Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza na układzie Si-570
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #60
RE: Synteza na układzie Si-570
Wydaje się, że moje prace nad programowaniem układu SI570 dobiegają końca. Mam w zasadzie wszystko co chciałem zrobić zrobione a zajętość pamięci programu wynosi ... 99%.
Ale po kolei:

Generator ma następującą funkcjonalność:
- częstotliwość pracy od 3.5MHz do ok. 160 MHz (pomiar pośredni robiłem do ok. 100MHz)
- 4 pamięci częstotliwości pracy (F1-F4) w pamięci nieulotnej, pamięć F1 ładuje się po włączeniu układu automatycznie, zmiana (zapamiętanie lub załadowanie) pamięci odbywa się za pomocą klawisza cyklicznie F1->F2->F3->F4->F1 ..... a na ekranie widać częstotliwości każdej z pamięci
- strojenie z krokiem od 10Hz do 1MHz (z uwzględnieniem podzielnika D), krok można przewijać w górę i w dół, ze względu na duży krok maksymalny układ nie ma przełącznika pasm, zmianę kroku zapewniają dwa klawisze zarówno w górę jak i w dół
- generator wystawia dwa binarne sygnały do zmiany funkcji CW/USB/LSB, tryp pracy zmienia się klawiszem
- generator wystawia trzy binarne sygnały np. do zmiany pasma w układach zewnętrznych na granicy częstotliwości: 4MHz, 8MHz, 16MHz, 32MHz oraz 64MHz
- RIT uruchamiany oddzielnym klawiszem i skojarzony z nim binarny port wejściowy zapewniający zmianę częstotliwości przy przejściu z nadawania na odbiór i odwrotnie przy działającym RIT-cie
- korelację częstotliwości pracy F z podzielnikiem D (w zakresie 1-99) w taki sposób, że na ekranie pokazana jest częstotliwość F/D - to rozwiązanie będę używał w transceiverze DC01 z podzielnikiem D=4
- możliwość zaprogramowania podzielnika D
- możliwość zaprogramowania częstottliwości ofset-u Fof co powoduje, że dla generatora pracującego na częstotliwości F na ekranie widać (F+Fof)/D przy czym Fof może być dodatnie jak i ujemne, jeśli Fof jest mniejsze niż 0.4MHZ wtedy przyjmuje się, że Fof=0 a częstotliwość wyjściowa wynosi F/D
- możliwość precyzyjnego, programowego ustawienia częstotliwości wzorca Fxtal (ok. 114.2MHz)

Do zmiany ustawień częstotliwości wzorca Fxtal, podzielnika D oraz częstotliwości ofset-u Fof służy procedura SETUP do której można wejść podczas startu generatora. Ustawienie tych stałych odbywa się za pomocą impulsatora. Stałe te są zapamiętane w pamieci nieulotnej podobnie jak cztery częstotliwości pracy, które można zarówno zapamiętać jak i przywołać z pamięci.
Układ generatora nie posiada aktywnej stabilizacji termicznej. Zastanawiam się nad obudowaniem geneartora izolacją ze styropianu co spowoduje, że układ szybciej dojdzie do stanu równowagi termicznej.

Ostatnie prace dotyczące programowania to była prawdziwa bitwa o bity. Początkowo planowałem pięć pamięci częstotliwości ale ze względu na brak miejsca na kod programu stanęło na czterech.
W najbliższych kilku dniach opublikuję pełniejszy opis na mojej stronie, tamże będzie można pobrać kod programu w wersji heksadecymalnej.

Słabe strony rozwiązana zapewne odkryją krytycy w praktyce (jeśli ktoś zechce je powielić), ja natomiast za silną stronę generatora uważam niezawodne działanie impulsatora oraz możliwość programowego dostrojenia częstotliwości wzorca Fxtal co powoduje, że częstotliwość ta nie musi być kompilowana bezpośrednio w kod programu a zatem każdy budujący taki generator będzie mógł uzyskać maksymalną dokładność jego pracy.

W ten sposób uważam swoją pracę dotycząca generatora za prawie zakończoną ;-)
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-10-2010 22:59 przez SP6FRE.)
07-10-2010 22:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Synteza na układzie Si-570 - SP6FRE - 07-10-2010 22:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości