(03-04-2013 10:24)SP2JQR napisał(a): Mam nadzieję, że DW czyta uważnie nasze posty i wyciągnie wnioski.
Witam,
No właśnie, bo wczoraj dostałem płytkę z DW-Radio i pierwsze uruchomienie to był........ falstart ;-).
Po włączeniu zasilania okazało się, że stabilizator -5V cholernie się grzeje... Dobrze, że mam zwyczaj sprawdzać, czy się przypadkiem coś za bardzo nie grzeje, bo prawdopodobnie byłoby już po nim ;-(
Gdyby nie to, że moja zawodowa dociekliwość nie kazała mi dobrze przyjrzeć się tej płytce, to byłbym teraz w kropce i chyba musiałbym odesłać tę płytkę do DW-Radio...
Okazało się, że na płytce jest pełno paprochów z cyny po lutowaniu, które spowodowały zwarcie napięcia -5V do masy. Prawie przy każdym rezystorze i kondensatorze są poprzyklejane malutkie kulki z cyny, które widać dopiero pod lupą. Jednym słowem niechlujstwo producenta, któremu nie chciało się wyczyścić płytki.
Tym, którzy zakupią tę płytkę radzę, żeby przed włączeniem wyczyścili dobrze płytkę. Ja to zrobiłem miękką szczoteczką do zębów.
Po włączeniu płytka "ożyła", z tym, że takie próby jak wczoraj robiłem są trochę nie na miejscu, bo płytka zaczęła się wzbudzać. Jakoś sobie z tym poradziłem, ale takie próby są męczące. Muszę zmontować wszystko na jakimś próbnym chasis i wtedy dopiero będzie można się tym pobawić.
W każdym razie pierwsze wrażenia z odsłuchu są bardzo pozytywne:
- piękne audio
- duża czułość
- automatyka działa dobrze
- jest możliwość regulacji wzmocnienia automatyki
Tak jak napisałem, są to dopiero pierwsze próby z montażem w "powietrzu", dlatego nie są za bardzo miarodajne. Za kilka dni będę mógł coś więcej na ten temat powiedzieć.
Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld
Witam ponownie,
Jestem po próbach odbioru z tej płytki, którą umieściłem na próbnym chasis wraz z filtrami wejściowymi oraz syntezerem Si570 + sterownik sprzężony z komputerem (sterownik z mojego SDR-a sterowany z programu SDR)
Zdjęcie z próbnego montażu w załączniku.
Moja opinia z odsłuchu:
- piękne audio
- duża czułość
- automatyka działa dobrze - przy bardzo dużych sygnałach rzędu 59+20dB i więcej trochę się już nie wyrabia, ale to jest raczej normalne w takich prostych rozwiązaniach.
- automatyka jest szybka, co może niektórym się nie podobać, ale ja jestem przyzwyczajony, ponieważ w moim ICOM-ie (IC-718) jest jeszcze szybsza, w każdym razie jest OK, natomiast jeśli dla kogoś jest za szybka, to można dołożyć kondensator i zwiększyć stałą czasową automatyki.
- jest regulacja wzmocnienia automatyki, która w opisie opisana jest jako regulacja wzmocnienia w.cz.
- selektywność jest dobra - zbocze tłumienia filtru zastosowanego w tym urządzeniu zaczyna się od ok 2,7kHz i kończy na ok 4kHz - przy odsłuchu bardzo silnej nośnej (np w paśmie 7MHz) po odstrojeniu o 4kHz już jej nie słychać, wnioskuję więc, że w tym momencie tłumienie filtra wynosi powyżej 70dB, czyli jest zadowalające, tak jak w średniej klasy filtrze kwarcowym.
- tłumienie niepożądanej wstęgi bocznej jest wyśmienite !!! - excelent ! po prostu lepiej już nie trzeba. Moim zdaniem bomba ! Miałem wcześniej zbudowany odbiornik DC taki jak w JUMA2, ale takiego tłumienia drugiej wstęgi bocznej nie udało mi się uzyskać. Próbę robiłem w paśmie 30m, gdzie na częstotliwości ok 10,1MHz pracuje przeważnie bardzo silny telegraf - S9+20dB. Po przełączeniu na drugą wstęgę po prostu go nie słychać ! Myślę że tłumienie jest na poziomie 60dB lub więcej - tak jak w moim SDR-rze - mowa o paśmie 10MHz, nie wiem jak na wyższych pasmach, bo nie znalazłem nigdzie takiego silnego sygnału do porównania.
- wzmocnienie wzmacniacza wyjściowego jest 3 razy za duże !!! (10-15 dB) - słuchając na słuchawkach siłę głosu miałem skręconą prawie na minimum. Myślę, że należałoby albo usunąć kondensator 10uF pomiędzy nogami 1 i 8 układu LM386 (wtedy wzmocnienie może być za małe), albo wstawić szeregowo z nim rezystor ok 220-1000 om aby obniżyć jego wzmocnienie. Najlepiej byłoby wstawić PR-ek ok 2,2k szeregowo z tym kondensatorem i ustawić go odpowiednio do własnych wymagań.
- szumy własne odbiornika są małe - najlepiej sprawdzić to przy odbiorze - ustawić na max wzmocnienie w.cz. (czyli automatyki), siłę głosu tak jakbyśmy słuchali normalnie stacji i odłączyć antenę. Nie oceniajmy szumów przy podkręceniu wszystkiego ma max, bo jak wcześniej wspomniałem wzmocnienie wzmacniacza wyjściowego jest 3 razy za duże, więc szumy też będą 3 razy za duże ;-)
Mylę, że odbiornik w tym rozwiązaniu jest bardzo dobry - lepiej mi się na nim słucha niż na moim ICOM-ie ! Widać, że chłopak/chłopaki konstruktorzy się postarali. Bardzo duży pozytyw za odbiornik !
Co do nadajnika, to myślę, że dopiero za parę dni będę mógł coś powiedzieć, bo muszę sobie najpierw przygotować jakiś mikrofon.
Tyle na razie, pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld