Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #81
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam, Leszku,

mialem chwilke to sporzadzilem liste elementow do Twojego transceivera - narazie jedynie z plyty glownej.
Poniewaz zalaczony w poscie #68 schemat jest czasami czytelny z problemami, chcialbym zebys zerknal na moja liste i sprawdzil wartosci elementow z pol zoltych (plik excel).


.xlsx  lista_elementow.xlsx (Rozmiar: 16.64 KB / Pobrań: 544)

Ewentualnie, zalacz lub podeslij na maila, schemat o innej czcionce, lepszej rozdzielczosci, lub taki jaki moglbym zaimportowac do jakiegos programu a'la CircuitMaker tak zebym sprawdzil te elementy. Napisy sie nakladaja i czcionka nie jest wygladzona, wiec przy obecnym rozmiarze plikow mam problem z niektorymi elementami. Kilku kondensatorow nie moglem wogole znalezc (C6, C12, C22) - zapewne to tylko numeracja, ale wole sprawdzic, coby nie bylo problemow po montazu.

dzieki z gory. pozdrawiam
28-10-2019 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #82
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Waldku, zanim zaczniesz montować płytki transceivera, może przyda się wcześniej wykonanie hetrodyny. Robiąc ten trx wykorzystałem jakiś gotowy generator (prawdopodobnie TinyDDS) ale dokumentacja urządzenia gdzieś mi zaginęła lub na razie nie dotarłem do niej :-(

W wątku na temat odbiornika DC według Polyakowa pisałem, że myślę o zrobieniu generatora z wykorzystaniem AD9833. To prosty i tani układ DDS do 12.5MHz, w sam raz nadający się w zastosowaniach tam gdzie jest wymagana częstotliwość o połowę mniejsza. Wydaje się, że z jego pomocą uda się zrobić odbiornik DC co najmniej do pasma 20m.

Nad tym układem pracowałem dość długo z powodu braku czasu ale ostatecznie wyszło mi coś takiego:

İmage

Sterowanie za pomocą Mega8/Mega168, 5 klawiszy funkcyjnych, wyświetlacz 2x16, impulsator, dwa potencjometry i dwukolorowa dioda. Bez szału ale przynajmniej da się programowo ustawić mnożnik częstotliwości na 1/2 a więc i odczyty dla DC Polyakowa będą prawidłowe.
Dodatkowo, można zamontować na płytce powielacz częstotliwości ICS502 uzyskując heterodynę do bardziej zaawansowanych projektów DC.
W końcu, na płytce można zamontować także wzmacniacz m.cz. TDA7231 co pozwoli na odpowiednie wzmocnienie sygnału z odbiornika - nawet na głośnik. Właśnie z tym układem wzmacniacza skojarzony jest jeden z potencjometrów. Drugi, może być wykorzystany do regulacji wzmocnienia na wejściu z anteny podczas odbioru wieczorem i w nocy kiedy silne sygnały broadcastingu mogą zakłócać odbiór.

A poza tym, pomyślałem o tym układzie jako o podręcznym generatorze sygnałowym od częstotliwości akustycznych do niskich częstotliwości radiowych. Nie mam takiego generatora i zapewne mi się przyda. Generator, poza sygnałem punktowym wyposażę w funkcję przemiatania w zadanym zakresie i z zadanym krokiem co się czasem może przydać.

İmage

Projekt jest dość zaawansowany jeśli chodzi o druk i za kilka dni skieruję go do wykonania w CN po dołączeniu do kilku innych płytek, które jednocześnie robię.

İmage

A na razie przymierzam czy wszystko pasuje, przynajmniej mechanicznie. Montaż odbędzie się na obu stronach płytki ale z przodu będzie wyświetlacz, impulsator z potencjometrami, klawisze, dioda dwubarwna oraz procesor. To najtrudniejszy element do wlutowania ale reszta to pojedyncze elementy smd i kilka elementów przewlekanych. Z tyłu płytki znajdzie się generator AD9833 zamontowany płasko nad płytką na złączu, kilka kondensatorów elektrolitycznych oraz zwory i złącza sygnałowe (potencjometr, audio, zasilanie). U spodu płytki znajdą się dwa złącza, 8 i 10 pinów na wyprowadzenie sygnalizacji z procesora, zasilania +5 i +12V oraz sygnału heterodyny. Będzie więc możliwość dołączenia kolejnej płytki "na kanapkę" lub nawet płytki "matki" na której będzie można prowadzić dalsze eksperymenty.

İmage

Generator na AD9833 jest już "oswojony" przynajmniej w zakresie programowania częstotliwości. Nieco więcej czasu zajmą dodatkowe funkcje: generatora sygnałowego, przemiatania, sygnalizacji.

İmage

I na koniec ''bohater": AD9833, zmontowany na płytce o wymiarach 1.3 na 1.8cm.
Większość elementów jest typowa, wyświetlacz i generator AD9833 da się kupić od kilku do kilkunastu PLN, impulsator i potencjometry to dodatkowe kilka PLN więc projekt jest dość niskobudżetowy.

L.J.
29-10-2019 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #83
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witaj Leszku,
tak, wszystko mamy dogadane. Mowiles ze ci ten projekt wolno idzie a tu juz projekt gotowy i jeno PCB trzeba podrukowac.
Ciesze sie ze bede mogl tego DDSa wykorzystac nie tylko do Twojego TRXa, ale tez do tego DC Polyakova (w przyszlosci, jak sie rozbuduje, to i jakis maly nadajnik by sie przydal, wiec DDS bedzei jak znalazl).
Podoba mi sie pomysl z dodaniem generatora akustycznego - nawet cos takiego znalazlem w ofercie AVT, a wiec juz problem sie rozwiazalSmile
Czekam wiec cierpliwie jak PCB beda dostepne.
Narazie gromadze te czesci, ktore wyczytalem bez problemu ze schematu TRX-a.
Pozdrawiam serdecznie!

p.s. jak sie schematy znajda to bede korygowal moja liste.

Aha, jak znajdziesz chwilke zeby opisac poszczegolne bloki Twojego TRXa - m.cz., filtry m.cz., obwody WE, detektor, ARW i co tam jeszcze upchales. Wokol jakich polprzewodnikow sie one ukladaja w bloki? Chcialbym zrozumiec zasade dzialania tego TRXa, tak by wiedziec gdzie jest dany blok na schemacie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2019 16:32 przez SQ8GUO.)
30-10-2019 16:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #84
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Mam pewien postęp w konstrukcji generatora. Dostałem zaprojektowane płytki a nawet zdążyłem je zmontować:

İmage

İmage

Płytki są "prawie" dobre :-( Jak zwykle zrobiłem kilka drobnych błędów ale są one dość łatwe do skorygowania. Bazując na moim wyświetlaczu nie uwzględniłem podpolaryzowania tła wyświetlacza i okazało się, że kupione ostatnio źle działają bez drobnej korekty oraz źle dobrałem złącze do zasilania - jest za małe ale oba błędy łatwo można skorygować.

İmage

Elementy montowane są z obu stron, w szczególności generator DDS działa na złączu a w przyszłości oprogramowanie procesora można będzie dopasować do innego generatora, choćby o większej częstotliwości pracy. Wystarczy wtedy jedynie wymienić płytkę generatora i oprogramowanie.

İmage

İmage

Wstawiłem już nawet układ do obudowy, do kompletu brakuje atrapy ale muszę z tym poczekać. Na płytce muszę jeszcze zamontować układ wzmacniacza m.cz., bo dostałem je dopiero dziś ale przede wszystkim muszę dokończyć oprogramowanie układu. Niemniej działa już podstawowy generator i zmiana kroku przestrajania. Działa mi też wobulator - jako druga funkcja układu. Do kompletu brakuje mi funkcji konfigurującej generator (mnożniki częstotliwości, parametry przemiatania w funkcji wobuloskopu) oraz kosmetyka.
Obudowa to produkcja firmy Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm. Mam nadzieję, w niedzielę zrobić pełne zestawienie materiałów na generator z podaniem typów i cen a także miejsca zakupu.

Koszt wykonania jednej płytki z Chin jest równy prawie kosztowi wykonania dziesięciu płytek bo i tak najdroższy jest transport więc dysponuję kilkoma płytkami gdyby ktoś był chętny. Niestety, ze względów na rozmiary ale przede wszystkim koszt transportu, cena jednej płytki to 32PLN + przesyłka.

L.J.

Witam!

Poniżej, obiecana, skrócona lista elementów do generatora.
1. Obudowa Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm obudowa
2. Wyświetlacz -> LCD2x6
3. Impulsator -> impulsator1 lub impulsator2
4. Potencjometr -> pot. 1k, pot. 50k
5. Procesor ATMega8 -> ATmega8 lub ATmega 168
Atmega8 wystarczy aby pomieścić program generatora ale może warto zamontować mega168 o dwukrotnie większej pojemności w razie rozbudowy programu w przyszłości?
6. Klawisz -> klawisze
7. Generator ad9833 -> AD9833
8. Gniazdo jednorzędowe kątowe gniazdo, listwa kołkowa listwa kołkowa
9. Układ m.cz TDA7231 -> TDA7231, TDA7231,
10. Układ mnożnika ICS502 -> ICS502. Ten układ nie musi być montowany o ile nie ma konieczności pracy z częstotliwościami wyjściowymi dwu lub czterokrotnie większymi od podstawowej.
11. Dioda 1N4148 -> 1N4148 smd

Poza tym elementy dostępne ogólnie, stabilizator 7805, kondensatory i rezystory smd, tranzystor npn smd, kwarc niski 8MHz, dioda 1n4007

Kolejno pokażę dokładny schemat, konstrukcję mechaniczną i w końcu program: opis działania, funkcje klawiszy, kod .hex .

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2019 15:07 przez SP6FRE.)
22-11-2019 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #85
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam Leszku,
dostalem Twoje dwa maile i odpisalem. jeden moj wczesniejszy zaginal i mozliwe ze i Twoj jeden tez. zdaje sie ze wysylanie maili za posrednictwem forum to lipa ostatnio.
w razie czego moje dane znajdziesz na qrz.com.
Jak pisalem potrzebuje 3 plytek - jesli jest mozliwosc polutowania tej drobnej Atmegi oraz jej zaprogramowanie, to super. Plus garsc czesci coby szybko uruchomic pierwszego DDSa do Twojego DC transceivera (i potem tez do Polyakova).
pozdrawiam
czekam na kontakt.
27-11-2019 0:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #86
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Pierwsza wersja oprogramowania jest do pokazania. Na razie działa generator VFO i kilka funkcji pomocniczych ale do sterowania odbiornikiem powinno wystarczyć.

İmage

Górna linia pokazuje od lewej: częstotliwość pracy z dokładnością do 10Hz oraz z prawej numer używanej częstotliwości.
Możliwe są dwie częstotliwości odbioru: F0 i F1, przełączane środkowym klawiszem (klawisz żółty na zdjęciu).

W dolnej linii widać od lewej stan RIT jako On lub Off przełączane klawiszem drugim z lewej (na zdjęciu klawisz czarny), kolejno mnożnik częstotliwości: może to być 1-5 ustawiane w procedurze Setup oraz z prawej krok sterowania przełączany klawiszami prawymi: klawisz drugi z prawej (niebieski) zwiększa krok w cyklu: 10Hz -> 100Hz -> 1kHz -> 10kHz -> 100kHz -> 1MHz a prawy klawisz (zielony) zmniejsza krok sterowania w cyklu 1MHz -> 100kHz -> 10kHz -> 1kHz -> 100Hz -> 10Hz.

Dodatkowo, przełącznik osiowy impulsatora pozwala również na zmianę kroku. Domyślnie impulsator przełącza częstotliwość z ustawionym krokiem ale po użyciu przełącznika osiowego przełącza się w tryb zmiany kroku cyklicznie w górę lub w dół w zależności od kierunku kręcenia. Ponowne użycie przełącznika osiowego przywraca podstawową funkcję impulsatora czyli zmianę częstotliwości.

Ustawienie mnożnika na wartość 2 powoduje, że na wyświetlaczu jest częstotliwość dwukrotnie większa niż na wyjściu układu. Taka konfiguracja nadaje się wprost do użycia w odbiorniku Polyakowa.

L.J.
Witam!

Ponieważ co najmniej jedna osoba będzie montować to urządzenie to pozwolę sobie podać parę szczegółów na ten temat. Na początek uaktualniony schemat.

İmage

Na uwagę zasługują oporniki:
R5 (do podświetlania wyświetlacza) o wartości 1.5-3.3k powodujące przepływ przez diodę ekranu prądu 12V/R5 a więc od ok. 8 do 3mA
R? dołączony do pinu VO(3) wyświetlacza regulujący kontrast obrazu. Niestety, ten opornik nie ma miejsca na płytce bo mój testowy wyświetlacz tego nie wymagał i nie znalazł się on w projekcie ale nowe, zakupione wyświetlacze wymagają zmiany kontrastu.

İmage

Z serii 5 jednakowych wyświetlaczy jakie kupiłem 3 wymagały opornika 2.7k a dwa 4.7k. Jak wstawić taki opornik między pin 3 a masę pokazuje zdjęcie. Należy przeciąć wyprowadzenie pin-a 3 gniazda wyświetlacza i wstawić opornik smd między wycięty pin a masę. Oczywiście można użyć opornika miniaturowego THT co jest nawet łatwiejsze do wykonania.

İmage
İmage


Rysunki montażowe pokazują gdzie znajdują się poszczególne elementy. W wersji bez mnożnika częstotliwości układ należy zmontować bez U6, R9 i J11. Podobnie ze wzmacniaczem m.cz. U4. Jeśli nie jest potrzebny można nie montować zarówno jego jak i elementów z nim skojarzonych.
Z prawej strony u góry widać złącza J1 i J2 służące do programowania. J1 to od lewej sygnał RST oraz masa a J2 to od lewej MOSI, dalej MISO oraz z prawej SCK.

İmage
İmage

Kolejne zdjęcia pokazują po której stronie należy montować elementy. Od przodu jest wyświetlacz, elementy smd, potencjometry i impulsator, wzmacniacz U4, klawisze oraz dioda świecąca. Reszta elementów powinna być mocowana od drugiej strony, w szczególności kondensatory, piny sygnałowe i funkcyjne, stabilizator 7805 oraz generator AD9833

İmage
İmage

Generator montowany jest na złączce pinowej kątowej. Niestety, nie udało mi się zachować odpowiedniej dyscypliny i jak widać raz generator ma piny a raz gniazdo ale ponieważ buduje dwa takie urządzenia to w każdym z nich mam pasującą połówkę. Zalecam jednak montaż na generatorze kątowego gniazda pinowego.
Jak pisałem wcześniej, po lekkiej zmianie oprogramowania (i generatora na pasującej płytce) można będzie zmienić zakres częstotliwości pracy.

Podobnie jak generator, także i wyświetlacz montowany jest na kątowej parze złączy pinowych. Tu mocno zalecam montaż na płytce gniazda a na wyświetlaczy pinów kątowych. Dodatkowo, moje świeżo zakupione wyświetlacze miały otwory mocujące nie 2.5mm a 3mm co wykorzystałem do podparcia w dwóch punktach naprzeciwko złącza pinowego za pomocą dwóch plastykowych dystansów 5mm oraz wkrętów M3x10, które ładnie stabilizują położenie wyświetlacza. W tym celu należy wiertłem 3.0-3.2mm poszerzyć odpowiadające otwory na płytce.

Cała płytka pasuje do płyty czołowej obudowy 65/140mm i może być mocowana do tej płyty czołowej za pomocą 4 tulejek dystansowych, gwintowanych 10mm/M3. Ja w obu przypadkach użyłem tulejek plastykowych ale

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2019 17:51 przez SP6FRE.)
03-12-2019 23:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #87
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Kolejne informacje pomocne przy wykonaniu urządzenia.
Plik .pdf to rysunek mechaniki płyty czołowej pomocny przy jej wykonaniu. Po wydrukowaniu rysunku i sprawdzeniu wymiarów a następnie po nałożeniu na płytę można napunktować ją w miejscach gdzie powstaną otwory. Na rogach i przy wspornikach wyświetlacza otwory maja średnicę 3-3.2mm. Otwory pod klawisze, impulsator i potencjometry mają po 10mm, otwór pod diodę led ma średnicę 5mm a prostokątny otwór pod wyświetlacz należy napunktować w rogach po czym narysować jego zarys ostrym przedmiotem i wyciąć dostępną metodą. Ja robiłem ten otwór klasyczną metodą nawiercania od wewnątrz po obwodzie wiertłem o małej średnicy a następnie piłując krawędzie.

İmage

Złącza J7 i J9 pozwalają na wyprowadzenie sygnału wprost po wzmacniaczu tranzystorowym (sinus) lub po mnożniku ICS (prostokąt.)
Bez mnożnika należy ustawić J7 2-3 oraz J9 2-3 a używanie mnożnika wymaga ustawienia J7 1-2 oraz J9 także 1-2.
Złącze J11 to ustawienie mnożnika. Sygnały ustawienia to S0(pin 2) oraz S1(pin 5). Do dyspozycji jest 6 ustawień konfiguracyjnych dających odpowiednie mnożenie:
x2 -> 2-4 oraz 5-3
x5 -> 2-1 oraz 5-3
x3 -> 2-4 oraz X (pin piąty wolny)
x3.33 -> 2-1 oraz X (pin piąty wolny)
x4 -> 2-4 oraz 5-6
x2.5 -> 2-1 oraz 5-6
W praktyce zapewne zastosowanie znajdą ustawienia x2 oraz x4, to ostatnie dla odbiorników DC.

İmage

Ostatni rysunek pokazuje złącza sygnalizacyjne. O ile J3 (z lewej) nie ma jeszcze dobrze zdefiniowanych sygnałów to na złączach po prawej stronie znajdują się oba napięcia zasilania, masa oraz sygnał heterodyny. Sygnały te można wprowadzić wprost na następną płytkę odbiornika jeśli posiadać ona będzie odpowiednie gniazda.

İmage

Na koniec ustawienie bitów fuse. W pokazanej wersji działa w pełni generator z możliwością ustawiania mnożnika (1-5) z jednoczesną synchronizacją wskazań na wyświetlaczu. Kolejno pojawia się wersje z możliwością dołożenia częstotliwości pośredniej oraz wersja dwufunkcyjna: generator jak do tej pory i generator przemiatany.

L.J.


Załączone pliki
.pdf  otwory.pdf (Rozmiar: 12.32 KB / Pobrań: 465)
.hex  9833.hex (Rozmiar: 19.08 KB / Pobrań: 466)
08-12-2019 15:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #88
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam Leszku,
tak wrzucam uaktualniona liste elementow do transceivera + DDS.


.xlsx  lista_elementow.xlsx (Rozmiar: 11.46 KB / Pobrań: 488)

Jesli chodzi o DDSa to jest tam C16=1n (elektrolit wg schematu) - zgadza sie? Cos wartosc za niska.

pozdrawiam
11-12-2019 0:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #89
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Faktycznie, na schemacie jest narysowany elektrolit ale proponuje użyć podanej na schemacie wartości a nie wartości jaką widać na rysunku montażowym. Rysunek montażowy jest z fazy projektowania a załączony schemat to wartości ostatecznie użyte.
W tym przypadku wartość 1nF nie jest użyta przypadkowo. W nawiązaniu do niegdysiejszych rozważań na temat punktu pracy tranzystora, tu mamy nieco bardziej skomplikowany układ z opornikiem w emiterze. Układ ten jest stabilizatorem punktu pracy tranzystora dla prądu stałego w taki sposób, że zwiększony prąd tranzystora, przepływając przez opornik emiterowy, powoduje powstanie na nim spadku napięcia, które odejmuje się od napięcia polaryzującego bazę zmniejszając jej prąd co ostatecznie zmniejsza prąd tranzystora (kolektora, emitera) stabilizując punkt pracy.
Ten opornik działa w jednakowy sposób dla prądu stałego ale również dla prądu zmiennego powodując, że zmniejsza sie wzmocnienie tranzystora dla prądu zmiennego. Dlatego, aby uniknać tego efektu albo aby odpowiednio ukształtować charakterystykę wzmocnienia tranzystora, blokuje się go kondensatorem, którego oporność pozorna (dla prądu zmiennego) zależy od częstotliwości według wzoru Xc=1/2/pi()/F/C gdzie F to częstotliwość [Hz] a C to pojemność [F].
Kondensator 1nF (10^-9F) ma następującą oporność dla kilku wybranych częstotliwości:
10Hz -> 16M
100Hz -> 1.6M
1kHz -> 159k
10kHz -> 15.9k
100kHz -> 1.59k
1MHz -> 159 omów
10MHz -> 15.9 oma
Dla każdej z tych częstotliwości, kondensator ten połączony równolegle z opornikiem emiterowym 220 omów ma daje wypadkową impedancję w emiterze:
10Hz -> 219.996 oma
100Hz -> 219.969 oma
1kHz -> 219.696 oma
10kHz -> 217.0 oma
100kHz -> 193.3 oma
1MHz -> 92.3 oma
10MHz -> 14.8 oma
Tak więc, dla częstotliwości do ok. 100kHz kondensator w zasadzie nie ma wpływu na wypadkową impedancję emitera (wzmocnienie) ale dla wyższych częstotliwości wpływ ten staje się istotny i oporność emiterowa maleje znacznie do wartości ok. 15 omów na częstotliwości 10MHz poprawiając współczynnik wzmocnienia. W taki sposób charakterystyka wzmocnienia tego tranzystora "wyróżnia" wyższe częstotliwości kompensując spadek napięcia z częstotliwością w generatorze AD9833. Generator ten ma stabilny sygnał do ok. 1MHz, powyżej sygnał zaczyna stopniowo maleć a mniej więcej od 7MHz jest dość mocno już zniekształcony (AD9833 ma częstotliwość graniczną 12.5MHz).
Oczywiście, gdyby zależało nam aby wzmacniacz na tym tranzystorze przenosił częstotliwości akustyczne należałoby zastosować zamiast 1nF kondensator np. 10 lub nawet 100uF ale odpowiednie obliczenia zostawię zainteresowanym.

Od biedy nie ma potrzeby montowania tranzystora, sygnał z generatora AD9833 można odebrać wprost z łączówki generatora na płytce ale wtedy poziom sygnału dla wyższych częstotliwości może się okazać za mały co należy sprawdzić "organoleptycznie" ;-)

L.J.
11-12-2019 23:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #90
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Super.dzieki Leszku.
pytanie w takim razie o czestotliwosci akustyczne - jesli chce wykorzystac wzm.m.cz. na plytce to musze wtedy dobrac odpowiednio ten kondensator C16? Mysle by uzyc ten wzmacniacz do toru m.cz. DCR Polyakova aby posluchac tez na glosniku.
12-12-2019 8:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości