(13-10-2018 11:22)SPO3O2OL napisał(a): Maćku szacun za pomysł i życzę co by realizacja nie trwała wieki jak w przypadku wielu tego typu dumnie głoszonych zapowiedzi(nie Twoich).
Pomijając opisane przez Ciebie "lepsze parametry"(ostatecznie ocenią to użytkownicy)podana cena semikitu jest zbliżona do
wielopasmowego ubitx a ten ma już światową reklamę.Kwota 300+50% będzie u nas zbyt wysoka jeśli liczysz na sukces ilościowy.
Semikit jak ma się sprzedawać w kraju w sensownych ilościach to cena ma być zbliżona do 1/10 płacy minimalnej(kity AVT).Tak kosztują kity na zachodzie Europy czy USA i dlatego tam się sprzedają.Te zachodnie też nabywają czasem krajanie czego przykladem jest Jarek z którym zgadzam sie prócz kompresora i pkt 4 ale to już indywidualne preferencje nadawcze i to co zupelnie nie potrzebne mnie inni mogą uważać za konieczność.
Po kolei -
Chciałbym, żeby było jasne - to nie są żadne zapowiedzi tylko PRÓBA, niewykluczone, że jedna z ostatnich ;-) podejścia do problem skonstruowania wyważonego projektowo, taniego - a jednak nadającego się co pracy - czyli pozbawionego podstawowych wad tego co dzisiaj jest dostępne.
1. Pomysł zdecydowanie bardziej Karola niż mój a wynikający po części z wkurzenia na bezsilność i niemoc twórczą ;-).
2. ubitx jest fajny, ale kosztuje 130usd czyli praktycznie 500zł. QCX to 200zł i tylko CW. I szczerze mówiąc moja wiedza o dostępnych sensownych tanich kitach tutaj się kończy... ale może ktoś podpowie ;-)
(13-10-2018 10:36)SP4XYD napisał(a): Pomysł fajny, ale kilka dygresji mi się nasunęło:
1. Gdzie jest ten "lud" - kogo to jeszcze obecnie interesuję (oprócz nas rzecz jasna )?
2. Pasma - przy obecnej słabej aktywności słońca na najbliższe parę lat NIE MA sensu nic innego (zakładam że na prostych, drutowych antenach) niż 80/40/20m metrów, chyba że budujemy radio "do szuflady"- tak jak 80% czytelników tego forum
3. Przy obecnym, rosnącym lawinowo poziomie zakłóceń w skupiskach ludzkich użytkownik wcześniej czy później i tak będzie szukał możliwości pracy z terenu, wsi itp.A tu ważne są takie sprawy jak mały pobór prądu, dobry czytelny wyświetlacz , mała wrażliwość na niedopasowane anteny (najlepiej wbudowana prosta skrzynka),dobry kompresor dynamiki dla nadajnika QRP.
4. Możliwość pracy FT8/WSPR
Duża dynamika odbiornika wcale nie jest taka ważna, aczkolwiek pożądana
Projektów i gotowych "kitów" w sieci jest full , kto chce znajdzie i kupi bez problemu. Ja osobiście czekam na nowy kit od QRP Labs na 40m, bo lubię radia z bezpośrednią przemianą od zawsze...
1. Wpadnij do Burzenina. W tym roku w sobotę było ponad 700 osób. Na warsztatach zawsze brakuje miejsc. tu na forum jest 50 stron userów po 50 znaków na stronę...
2. to racjonalny wybór. Tak, dokładnie o tym myślałem. Można dołożyć jeszcze 10MHz, bo da się obskoczyć na tym samym LPFie - czyli za darmo.
3. i tu HM sobie może dać radę. Małe, sensowne energetycznie, może nawet bez głośnika, bo po co na łące płoszyć zające.
4. nie znam się, to się wypowiem... to nie tak, że to komputer ma ogarnąć?
4a - nic tak nie brzmi jak homodyna... ;-)