Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt balkonowej instalacji antenowej.
SQ6QV Offline
Tomek
***

Liczba postów: 107
Dołączył: 24-01-2014
Post: #11
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
Cytat:Rece i pletwy opadaja...
Hehe, no normalne, od tego jest to forum Smile


(05-06-2017 23:36)MOSFET napisał(a):  A o ten kaloryfer, to się będe kłócił, bo właśnie podłączyłem zasilacz między kołek PE gniazdka a kaloryfer. Puściłem 1A i spadku napięcia mam 0,1V. Czyli całkiem nieźle.
Wiem, że uziom w rozumieniu RF ma sens przy długościach do 1/10 długości fali, ale jako uziom bezpieczeństwa da radę....do poważnego remontu instalacji CO w bloku. Jak wymienią pewnego dnia na plastik to się zdziwię.

Załóżmy że podłączyłeś ekran kabla do piorunochronu, a potem w domu do kaloryfera.
Piorunochron to drut stalowy średnicy 8mm. Rury ogrzewania mają większe przekroje, a ekran przyzwoitego kabla jest miedziany. Co tu wyjaśniać...zapraszasz prąd do domu. Na ścieżkę o mniejszej rezystancji.

Cytat:Z tymi "pomiarami" kaloryfera to pojechales po bandzie i bardzo oszczednie zagospodarowales inteligencja. W zasadzie masz szczescie, ze nie wylaczyles zasilania calego budynku. Poczytaj sobie troche o wylacznikach roznicowo-pradowych stosowanych do ochrony przeciwpozarowej.
RCD mierzy sumy prądów faza/zero. PE nie przechodzi przez RCD - idzie tak samo do tej szyny jak i ogrzewanie.

Przede wszystkim szansa, że piorun ominie odgromową i pierdyknie w antenę na balkonie jest minimalna, szansa na indukcję mała.

W sensie poprawy odbioru podłączanie dodatkowych uziomów to tylko spory kłopot i źródło szumu.

Kiedyś za czasów urządzeń lampowych bardzo podkreślano ich uziemienie, niebezpieczeństwo było realne, a instalacja trzyprzewodowa rzadko stosowana, zerowana itd.. Stąd te "kaloryfery".

Teraz grozi ci poparzenie jeśli magnetic loop nie zestroisz. Obudowa radia będzie parzyć (nic wielkiego przy małych mocach), możesz sobie zniszczyć podłączone na wspólnym PE urządzenia. Nie da się tego uziemić. Trzeba pilnować niskiego SWR.

Jak się boisz - zostaw kabel na balkonie, podłączaj tylko podczas pracy.
Jak sąsiadka zobaczy że się boisz to jej przerażenie Twoimi antenami będzie 4 razy większe od Twojego = kłopoty.
Polecam wywiercić sobie otwór obok okna - taki żeby włożyć do niego peszel i przechodził przez niego przewód z wtyczką. (mówi szczęśliwy posiadacz 60 centrymentrowego wiertła 28mm). Ale oczywiście SMA to też dobry standard złącz Smile


Oczywiście wszyscy zakładamy, że nowa antena się sprawdzi i będzie wisiała przez następne lata. Z doświadczenia powiem, że Twoja balkonowa antena będzie dupawa i będziesz nią rozczarowany, także nie przyzwyczajaj się do koncepcji.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2017 11:46 przez SQ6QV.)
09-06-2017 9:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #12
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Rysiek mocno bym polemizowal - pamietaj ze instalacja odgromowa jest polaczona z glowna szyna wyrownawcza w budynku. Glowna szyna wyrownawcza zas bezposrednio ma polaczenie z przewodem ochronnym w instalacji 3/5 przewodowej. Uwazam, ze niepodlaczenie instalacji antenowej do zwodu pionowego jest proszeniem sie o wymuszenie roznicy potencjalow czyli problemy.

Nie zgodzę się z tym, że można podpinać się czymkolwiek pod zwod pionowy. Co do tego, że instalacje są spięte ze sobą już tak. Tylko ważne jest miejsce tego połączenia. A nie jest ono na 9 piętrze budynku, czy na 4 piętrze lecz w rozdielni, która jest w miejscu podpięcia budynku do instalacji zasilającej .

I teraz mamy taką oto sytuację. Ktoś np. na np. 9 piętrze podpiął się do instalacji odgromowej, bo szła koło jego balkonu - było blisko, to dlaczego nie - będzie na pewno uziemiony. Przy okazji urządzenie jest zasilone 3 przewodowo - L, N, PE - bo w gniazdku jest kołek uziemiający lub przyszło do głowy podpięcie pod instalację C.O grzewczą, bo jest jeszcze robiona na rurkach stalowych.....
Teraz z jakiegoś powodu rezystancja instalacji odgromowej bardzo wzrosła - np. na wskutek korozji jakiegoś łączenia lub upalenia po nastym wyładowaniu w nią na wysokości np. 5 piętra. Czyli instalacja odgromowa nie spełnia już swojej roli.

I tu pytanie. Którą drogą zostanie odprowadzony ładunek przy wyładowaniu atmosferycznym w tą niesprawną instalację odgromową ?

(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Przez zwod pionowy nie plyna zadne abstrakcyjne prady, typowe wyladowanie piorunowe w naszej strefie ma wartosc padu w szczycie 10-30 kA. Czas narastania 1,2 us, czas do polszczytu prady 50 us. Zeszlismy na ziemie, abstrakcja sie skonczyla.

Więc po co są potrzebne instalacje odgromowe, zabezpieczające. Przecież to tylko 10-30 kA - dla mnie są to wystarczająco abstrakcyjne wartości. Widziałem co potrafią zrobić w budynku 2 piętrowym bez instalacji odgromowej przy bezpośrednim uderzeniu....

MOSFET napisał(a):A o ten kaloryfer, to się będe kłócił, bo właśnie podłączyłem zasilacz między kołek PE gniazdka a kaloryfer. Puściłem 1A i spadku napięcia mam 0,1V. Czyli całkiem nieźle.

To natomiast jest abstrakcja - można powiedzieć....
(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Rece i pletwy opadaja...

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2017 9:50 przez SQ8MVY.)
09-06-2017 9:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #13
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
Ok. Niech to będzie 5kA, i załóżmy że z 10-tego piętra mamy do ziemi - a w zasadzie do miejsca połączenia zwodu z ziemią i z PE z instalacji budynku w jednym punkcie - 30 metrów zwodu pionowego s=50mm2, niech będzie 1 om oporu. Daje to napięcie na naszej antenie połączonej ze zwodem, a przewodem ochronnym w gniazdku 5kV. Teraz pytanie jaki prąd popłynie przez nasze przewody i czy spali nam radio, czy nie. Całego pewnie nie spali...
Jeśli podłączanie do uziomu to - moim zdaniem - w przypadku krótkich anten (a jakie mogą być długie na balkonie) - nie ma sensu. Jeśli koniecznie chcemy łączyć to TYLKO przy antenie i tylko jeśli odłączamy kabel od anteny (nie od radia, tylko od anteny) kiedy nie pracujemy (a nie pracujemy w czasie burzy, wiadomo).
09-06-2017 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #14
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
SQ6QV pomysl dalej co sie dzieje z dzialaniem RCD. Kolega radosnie podlaczyl sobie powiedzmy zarowke pomiedzy kaloryfer a faze. Czy geometryczna suma pradow w przewodach L i N zbiega sie do 0?
Wylacznik roznicowo-pradowy w budynku zazwyczaj bedzie mial roznicowy prad rozruchu na poziomie 500 mA. Zaleznie od tego na ile ktos zainwestowal reaguja tez na skladowa stala.

Szansa na indukcje akurat jest bardzo duza. Przy wyladowaniu bliskim naprawde potrafi powstac niezly kipisz. Znam wypadki uszkodzenia odkurzacza schowanego w szafie, ktory ulegl uszkodzeniu. Gdyby ktos sie zastanawial, to tak - byl wylaczony z gniazdka. Cala elektronika w domu oczywiscie tez poszla do wymiany.

SQ8MVY Przepisy jasno mowia, ze przewod PE mozesz uziemiac w dowolnym miejscu.
Problemy z korozja, o ktorych piszesz diagnozuje sie przeprowadzajac obligatoryjnie raz do roku pomiary instalacji odgromowej. Pomiar wykonuje sie metoda udarowa, przy krotej praktycznie eliminujesz wplyw pozostalych czesci systemu uziomowego poza badanym. Jest to pewne uproszczenie, gdyz pomiar rezystancji uziemienia w miastach zazwyczaj jest fikcja, ale to juz dluzszy i duzo bardziej powazny temat Smile

SQ5KVS
R = rho * L / S = 10,02 * 30 / 50 ~= 6
Zastanow sie raczej jakie napiecie pojawi sie pomiedzy antena, a bolcem PE jesli tego polaczenia nie bedzie i antena nie bedzie izolowana galwanicznie.

Pomocniczo policzcie sobie "czestotliwosc" pioruna i popatrzcie jak to ma sie w stosunku do naszych amatorskich anten majacych za zadanie wzmacniac sygnaly HF Wink

Z tym niepracowaniem podczas burzy, to tez jest dyskusyjny temat Big Grin Czy BTSy, stacje alarmowe, telemetria wszelakiej masci jest wylaczana i jeszcze ma odpinane kable na czas burzy? Wink

Osobiscie mam na HF zrobione tak: pionowa antena na HF (1/4 L z trapami na rozne pasma, przeciwwagi podpiete wszystkie na koncach do instalacji odgromowej) z separacja galwaniczna na 8 duzych rdzeniach rurkowych z materialu 4S2 od Ferroxcube (do tego dlawik pradowy na kolejnych 4 rdzeniach), ok. 10 m od anteny ogranicznik przepiec z pancerzem kabla podlaczonym do instalacji odgromowej, 30 czy 40 m kabla, ogranicznik przepiec , pancerz kabla podlaczony do lokalnej szyny wyrownawczej wpietej w zelbetowa konstrukcje budynku (tylko cos takiego mialem w miare latwo dostepnego) i kabel do TRX.
Kable odpinam tylko jak wyjezdzam na kilka tygodni lub jest naprawde potezna burza, normalnie caly czas pracuja. Na wszystkich pasmach.

Jeden jedyny raz uszkodzilo mi sie urzadzenie - zostawilem 1/4 L GP na 6 m podpiete do transwertera - uklad byl zrobiony mocno tymczasowo i byl pozbawiony zabezpieczen. Pogoda byla sliczna, a ja wyskoczylem tylko na 10 minut z domu. W tym czasie przyszla ladna chmura, w odleglosci kilimetra-dwoch uderzyl jeden piorun. To wystarczylo zebym nauczyl sie wszedzie wstawiac ograniczniki Smile
Plus taki, ze wymienilem BF964 na dwa BF998 polaczone na kanapke i TRV jeszcze lepiej chodzil niz wczesniej Smile

Jesli ktos mi powie, ze za kazdym razem jak odchodzi od radiostacji odpina wszystkie kable, to bede pelen podziwu. Uwazam to za awykonalne, instalacje musza byc po prostu przystosowane do pracy 24/7 Smile

pz
09-06-2017 15:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MOSFET Offline
Jakub
*

Liczba postów: 39
Dołączył: 06-05-2017
Post: #15
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
@SP2IPT
Ręce i nie tylko ręce to opadają na myśl o umiejętności czytania ze zrozumieniem co poniektórych. Napisałem w założeniach, że antena będzie odłączana, i wręcz fizycznie chowana na czas, gdy radiostacja nie pracuje, czyli w moim przypadku przez większość czasu. Zatem wykluczam bezpośrednie uderzenie pioruna w antenę, no chyba, że kara Boża i na to nie poradzę. Do odpinania, chowania, cudowania będę miał motywator w postaci sąsiadów. Zobaczą magnet-loopa albo rybakova, to od razu będzie, że głowa boli albo kury niosą kwadratowe jajka. Nie zamierzam używać C.O. jako zwodu odgromowego, rozważałem tylko sens uziemiania tego kawałka feedera, który wchodzi do mieszkania, ale rzeczywiście nie ma sensu, bo lepiej całego pioruna spuścić do gleby poza domem Smile

Kolega mi jeszcze opisze, jak mogę puszczając prąd w kołek PE wyłączyć zasilanie w bloku, bo to by się nawet czasami przydało. Mam sąsiadów bardzo aktywnych nocami w paśmie 20-20000Hz. Niestety chętniej ukupują dół tegoś pasma Sad
Mnie uczyli, że wyłącznik RCD mierzy różnice pomiędzy L i N. Jak jest za duża to rozłącza. Ponieważ prąd 'pomiarowy' pochodził z transformatora, równowaga L i N była zachowana. Poza tym tanie RCD (a wątpię, że moja spółdzielnia szarpnęła się na lepsze) zupełnie ignorują prąd stały, przeciwnie, prąd stały je 'znieczula' bo nasyca im transformator pomiarowy. Sztuczka z DC jest wykorzystywana z resztą w droższych miernikach parametrów instalacji, to wykonania pomiarów impedancji pętli zwarciowej L-PE bez wyzwolenia RCD).
Oczywiście wiem, że zmierzyłem tyko rezystancję między kaloryferem i listwą wyrównawczą, żeby zrobić to 'po bożemu' musiałbym wykonać pomiar wbijając zestaw elektrod w ziemię. Oparłem się na założeniu, że listwa PE jest uziemiona 'nieskończenie dobrze' co oczywiście może nie być prawda.

@SQ6QV
przyjdą papiery, zapraszam na QSO na moich dupowych antenach. 8-me pię0tro, wolne powietrze i 10m aluminiowych okien jako przeciwwaga. To musi zrobić robotę. Jak magnet loop się nie sprawdzi, to poleci rybakov i 12m bata. Chociaż ja też z 6-stego regionu, to na UKFie można pogadać na drutach do robótek ręcznych.

Uciekajcie szybko dzieci, gdy świetlówka sama świeci!
09-06-2017 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #16
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
Witam,
popelnilem blad - przeczytalem o Twoim pomiarze rezystancji i tak sie wzburzylem, ze uwadze uszlo iz uzyles zasilacza z separacja galwaniczna. W takim przypadku oczywiscie nie wyzwolisz RCD. Wytlumaczyc sie moge tylko aktualnym zmeczeniem z powodu QRL i tym, ze kilka lat temu jeden krotkofalowiec na moich oczach zmierzyl uziom wlaczajac 150 W zarowke miedzy faze, a instalacje uziemiajaca w klubie.

Dobrze Ciebie uczyli odnosnie dzialania RCD - mierzy sume geometryczna pradow w przewodach, rdzeni o ile dobrze pamietam nie maja, a problemy z wylaczaniem skladowej stalej wynikaja z czestotliwosci odciecia przekladnika pradowego. Glowy za to nie dam, zdecydowanie nie jestem specjalista od aparatow instalacyjnych na niskie napiecie.

Co do samej skladanej instalacji, to uwierz ze z czasem to sie zmieni. Hipotetycznie: pracujesz sobie przy radiostacji, ktos z domownikow prosi zebys wyskoczyl do sklepu po sol, co zajmie gora 10 minut. Czy bedziesz wszystko odlaczal? Wink
IMHO instalacja musi wytrzymac kazde warunki, tak po prostu.

pz
10-06-2017 8:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2GNB Offline
Staszek sk
****

Liczba postów: 451
Dołączył: 14-02-2015
Post: #17
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
(10-06-2017 8:45)SP2IPT napisał(a):  jeden krotkofalowiec na moich oczach zmierzyl uziom wlaczajac 150 W zarowke miedzy faze, a instalacje uziemiajaca w klubie.

I co się stało nie licząc Twojego zdziwienia? (nie jestem elektrykiem...)

73 Staszek SP2GNB
10-06-2017 9:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 295
Dołączył: 12-12-2009
Post: #18
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
Miałem ten link od dłuższego czasu w kompie ale dopiero teraz przypomniałem sobie o nim:

http://www.redinpe.com/attachments/strony/strony_12.pdf

Mam nadzieję, że każdy zainteresowany przeczyta tę publikację ze zrozumieniem.
.

Ryszard.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2017 11:13 przez SP9FYS.)
10-06-2017 11:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MOSFET Offline
Jakub
*

Liczba postów: 39
Dołączył: 06-05-2017
Post: #19
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
SP2IPT w RCDach które rozbierałem był transformator. Obwód L N nawinięty bifilarnie, tak, że strumień w rdzeniu wzbudza tylko różnica prądów i trzecie uzwojenie zasilające cewkę elektromagnesu rozłączającego. Tak zbudowany rozłącznik, prąd stały prędzej spali niż wyzwoli.

tiaaa. zmęczenie pracą robi swoje. Pomiar 'napięcia' akumulatora trakcyjnego za pomocą amperomierza to klasyka gatunku....jedyne co dobre, to efekt takiego """pomiaru""" stawia na nogi lepiej niż mocna kawa Big Grin

SP9FYS
dzięki za materiały. Wyłania się generalna konkluzja, żeby obwód prądu wyładowania zamknąć poza domem a nie zapraszać wściekłe elektrony do środka.

Uciekajcie szybko dzieci, gdy świetlówka sama świeci!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2017 12:04 przez MOSFET.)
10-06-2017 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6QV Offline
Tomek
***

Liczba postów: 107
Dołączył: 24-01-2014
Post: #20
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
(09-06-2017 22:41)MOSFET napisał(a):  @SQ6QV
przyjdą papiery, zapraszam na QSO na moich dupowych antenach. 8-me pię0tro, wolne powietrze i 10m aluminiowych okien jako przeciwwaga. To musi zrobić robotę. Jak magnet loop się nie sprawdzi, to poleci rybakov i 12m bata. Chociaż ja też z 6-stego regionu, to na UKFie można pogadać na drutach do robótek ręcznych.

Hehe, zobaczymy...ja nie piszę, że roboty nie zrobi, tylko o tym czy będziesz z tego zadowolony Smile Szum miejski najbardziej boli...potem sąsiedzi.

Mając 8 pięter możesz sporo, ale nie nastawiałbym się na trwałe instalacje, tylko na rozwiązania tymczasowe - na czas pracy.

Jak się sąsiedzi będą pytać co to rozwijasz, to powiedz, że się uczysz chińskiego i słuchasz ichniego radia Smile
10-06-2017 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości