HomeMade
Synteza na układzie Si-570 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza na układzie Si-570 (/thread-428.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Synteza na układzie Si-570 - HM_DIPOL - 17-06-2010 10:12

(15-06-2010 14:41)sq4avs napisał(a):  ..... To ja mam inną propozycję synteza na si570 ale przestrajana bez kompa, tańsza niż ad9951, lepsza i mniej nóżek. ....

OK, może być synteza na Si570.
Proponuję nowy wątek o syntezie Si570, wykonanie schematu i druku w KiCadzie (LayOut zdaniem Kolegi jest banalny), procesor z rodziny AVR, na początek ATmega 32, oprogramowanie w assemblerze lub C++ (Bascom moim zdaniem jest banalny).


RE: Synteza na układzie Si-570 - SQ4AVS - 17-06-2010 11:10

Aj po co te uszczypliwości Blush. Z layotem chodziło mi o to, że sam sobie dam radę z pcb piligrima i nie potrzebuję w niej pomocy o czym wyraźnie pisałem. Druga sprawa ja zobowiązałem się zmodyfikować się pcb piligrima i za poprawki ja odpowiadam. Słowo banalny w tym wypadku jest pochwałą, to sztuka jest napisać program by od pierwszego razu przy nim zaprojektować pcb. Co do Kicada ja tego programu bardzo nie lubię mimo, że zrobiłem na nim parę pcb. Jeśli ktoś inny jednak będzie robił to może być w czymkolwiek. Używam płatnej wersji Targeta3001 zreszto tak samo jak sprinta (do roboty na szybko preferuję go). Target 3001 ma powiązanie ze schematem co jest ważne w przypadku większych płytek no i nie ma dla mnie pewnych wad które ma Kicad. Każdy robi w tym co lubi. Cieszę się, że Kolega tak dobrze włada asemblerem i C++ można coś podesłać? Ja zostanę przy Bascomie. A teraz jeśli mówimy poważnie określmy co ma mieć synteza w pierwszym etapie. Atmega8 spokojnie starczy. Z innej beczki czy ktoś wie co się dzieje z Atmelem, proszę spojrzeć na ceny i dostępność procesorów tej firmy.


RE: Synteza na układzie Si-570 - SQ9SX - 17-06-2010 13:30

Zapewne Kolega SQ4AVS chce się wzorować na rozwiązaniu - http://sdr-kits.net/PAOKLT/PAOKLT.html
Bardzo ciekawie wyglądająca synteza, gdyby jeszcze w oprogramowaniu zaimplementować klawiaturę i ew. dodać 4bitową informację o zakresie 4m (tak na przyszłość) to byłaby świetna alternatywa między innymi dla syntezy Oleg 9.
Sam zastanawiam się nad zakupem kitu w wersji A w celach eksperymentalnych. Po złożeniu zaawansowani koledzy mogliby zbadać jakość sygnału tej syntezy w różnych zakresach częstotliwości i stwierdzić jej przydatność dla projektu Pilgrim.
Choć najlepszym rozwiązaniem było by stworzenie własnego projektu w oparciu o tą koncepcję z własnym całkowicie oprogramowaniem.


RE: Synteza na układzie Si-570 - SQ4AVS - 17-06-2010 13:33

Kit zakupiłem przyszedł w poniedziałek to może chodzić do 900MHz. Parametry si570 są lepsze niż ad9951 i to wyraźnie., poza jednym stabilnością termiczną, ale to można rozwiązać zamykając układ w termostacie. Rzeczywiście wzorowałbym się na tym układzie Holendra.


RE: Synteza na układzie Si-570 - HM_DIPOL - 18-06-2010 9:24

(17-06-2010 11:10)sq4avs napisał(a):  ... Atmega8 spokojnie starczy. Z innej beczki czy ktoś wie co się dzieje z Atmelem, proszę spojrzeć na ceny i dostępność procesorów tej firmy.

Rafał sam sobie odpowiedziałeś dlaczego optymalny jest ATmega32, kosztuje prawie tyle co AT8. Wszystko zależy czy chcesz zbudować VFO, czy pełną obsługę TRX-a z peryferiami +CAT. Do sterowanie peryferiami przy AT8 zacznie brakować pinów. W syntezach DL4JAL, Oleg 9 mamy procki w DIL40 i też wielkiej swobody nie ma. Przy Bascomie nie poszalejesz, kompilator szybko pochłania obszar kodu. Też uważam, że banalność Bascoma jest jego największą zaletą i dlatego powstało kilka fajnych projektów i będą powstawać nowe.
Mam jak zwykle tradycyjne pytanie:
to ma być projekt ogolnie dostępny czy autorski materiał na kolejny kit?


RE: Synteza na układzie Si-570 - SP1QY - 18-06-2010 9:54

Witam,
Rafał piszesz, że Si570 ma wiele zalet - w to nie wątpię. Ale skąd ten pogląd, że jest również tańszy od ad9951? Bo na cytowanej w tym wątku stronie pa0klt jest po 40 GBP (w wersji BBB) - cena ta wydaje mi sie bardzo relatywizuje pojęcie "tani". I gdybyś mógł podać gdzie można jeszcze Si570 nabyć w dobrej cenie - byłoby całkiem fajnie. Tak się składa, że jakoś nie bardzo mi odpowiada kupowanie od "różnej maści" cwaniaczków wyłudzonych próbek.
Pozdrawiam,
Artur ,sp1qy


RE: Synteza na układzie Si-570 - SQ4AVS - 18-06-2010 12:44

AD9951 w Farnellu 23 euro + vat + przesyłka

si570

http://www.sdr-kits.net/USB/USB_Description.html

Nie należy porównywać najbardziej wyszukanej wersji si570 scalaka z ad9951 a porównywalne, si570 cmos = ad9951 nieprzetaktowywany. W przypadku si570 podawana jest częstotliwość wyjściowa a nie częstotliwość zegara.

cena z vat z przesyłką

w wersji cmos 15 funtów 160MHz zwykle do 210MHz,
w wersji pecl 16,5 funtów do 280MHz
w wersji pecl 39 funtów 810MHz zwykle do 945MHz

Henryku co do formy projektu niech się do mnie ktoś zgłosi (mail znany) i powie, że zaprojektuje pcb, zrobi płytkę prototypową, przerysuje odręczne schematy w sensownym czasie to zrobię jako projekt otwarty, jeśli nie to zrobię inaczej, jak wiesz. Ja soft skończę to jest zdecydowania najbardziej pracochłonna część projektu. Ceny wszystkich Atmeli poszły w górę a to co jest jeszcze w niskiej cenie to stare zapasy. Myślę jednak że Atmega8 spokojnie starczy, pinów ma dość a pasma przecież można je dekodować z bcd, klawiatura też jest zwykle matrycowa a po tym ile miejsca mi zajmuje to wątpie bym się nie wyrobił w 8k kodu. Ponadto mogę mieć dostęp do dużej ilości atmeg8 w smd. Mam jednak pytanie do Ciebie z ciekawości dlaczego tak zależy Ci na otwartości projektu to są w większości wypadków same problemy, zamawianie pcb (w firmie może kupić każdy i nie musi się zbierać grupa osób, nie ma problemu z 1 sztuką pcb), autora nie obchodzi wysyłka, duża firma daje pcb w sensownej cenie, honorarium autorskie zwraca np. koszt bascoma bez ograniczeń w rozmiarze kodu a to jest coś na poziomie 500zł.


RE: Synteza na układzie Si-570 - SP6FRE - 18-06-2010 15:30

Układ jest chyba wart zainteresowania. Gdyby zebrała się grupa chętnych do zakupu tego układu ja również dołączyłbym się z ilością co najmniej 2 szt. Zakp większej ilości zmniejszy co najmniej koszty zakupu ;-)
Koszt każdego Atmela wobec układu SI-570 jest chyba do pominięcia choć sam jestem zaskoczony istotną zwyżką cen tych układów.
Chętnie sam zmierzyłbym się z tym tematem tym bardziej, że szukam układu DDS do użycia w transceiverze :
http://sp-hm.pl/thread-280.html
Zapewne również, jak zwykle, zamieszczę dość dokładny opis rozwiązania.
L.J.


RE: Synteza na układzie Si-570 - SQ4AVS - 18-06-2010 15:45

Zakup większej ilości sztuk praktycznie nie wpływa na koszty zakupu bo oferowana cena jest ceną niejako specjalną o obniżenie ceny o jeden funt przy większej ilości wynika z mniejszego kosztu przesyłki. Uważam, że si570 to dobra alternatywa dla dds no ale trzeba dorzucić termostat (proste). Takie opracowanie do si570 w sdrz-e już mam, skręca się dwie pcb ze zobą przez blachę aluminiową.


RE: Synteza na układzie Si-570 - SP5FCS - 18-06-2010 16:40

Porównanie układów AD9951 oraz Si570 wymaga zdefiniowania kryteriów i jednoznaczna ocena nie do końca jest obiektywna. Ceny układów są w zasadzie porównywalne, układy Ad9951 można kupić po około 24$. Si570 to nowoczesny programowalny generator o wielu zaletach, czystsze widmo sygnału, prosta aplikacja, jedno napięcie zasilania, szeroki zakres częstotliwości, typowy interfejs I2C.
Opis na stronie SILABS
Kity + ceny układów Si570
Gotowy projekt dla fanów PIC-a

Niestety układ Si570 na też kilka ograniczeń, np. dolna częstotliwość 10MHz, mniejsza szybkość zmiany częstotliwości, trudniejszy algorytm wyliczania ustawień rejestrów, konieczność pomiaru i ustawienia częstotliwości rezonatora. Istotnym ograniczeniem dla hobbystów jest niewielka ilość projektów otwartych na układzie Si570 możliwych do powielenia bez kupowania kitu.
Dla dociekliwych strona Clifton Laboratories z opisem i pomiarami.

Sądzę, że układ będzie coraz bardziej popularny i warto poświęcić mu więcej uwagi. Może udałoby się zmontować małą grupę i popracować wspólnie nad modułem syntezy. Doświadczenie w Bascomie mam niewielkie (preferuję asembler) ale wszystkiego można się nauczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie aby program pisało kilku kolegów w Bascomie, C czy asemblerze, ważne aby narysować schemat oraz płytkę i mieć jednolity sprzęt do pracy.
Dodatkową zaletą pracy grupowej na forum byłoby pokazanie młodszym Kolegom jak powstaje projekt urządzenia od pomysłu to efektu końcowego.