Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA na GU-43B
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 295
Dołączył: 12-12-2009
Post: #21
RE: PA na GU-43B
Moje doswiadczenie ze wzmacniaczami QRO jest relatywnie niewielkie, ale pewną wiedzę z zakresu zgromadziłem.
Uwagi dotyczą zabezpieczenia zasilacza do wzmacniacza na tetrodzie o podstawie katodowej.
1. Zabezpieczanie obwodu napięcia anodowego bezpiecznikiem po stronie wtórnej transformatora w/n jest grubym błędem skutkującym natychmiastowym zniszczeniem lampy w przypadku jego zadziałania (niezależnie od przyczyny) jeżeli wzmacniacz nie posiada odpowiedniego zasilacza siatki drugiej .
Nie będę się rozwodził; na temat można sobie poczytać tu: http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/boards/te...rode-1.htm
Materiał jest do obowiązkowego przyswojenia!
2. Taki bezpiecznik nie zabezpiecza także przed flash-over (przebicie lampy). Wnętrzne bezpiecznika jest jeszcze na tyle długo zjonizowane po jego zadziałaniu, że lampa zdąży zostać nieodwracalnie uszkodzona przez łuk elektryczny.Oczywiście najlepiej do tego nie dopuścić. Jednak jak już się to przytrafiło, jedynym ratunkiem jest ograniczenie prądu anodowego do "bezpiecznej" wartości. Takie zabezpieczenie zrealizować można włączając w obwodzie anodowym od strony napięcia stałego, koniecznie po elektrolitach (!) rezystor 50 - 100 Om i mocy kilkudziesięciu watów. Stały, kilkudziesięciowoltowy spadek napięcia na rezystorze jest do przeżycia a lampa będzie bezpieczna.
Btw. mam z tym osobiste doświadczenie, a na sumieniu fajną tetrodę 4CX250. Efekty dżwiękowe przy przebiciu lampy napięciem z zasilacza 2kV (kondensatory filtrujące o wypadkowej pojemności ok. 100uF) porównałbym do wystrzału z pistoletu. I nie próbujcie tego robić w domu! Ja to już za was zrobiłem Dodgy(cytując rozliczne programy w TV). Oprócz tego: mostek prostowniczy do wymiany, zniszczony zasilacz drugiej siatki (nie pomogły warystory zabezpieczające jej obwód). Jakimś cudem ocalał zasilacz ujemnego napięcia. Lampa poszła na półkę jako eksponat i ku pamięci.
W ogóle, wzmacniacze na tetrodach o podstawie katodowej, to raczej trudny temat .
_______________
Ryszard
28-11-2012 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,265
Dołączył: 28-06-2009
Post: #22
RE: PA na GU-43B
Masz sporo racji popartej doświadczeniem, nie mniej można zapytać co mniej boli: uszkodzona lampa czy pożar mieszkania? Na dowód mojego podejścia do tematu fragment opracowania PA0FRI, który w moim mniemaniu wie co robi ...


Załączone pliki Miniatury
İmage
28-11-2012 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 295
Dołączył: 12-12-2009
Post: #23
RE: PA na GU-43B
PA0FRI nie jest nieomylny. Podstawowym zabezpieczeniem powinien być bezpiecznik w obwodzie pierwotnym transformatora w/n zabezpieczający jednocześnie zasilacz 2-giej siatki. Jak ktoś chce wydać ekstrapieniądze na nową lampę, to zabezpieczy obwód wtórny trafa w/n.
Poza tym świetna strona...
_____________________
Ryszard
28-11-2012 18:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości