Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 719
Dołączył: 13-01-2015
Post: #351
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Odnośnie koncepcji modułu demodulatora - modulatora na diodach i ew. mieszacza.
1. W kwestii mieszacza (RX/TX rewersyjny) nie planuje zmieniać na diodowy. Zdecydowanie pozostanie układ na kluczach SD5000 lub inne np FST3125, itp., nie biorę pod uwagę projektowania mieszaczy diodowych do BLU.
2. Modulator - plan mam wykonać klasyczny modulator z elementów dyskretnych (czyli diody luzem) lub kwartety diodowe. Klasyczny układ zawiera oczywiście potencjometr montażowy do równoważenia i trymery. W modulatorze nie przewiduję zastosowania mieszaczy diodowych typu ADE-1 czy SBL. Celem jest zrobienie modulatora o ładniejszej modulacji niż na komórkach Gliberta - czy tak będzie zobaczymy...
3. Demodulator - tu jest kwestia problemowa, czy będzie jakaś odczuwalna różnica w stosunku do demodulatora na UL1042 lub SN16913. Jako demodulator diodowy stosowałem już w fazie testów BLU demodulator na SBL-1, co wymagało dodania jednego stopnia wzmocnienia przed wzmacniaczem audio. Inny problem to, że mieszacz diodowy wymaga wyższego poziomu sygnału BFO na obciążeniu 50 ohm. Jednak demodulator jest na odrębnej płytce niż tor wzmacniacza pośredniej częstotliwości, więc nie ma on tak dużego oddziaływania, gdyż moduły można zekranować. Kolejny problem poziomu sygnału p.cz. do demodulacji - p.cz. jest objęty ARW, więc można ustawić taki poziom sygnałów, by nie przesterowywały demodulatora diodowego.

Plan wykonania modułów.

Pod koniec października planuję zamówić ostatni raz PCB do B-L-U do nowych wersji modułów oraz brakujące moduły podstawowe.
- LPF, BPF, tor wzmacniacza p.cz., synteza, mieszacz - PCB z poprawkami "kosmetycznymi" bez większych zmian,
- demodulator/modulator w wersji na SN16913 - jako uproszczona wersja w stosunku do UL1042 (nie potrzeba obwodów rezonansowych),
- demodulator/modulator w nowej wersji na diodach,
w obu wersjach demodulator/modulator nie będzie generatorów BFO na PCB - BFO jako sygnał z syntezy, na tych płytkach będzie dodana nowa wersja ARW (sygnał z toru m.cz.),
- wzmacniacz nadajnika na RD07MUS2B (draiver do PA o mocy do 8W) - jako wersja sprawdzona,
- będę jeszcze testował wersję PA na MRF9045 w późniejszym terminie, jeśli będzie pracować poprawnie to będzie też wzmacniacz mocy nadajnika w wersji 10-20W.

Osoby chętne na płytki proszę o kontakt prv.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 8:18 przez SP9LVZ.)
Wczoraj 8:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
Post: #352
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Moi starsi koledzy budowali modulatory na diodach germanowych, a później na krzemowych i twierdzili z pełnym przekonaniem, że te na germanie brzmiały o wiele lepiej.
Myślę, że na ten moment jest duży wybór diód szotkiego i w śród nich warto poszukać tych najlepiej brzmiących.
Jeśli chodzi o komórki Gilberta to moim zdaniem UL1042 lepiej brzmi od NE612, ale to też zależy od otoczenia tych układów.
Bardzo ważne jest dobre odsprzęganie całego toru m.cz. i to zarówno po stronie nadawczej jak i po odbiorczej. W pobliżu stopnia mocy w.cz. stawiam kondensatory 10000uF (Większe są już nieprzyzwoicie duże). Na płytce wzmacniacza mocy m.cz. minimum 4700uF.
Wpływa to w istotny sposób na czystość modulacji. Zasilanie stopni modulatora oprócz tego powinno być stabilizowane.
Duży wpływ na czystość sygnału mają też połączenia masy, bo tędy też zwrotnie przedostają się sygnały ze stopni mocy i charakterystyczny chrobot nanosi się na tor mikrofonowy.
Nie zawsze sam schemat jest decydujący, ale też ułożenie elementów i projekt scieżek.
Wczoraj 12:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 719
Dołączył: 13-01-2015
Post: #353
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
W związku z planowaną wersją modulatora na diodach - będzie możliwość zastosowania dowolnych diod - do indywidualnych testów, co kto wlutuje. Będzie zatem do złożenia jeszcze kilka wersji BLU. Czyżbyś Henryku chciał zaproponować jeszcze inną wersję TRX?
W projekcie BLU, nie ma NE612 i LN386, takie było założenie od początku,.... pomimo że znany powszechnie Elecraft zastosował je w najnowszym swoim produkcie KH-1 przenośnym TRX CW.
Wszystkie moduły w BLU mają własne stabilizatory, są to oddzielne płytki, więc przy prawidłowym montażu w obudowie i ekranowaniu nic się nie nanosi na tor mikrofonowy..., jak pisałem wcześniej testowałem już ten kompresor na MAX 9814 pracując z PA 100W i jest idealnie czysta modulacja.

W ostatnich dniach robiliśmy testy obustronnych QSO BLU - BLU z Ryszardem SP9MZU, zrobiłem nagranie telefonem (trzeba uwzględnić jakość nagrania, bo przez telefon zawsze gorzej wychodzi). Ryszard w czasie nagrania pracował z PA >100W - do 300W? i mikrofon elektretowy, nic się nie wzbudzało i nie nanosiło na mikrofon.
Przy pracy z mocą 15W niewiele słabiej to wychodziło, jakościowo sygnał jest bardzo dobry... w tym nagraniu Ryszard miał jeszcze za duże wzmocnienie toru mikrofonowego, po korekcie modulacja była przyjemniejsza. To były QSO testowe, by wyregulować cały tor nadajnika.
Mam nadzieję, że niedługo pojawi się więcej BLU do testów łączności.
Taka była słyszalność.
link do nagrania: https://youtu.be/wytv0OJJqm0

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 17:07 przez SP9LVZ.)
Wczoraj 17:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
Post: #354
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
(Wczoraj 17:06)SP9LVZ napisał(a):  Czyżbyś Henryku chciał zaproponować jeszcze inną wersję TRX?

Od dawien dawna preferuję własne koncepcje na układzie U418 i jego pochodnych. Tym razem najprawdopodobniej będzie to TDA1083.
TRX będzie prawdopodobnie zawierał modulator diodowy, bo moim zdaniem jest najlepszy, choć trudniejszy do zrobienia od gotowej komórki Gilberta, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem. Mój modulator w obecnym TRXie wykorzystuje komórkę Gilberta zawartą w U418 i modulacja wyróżnia się jakością, jednak co do stabilności parametrów w czasie mam pewne zastrzeżenia, dlatego nie wykluczam wersji diodowej.
Wczoraj 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 719
Dołączył: 13-01-2015
Post: #355
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Wszysko jasne. Ja wykonywałem odbiorniki w ramach konkursu MAS na układach U416, TDA1083 i UL1203. Temat z nimi zamknąłem, pozostała do obecnych projektów tylko komórka Gliberta na SN16913 w miejsce trudno już dostęonych UL1042 i wzmacniacz p.cz. na mosfetach.
Dziś test BLU z zawodach SP-QRP. Praca komfortowa, sama przyjemność, sygnał chwalony przez wiele osób. Bez problemu udało się zrobić QSO ze stacjami wychodzącymi na poziomie tła pasma, w otoczeniu innych pracujących stacji.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Dzisiaj 9:25 przez SP9LVZ.)
Wczoraj 22:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: SPIDOLA, 7 gości