Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz KF około 5W
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #1
Wzmacniacz KF około 5W
Witam

Zwracam się z prośbą, czy może Panowie znacie jakąś fajna prostą konstrukcje wzmacniacza na kf około 2-5W, działającą w całym zakresie KF - wszystkie pasma. Potrzebuje takie coś zbudować abym mógł wysterować większy fabryczny wzmacniacz.

Z góry bardzo dziękuje za informacje podpowiedzi.

Pozdrawiam

Andrzej
04-11-2012 14:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3WXO Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 10-01-2010
Post: #2
RE: Wzmacniacz KF około 5W
Proponuję wzmacniacz wg OZ1JU. Jest opublikowany w książce "Konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych:

Pozdrawiam
06-11-2012 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #3
RE: Wzmacniacz KF około 5W
Witam,
Chciałbym podłączyć się pod temat, z prośbą, o kilka porad dotyczących projektowania stopni końcowych TX'ów dla zakresu KF. Interesują mnie na razie konstrukcje QRP, czyli, rozmawiajmy o końcówkach mocy do naszych Taurusów, Antków, i innych (powiedzmy, do 10W). Wybór klasy jest dla mnie w miarę oczywisty, natomiast mam szereg wątpliwości co do metodyki postępowania. Weźmy taki PA do CW w klasie C.
Mamy jakąś zakładaną impedancję anteny (typ. 50/75Omów). Chcielibyśmy uzyskać tam, powiedzmy, 5W. Czy teraz, założyć sobie jakieś napięcie zasialnia, a z tego przyjąć płynące w kolektorach prądy, z prądów - konieczne wzmocnienie tranzystora (wymagany typ tranzystora), konieczny prąd w.cz. w bazie (załóżmy że to tranzystory bipolarne), układ dopasowania, konieczne do tego wzmocnienie drivera, itp itd..
Model małosygnałowy tranzystora chyba nie jest tu odpowiedni. Jak to , w sposób dość ogólny, policzyć? Od czego tak naprawdę zacząć?
Do tego, mam pewną zagwostkę, ponieważ niektóre stopnie mocy mają regulację mocy wyjściowej. Z tego by wynikało, że skoro przy tej samym napięciu zasilania, mamy inną moc, to zmienia nam się impedancja wyjściowa (a co gorsza, wejściowa też). A ze schematu wyraźnie widać, że filtry pasmowe, transformatory itp. są przystosowane do konkretnej. Kompromis?
Gdyby szanowni grupowicze mieli jakieś podpowiedzi, materialy, itp, bardzo będę wdzięczny. Od razu dodam że NIE interesują mnie gotowe schematy stopni końcowych i odpowiedzi w stylu "w tym i tym trx działa to ok, zrób sobie taki", chyba że mają to być przykłady z objaśnieniem. Wiem że są tu mądre głowy, które mają bardzo dużą wiedzę na ten temat. Choć wiem również że jest to "temat rzeka".
Pozdrawiam
Karol
21-12-2012 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości