(01-04-2012 1:19)SQ4RNF napisał(a): [...] Balun numer dwa, to 6zwojów koncentryka z linią sprzęgającą -> 6 zw. drutu DNE. Taki balun jest bezapelacyjnie napięciowy:
Napięcia które się odkładają na różnych opornościach są równe a to oznacza, że płyną tam różne prądy! Symetryzacja nie zachodzi.[...]
Cześć,
Dawno mnie tu nie było ;-)
Innymi słowy większość opisywanych balunów w sieci to baluny napięciowe. Często czytałem o dodaniu "linii sprzęgającej" eliminującej elektrostatykę ;-)
Dziękuję Łukasz za pomiary bo nie mam dostępu do oscyloskopu :-)
Kawałek czasu temu obiecałem zamieścić pomiary odcinka kabla RG-58, który miał być użyty do budowy baluna. Do pomiaru użyłem 1,1m odcinka RG-58 C/U MIL-C-17F firmy Belden (podobno oryginał wyprodukowany w europie).
Na rysunku wyżej widać pomiar dla częstotliwości od 1 MHz do 180 MHz.
A tutaj widać wycinek od 1 MHz do 30 MHz
Dla odmiany poniżej przypominam pomiar baluna wykonanego z pary drutów DNE 1,1 mm (sprzężonych ze sobą za pomocą rurki termokurczliwej) oraz rdzenia o niewiadomych parametrach.
Wykonanie baluna
Pomiary
Wnioski. Moim zdaniem dobrego RG-58 można użyć do instalacji czasowych i dla większych mocy. Na znanym portalu aukcyjnym można czasem trafić RG-58-podobny, ale w wersji teflonowej. Metr tego kabla kosztuje majątek. Niestety, ale na razie nie dysponuję takim kablem. Może w przyszłości...
Ku uciesze innych i utrapieniu reszty tematu balunów jeszcze nie zakończyłem. Na razie jestem zajęty innymi aspektami naszego niezwykle interesującego hobby. Zatem nasz "ulubiony ciąg dalszy" nastąpi... ale w nieco zwolnionym tempie.
Pozdrawiam Czytających
Robert