Kolega Henryk (
dipol) zapewnił mi zajęcie na cały wczorajszy wieczór ale to dobrze bo warto przemyśleć wszelkie wątpliwości zanim powstanie gotowa konstrukcja. Mimo usilnego poszukiwania w moich zasobach oraz internecie nie znalazłem innych schematów skrzynek opartych na prz. bipolarnych.
Dwa przytaczane już przykłady DL5MGD oraz LDG100 są bardzo podobne i mogą bazować na tym samym prototypie:
- w obu konstrukcjach przekaźniki sterowane są od strony zasilania, druga strona cewki jest połączona do masy;
- ważne, w obu konstrukcjach zastosowano cewki na rdzeniach a nie powietrzne.
Producent twierdzi, że skrzynka może pracować mocą 100W chociaż konstrukcja (przekaźniki, rdzenie) są tej samej wielkości co w skrzynce QRP wg DL5MGD. Na tym forum były również wypowiedzi, że skrzynka DL5MGD po zestrojeniu przenosi moc 100W. Wydaje mi się jednak, że dla tych konstrukcji to wartości krytyczne.
Pewnym wytłumaczenie małej popularności bistabilnych w urz. fabrycznych może być większy koszt (przekaźnika, układu sterowania, serwisu) co przy masowej produkcji mogło być najważniejsze. Tak jak napisał Jarek, na tym etapie nie ma mocnych argumentów za przekaźnikami bistabilnymi.
Bezpieczniej dla projektu będzie zastosowanie w pierwszej wersji skrzynki tradycyjnego przekaźnika. Proponuję jeden z przekaźników w bardzo popularnej obudowie ( np JQC-3FF, JZC-6F), produkowany na różne moce i stosowany w innych konstrukcjach ( LPF-PicaStar, skrzynka SQ9GL, filtry Combo).
Oferta na przekaźnik + opis przekaźnika
Naturalną konfiguracją skrzynki jest stan z zerowymi nastawami. Odwrotna konfiguracja w SGC230 nie jest przypadkiem i musi mieć uzasadnienie układowe, trzeba nad tym pomyśleć.
Kolejnym problemem jest kluczowanie cewki o największej indukcyjności, gdzie mogą występować przebicia na stykach przekaźnika. Ostatnia cewka powinna być zwierana przez dwa przekaźniki połączone stykami szeregowo.
Taki patent:
proponuję dać dwa, niezależnie sterowane przekaźniki do przełączania pojemności (wejście/wyjście) i przy ich pomocy robić szybkie obejście cewek, zwarcie wejścia z wyjściem, skrzynka na przelot. Taka konfiguracja powinna dać najmniejszą wtrącaną pojemność oraz indukcyjność dla "zerowej skrzynki".
Taka końcowa refleksja, może część z Kolegów śledzących wątek włączy się aktywnie w prace nad konstrukcją, pracy nie brakuje, schematy, obliczenia cewek, symulacja układu dopasowania, pomysły na funkcje, własne uwagi w eksploatacji innych skrzynek, itd.