy ten czas przekroczy wartość zadaną i na dodatek czas startu tego odmierzania jest ustalony w jakiś dziwny sposób zależny od poprzednio nadawanych dźwięków. To można w tym kluczu ustawiać. Ja mam jeszcze klucze DL4YHF i K3NG-Arduino.... Bardzo podobne jeśli chodzi o timing do K5. Na spotkaniach QRQ robiłem test: podłączałem te 3 klucze pod ten sam manipulator a koledzy SQ6JAN, SP9DBA i SP7VV bezbłędnie odgadywali na którym nadają.
Ja kolegi nie zniechęcam - wręcz przeciwnie ... przestrzegam jedynie przed pójściem niewłaściwą drogą - bo mam tu kluczy i manipulatorów całe pudełko :-)
I proszę zwrócić uwagę że ja mówię o prędkościach 50 WPM i więcej - poniżej można podobno nadawać na spinaczach biurowych i biperku z multimetreu:-)

73 JERZY SQ9RFC
20-07-2018 18:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości