Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 2.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiny DDS bis
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #41
RE: Tiny DDS bis
Witam!

A czy jest jakiś sposób żeby częstotliwość pracy DDS-a wybierać przy pomocy mechanicznego przełącznika? Umożliwiłoby to modernizację starych urządzeń.

Jarek, sp9lap
16-11-2012 1:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #42
RE: Tiny DDS bis
Możliwe jest połączenie z mechanicznym przełącznikiem ale wymaga modyfikacji kodu oraz dobudowania prostego enkodera typu 1 z 10 na BCD. Taki enkoder można zrobić na przykład na kilkunastu diodach (15 szt.) i podłączyć do styku P9. Proponuję wrócić do tematu kiedy pojawi się stabilna wersja oprogramowania podstawowego.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2012 10:55 przez SP6FRE.)
16-11-2012 10:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #43
RE: Tiny DDS bis
Niestety, nie dostałem płytek w piątek więc sprawa opisu montażu się nieco przesunie. W zamian załączam kilka rysunków z opisem funkcjonalności generatora w wersji 1.1, która nadaje się już do pokazania.
Na początek opis mechaniki generatora pokazujący jak zamontować generator na płycie czołowej urządzenia. Montaż odbywa się za pomocą 4 wkrętów M3, aby układ pasował do płyty czołowej trzeba jeszcze wykonać 5 otworów o średnicy 10mm oraz wycięcie na wyświetlacz (pole w kolorze czarnym):
İmage

Po uruchomieniu układu możliwe jest wejście do SETUP-u urządzenia za pomocą lewego skrajnego klawisza kiedy na ekranie pojawia się komunikat jak na rysunku:
İmage
Po wejściu do menu SETUP klawisz Mode pozwala na zmianę pozycji SETUP, klawisz F1/F2 na zapisanie ustawień i wyjście z SETUP a oba prawe klawisze pozwalają na zmianę parametru w dół i górę

İmage
Pierwszym parametrem SETUP jest opóźnienie podczas pracy CW ustawiane jako iloczyn okresu 30ms oraz licznika. Ustawienie licznika jak na rysunku to ok. 750ms opóźnienia.

İmage
Drugim, możliwym do ustawienia parametrem jest częstotliwość pośrednia. Ustawia się ją jak cząstotliwość pracy za pomocą impulsatora z ustalonym krokiem. Krok może być zmieniany za pomocą prawego klawisza (Step) w cyklu zamkniętym lub za pomocą impulsatora z przełącznikiem osiowym po jego wciśnięciu. Jeśli impulsator nie ma przełącznika osiowego to można użyć zamiast niego lewego klawisza (Fun). Impulsator pozwala na zmianę kroku w obie strony, klawisz Step tylko w cyklu zamkniętym

İmage
Trzecia ważna funkcja SETUP to definicja pasma zgodnie z podanym wcześniej algorytmem pozwalającym na wyłączenia pasma (NXX), włączenie pasma bez pośredniej (A0X), użycie pośredniej z dodawaniem (AM+) oraz użycie pośredniej z odejmowaniem pośredniej od heterodyny (AM-). Zmiana jest możliwa za pomocą prawych klawiszy (Fx=Fy oraz Step)

İmage
Po wyjściu z SETUP system ustawia się do pracy na pasmie 3.5 oraz w trybie CW. Użycie impulsatora powoduje zmianę częstotliwościz ustawionym krokiek. Krok można zmieniać w cyklu zamkniętym klawiszem Step lub z pomocą przełącznika osiowego impulsatora w obie strony. Zamiast przełącznika impulsatora można również użyć lewego klawisza (Fun). Zmiana pasma możliwa jest za pomocą klawisza Mode w cyklu zamkniętym obejmującym aktywne pasma. Aby zmienić tryb pracy na LSB lub USB należy użyć kombinacji klawiszy Fun (lewy skrajny) oraz Fx=Fy. Ponowne użycie tej kombinacji przywróci bieżące menu. Napis *TRX* na podstawowym ekranie będzie w kolejnej wersji oprogramowania edytowalny co pozwoli na wpisanie własnego ciągu 6 znaków. Tymczasem jest to możliwe wyłącznie na specjalne życzenie choć może z pewnym opóźnieniem ;-) Podstawowe ekrany pracy pozwalają na wykonanie funkcji opisanych klawiszami z prawej strony a więc F1/F2 pozwala na zmianę częstotliwości, Fx=Fy zrównuje częstotliwości F1 i F2 do bieżącej a klawisz Step cyklicznie zmienia krok przestrajania.

İmage
W drugim stanie normalnej pracy można zmieniać tryb pracy za pomocą klawisza Mode w cyklu CW->LSB->USB->CW.... itd. W tym stanie nie można zmieniać pasma pracy. Aby to zrobić trzeba użyc kombinacji klawiszy Fun + Fx=Fy.

Powyżej opisane funkcje zawiera oprogramowanie w linku:
link do oprogramowania v1.1
Oczywiście obowiązuje sygnalizacja opisana w poprzednich postach.
Niestety, nie mam miejsca na dalsze programowanie w chip-ie Mega8, aby zmieścić bieżący program musiałem nawet skracać napisy więc nie ma szansy na poważne modyfikacje kodu. Jeśli znajdą się mniejsze błędy to byc może da się coś zrobić :-(
Kolejna wersja oprogramowania będzie rozwijana już na chip-ie Mega 168.
L.J.


Zapewne, tak jak ja, część z Was ma już swoje płytki więc pora na montaż. Przedtem jednak proponuję dokładnie obejrzeć płytkę pod lupą. W trzech moich płytkach jedna miała zwarcie cienkich ścieżek w środkowej części płytki. Ponieważ widać to było nieuzbrojonym okiem jako miejsce potencjalnego zwarcia więc dopiero z pomocą lupy i omomierza okazało się, że to prawda. Na początek zaproponuję pewnę kolejność montażu:
1. Elementy montowane powierzchniowo (strona elementów)
2. Elementy przewlekane (strona elementów)
3. Podstawka lub rezonator kwarcowy (strona druku)
4. Podstawki układów scalonych (strona elementów)
5. Styki sygnalizacji (strona druku)
5. Gniazda wyświetlacza (strona elementów) i generatora AD9850 (strona druku)
Radzę zainstalować jako gniazdo mikrokontrolera linijki pinów precyzyjnych ze względu na kondensatory generatora i ewentualny dostęp do styków rezonatora generatora.

Na początek zbliżenie rysunków montażowych. Płytka pokazana została w czterech, częściowo pokrywających się wzajemnie odsłonach. mam nadzieję, że powiększenie rysunków jest odpowiednie, dla łatwości odczytu usunięte zostały pola masy oraz wybrany kontrastowy tryb wyświetlania w Kickad. . Przy okazji przypominam, że wartości filtra wyjściowego L1, C8 i C9, w zależności od założonego pasma pracy, omówione są w poście #33.

İmage

İmage

İmage

İmage

Ci szcześliwcy, którzy mają komplet elementów mechaniki mogą postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami. Pozostali powinni wziąć te dane pod uwagę podczas własnego montażu układu. Układ zmontowany według zaleceń autorskich nadaje się do montażu na podstawie pokazanego wcześniej rysunku.

İmage
Na rysunku nie pokazano 2 dodatkowych wsporników 10mm oraz 2 dodatkowych podkładek 3mm.

İmage
Wsporniki gwinowane 5mm wspierają płytkę klawiszy, wyświetlacz wspierają wsporniki 10mm a wsporniki 15mm na brzegu oraz dodatkowe wsporniki 10mm na płytce klawiszy są elementami mocującymi ukałd na płycie czołowej obudowy. Dla wyrównania poziomów wspoorników konieczne jest wstawienie pod wsporniki 15mm po dwie podkładki 3mm. Pod wspornik wyświetlacza (10mm) należy podłożyć jedną podkładkę 3mm a dodatkowo na wierzch wspornika należy nakleić (butapren, poxipol) podkładkę preszpanową izolująca ścieżki wyświetlacza od wspornika , który jest przecież dołączony do masy.

İmage

İmage

İmage

İmage

Generator AD9850 montowany jest od strony druku w dwóch gniazdach 10 pinowych. Zwracam uwagę, że w rozwiązaniu autorskim między gniazdami generatora znajduje się gniazdo rezonatora kwarcowego mikrokontrolera, również montowane od strony druku (lutowane od strony elementów pod podstawką procesora!). Ponieważ można generator wstawić do gniazd na dwa sopsoby, z któych tylko jeden jest prawidłowy, to zalecam specjalne oznakowanie generatora i płytki głownej lub nawet wykorzystanie jednego z wolnych pinów generatora do zaślepienia otworu w gnieżdzie oraz odcięcie odpowiadającego pinu w płytce generatora aby uniknąć omyłki przy wkładaniu generatora.

İmage

İmage

Ostatnie zdjęcie pokazuje zalecany sposób montażu pinów sygnałowych. Zwracam uwagę, że piny należy montować od strony druku a lutować od strony elementów więc łatwiej robi się to kiedy nie są zamontowane jeszcze gniazda wyświetlacza i generatora.

İmage


Niestety, na koniec mam złą wiadomość. Odkryłem w płytce błąd druku. Ten błąd przemycił się przez reguły projektowe Kicad-a nie dając komunikaru w procedurze sprawdzania :-(. Brakuje ścieżki zasilającej rezystory polaryzacyjne impulsatora. Bez tego zasilania nie będzie działać prawidłowo impulsator o czym boleśnie przekonał się Jurek SP9VNM oraz ja pomagając mu skorygować ten błąd ale kiedy został on odkryty było za późno na jego korekę u wykonawcy :-(. Mam nadzieję, zę nie będzie kolejnych błędów :-(. Poprawę tej sytuacji naszkicowałem na poniższym rysunku linią w kolorze czerwonym. Należy z jednej ze stron płytki wykonać połączenie przewodem izolowanym pokazanych pól.

İmage

Proszę oczywiście o informacje z postępów w montażu i uruchomieniu urządzenia.
L.J.

Forum ma tą miłą cechę, że kolejny post wysałny przed upływem 24 godzin z tego samego konta skleja do "kupy" z poprzednim zamykając jednocześnie możliwość edycji przez co uprzejmie zmusza piszącego do kolejnego postu korygującegi i tak dalej .....
Niestety, w powyższym poście link do zdjęcia rozmieszczenia pinów sygnałowych wpisał mi się z błędem więc koryguję to w tym miejscu:

http://lx-net.pl/hr/dds_bis/zestaw9.jpg

L.J.
İmage
I na koniec jeszcze uwaga dotycząca klawiatury. Klawiaturę montuje się oddzielnie na podstawie rysunku:

İmage

Stosując zalecane klawisze uniknie się problemów z dopasowaniem wymiarami do reszty podzespolów. Należy ją jednak dołączyć wstępnie na dłuższych przewodach na wypadek konieczności dokonywania korekt montażu.
L.J.
Montując klawiature proszę zwrócić uwagę na "polaryzację" klawiszy przez odpowiednią ich orientacje w płytce na podstawie niesymetrycznego ścięcia jednego z boków.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-11-2012 0:27 przez SP6FRE.)
18-11-2012 23:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #44
RE: Tiny DDS bis
Ciekawy jestem, czy komuś udało się zrobić już generator i z jakim skutkiem? W szczególności proszę o uwagi na temat działania programu. Ja znalazłem już jeden ważny element do poprawy ale pewnie będzie ich więce :-(j.
Kto ma Mega168 może nagrać program wprost na tym procesorze a bity FUSE są na nim ustawione fabrycznie jak dla DDS-bis więc nie trzeba ich korygować :-)
Ponieważ wiem, że są jeszcze chętni na zestawy elementów do montażu to zapraszam na moja stronę:
http://lx-net.pl/hr/dds_bis/supplier.html
gdzie znaleźć można informację gdzie można te elementy zakupić.
27-11-2012 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #45
RE: Tiny DDS bis
Witam!
Ciekawy jestem jak idzie montaż i uruchomienie. Ja zmontowałem swoje układy (3 szt.) w dwa wieczory ale mam wprawę :-)
Z moich doświadczeń wynika, że poprawny montaż oznacza poprawną pracę. Poza błędem połączenia zasilania impulsatora na płytce nia ma innych błędów i układ powienien działać bez problemu.
Niestety, podałem mylącą informację na temat bitów fuse procesora Mega168. Wydaje się, że pierwszy układ jakiego użyłem miał niefabryczne ustawienia bitów fuse, które bezpośrednio pasowały do pracy w Tiny DDS bis :-) Dziś miałem okazję sprawdzić układy "prosto ze sklepu" i okazuje się, że fabryczne ustawienia nie nadają się do bezpośredniego działania generatora.
Załączam zalecane ustawienia bitów fuse Mega168, które wymagają przestawienia generatora
İmage
na kwarcowy 8MHz+, wyłączenia wewnętrznego podzielnika zegara przez 8 oraz zachowania pamięci EEPROM podczas programowania.
L.J.
Witam!
Do rysunku z postu #34 wkradł się błąd, szerokość płytki układu to 90mm a nie jak podano na nim 80mm :-(
Wymiar 80m dotyczy rozstawu otworów mocujących płytkę do ścianki przedniej w poziomie, w pionie ta odległość to 50mm.
Wymiar 90mm można wprawdzie wyliczyć z łańcucha wymiarowego odległości pomiędzy klawiszami u dołu rysunku ale mam nadzieję, że nikt nie odniósł szkody posiłkując się wymiarem 80mm jako szerokość układu :-|
L.J.
Dla pewności zamieszczam skorygowany rysunek z dodatkowymi wymiarami
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-12-2012 0:29 przez SP6FRE.)
09-12-2012 23:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #46
Video RE: Tiny DDS bis
Mam dobrą wiadomość dla kolegów, którzy z płytkami do DDS-bis nie dostali atrap płyty czołowej bo było ich za mało. Przy okazji innego działania zrobiłem dodatkowe wydruki atrap i chętnym udostępnię je bezpłatnie, jeśli oczywiście zechcą je mieć, pod warunkiem opłacenia przesyłki pocztowej. Atrapa jest wykonana z folii samoprzylepnej, jest oczywiście wodoodporna i pasuje do generatora DDS-bis. Zainteresowanych proszę o bezpośredni kontakt ze mną np. poprzez moją stronę internetową.
L.J.
İmage
Ps. Przy okazji znowu zapytuję jak idzie praca nad układem. Brak odzewu nie jest najlepszym sposobem na mobilizację do rozwijania projektu :-(
Przed wykorzystaniem atrapy zalecam użycie próbnego wydruku jaki można znaleźć w podanych linkach:
http://lx-net.pl/hr/dds_bis/attr.pdf
http://lx-net.pl/hr/dds_bis/attr1.pdf
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2012 21:48 przez SP6FRE.)
12-12-2012 21:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUM Offline
Jacek
**

Liczba postów: 73
Dołączył: 13-12-2009
Post: #47
RE: Tiny DDS bis
Leszku,
Podaj jeszcze dla pewności Fusebity dla Atmega8.
26-01-2013 17:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #48
RE: Tiny DDS bis
Podczas pracy nad głowicą do pomiaru wektorowego anten z użyciem DDS bis zmuszony byłem nieco skorygować układ elektryczny generatora bo potrzebne było mi dodatkowe wejście przetwornika A/C. Padło na pin 25, który w dotychczasowej wersji układu sterował wprost wyświetlaczem. Zamiieniłem więc ten pin z pinem 12, który wyprowadzony był na styk 1 złacza funkcyjnego P7. Ta modyfikacja spodobała mi się na tyle, że postanowiłem wprowadzić ją na stałe do kolejnych wersji oprogramowania.
Tak więc obecny schemat generatora jest nastepujący:

İmage

Pin 12 steruje teraz wyświetlaczem a pin 25 dołaczony jest do styku 1 złącza P7.
Aby wykonać stosowne modyfikacje druku należy przeciąć dwie ścieżki oraz wykonać dwa krosy jak na rysunku:

İmage

Zaznaczone ścieżki należy przeciąć na stronie druku choć rysunek pokazuje układ od strony elementów więc widok od strony druku jest odwrócony.
Dla tak zmodyfikowanej płytki przygotowałem zmodyfikowane wersje dotychczasowego oprogramowania uwzględniające zmianę sposobu sterowania wyświetlacza. Wersje te pokażą na wyświetlaczu informacjł ver1.1a a nie jak dotychczas ver.1.1.

Wersja dla procesora Mega8

Wersja dla procesora Mega168

Na zmodyfikowanje płytce można uruchomić więc dotychczasowe oprogramowanie generatora dla transceivera uwzględniające zmiany w druka ale będzie można również uruchomić program miernika wektorowego anten z pierwszego linku. Ta wersja druku (na razie z poprawkami) będzie wersją obowiązującą dla kolejnych wersji oprogramowania DDS-bis.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2013 22:04 przez SP6FRE.)
31-01-2013 22:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 313
Dołączył: 18-11-2010
Post: #49
RE: Tiny DDS bis
Koledzy,
Czy są jeszcze jakieś PCB do zakupienie?

Pozdrawiam
Grzegorz
01-02-2013 19:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #50
RE: Tiny DDS bis
O ile wiem nie ma płytek do generatora ale jeśli ktoś podejmie się organizacji nowej partii (zebranie chętnych oraz dystrybucja płytek) to poprawię bieżacy projekt pod kątem wektorowego miernika anten uzupełniając go o dodatkową płytkę głowicy pomiarowej do miernika. W ten sposób będzie można z generatora korzystać zarówno w transceiver-rze jak i w mierniku.
L.J.
02-02-2013 17:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości