SQ6QV pomysl dalej co sie dzieje z dzialaniem RCD. Kolega radosnie podlaczyl sobie powiedzmy zarowke pomiedzy kaloryfer a faze. Czy geometryczna suma pradow w przewodach L i N zbiega sie do 0?
Wylacznik roznicowo-pradowy w budynku zazwyczaj bedzie mial roznicowy prad rozruchu na poziomie 500 mA. Zaleznie od tego na ile ktos zainwestowal reaguja tez na skladowa stala.
Szansa na indukcje akurat jest bardzo duza. Przy wyladowaniu bliskim naprawde potrafi powstac niezly kipisz. Znam wypadki uszkodzenia odkurzacza schowanego w szafie, ktory ulegl uszkodzeniu. Gdyby ktos sie zastanawial, to tak - byl wylaczony z gniazdka. Cala elektronika w domu oczywiscie tez poszla do wymiany.
SQ8MVY Przepisy jasno mowia, ze przewod PE mozesz uziemiac w dowolnym miejscu.
Problemy z korozja, o ktorych piszesz diagnozuje sie przeprowadzajac obligatoryjnie raz do roku pomiary instalacji odgromowej. Pomiar wykonuje sie metoda udarowa, przy krotej praktycznie eliminujesz wplyw pozostalych czesci systemu uziomowego poza badanym. Jest to pewne uproszczenie, gdyz pomiar rezystancji uziemienia w miastach zazwyczaj jest fikcja, ale to juz dluzszy i duzo bardziej powazny temat
SQ5KVS
R = rho * L / S = 10,02 * 30 / 50 ~= 6
Zastanow sie raczej jakie napiecie pojawi sie pomiedzy antena, a bolcem PE jesli tego polaczenia nie bedzie i antena nie bedzie izolowana galwanicznie.
Pomocniczo policzcie sobie "czestotliwosc" pioruna i popatrzcie jak to ma sie w stosunku do naszych amatorskich anten majacych za zadanie wzmacniac sygnaly HF
Z tym niepracowaniem podczas burzy, to tez jest dyskusyjny temat
Czy BTSy, stacje alarmowe, telemetria wszelakiej masci jest wylaczana i jeszcze ma odpinane kable na czas burzy?
Osobiscie mam na HF zrobione tak: pionowa antena na HF (1/4 L z trapami na rozne pasma, przeciwwagi podpiete wszystkie na koncach do instalacji odgromowej) z separacja galwaniczna na 8 duzych rdzeniach rurkowych z materialu 4S2 od Ferroxcube (do tego dlawik pradowy na kolejnych 4 rdzeniach), ok. 10 m od anteny ogranicznik przepiec z pancerzem kabla podlaczonym do instalacji odgromowej, 30 czy 40 m kabla, ogranicznik przepiec , pancerz kabla podlaczony do lokalnej szyny wyrownawczej wpietej w zelbetowa konstrukcje budynku (tylko cos takiego mialem w miare latwo dostepnego) i kabel do TRX.
Kable odpinam tylko jak wyjezdzam na kilka tygodni lub jest naprawde potezna burza, normalnie caly czas pracuja. Na wszystkich pasmach.
Jeden jedyny raz uszkodzilo mi sie urzadzenie - zostawilem 1/4 L GP na 6 m podpiete do transwertera - uklad byl zrobiony mocno tymczasowo i byl pozbawiony zabezpieczen. Pogoda byla sliczna, a ja wyskoczylem tylko na 10 minut z domu. W tym czasie przyszla ladna chmura, w odleglosci kilimetra-dwoch uderzyl jeden piorun. To wystarczylo zebym nauczyl sie wszedzie wstawiac ograniczniki
Plus taki, ze wymienilem BF964 na dwa BF998 polaczone na kanapke i TRV jeszcze lepiej chodzil niz wczesniej
Jesli ktos mi powie, ze za kazdym razem jak odchodzi od radiostacji odpina wszystkie kable, to bede pelen podziwu. Uwazam to za awykonalne, instalacje musza byc po prostu przystosowane do pracy 24/7
pz