(18-02-2012 23:08)SP6FRE napisał(a): Dodaj do + zasilania kondensator 1000uF/12V. To powinno wyeliminować składaową zmienną z zasilania.
12V to chyba trochę za mało, biorąc pod uwagę to, że układ jest zasilany z zasilacza CB 13,8V. W każdym razie ta składowa zmienna przedostająca się na plus zasilania może być powodem opisywanych kłopotów, czy to po prostu drobna rzecz do poprawki, zauważona przy okazji, ale kompletnie niezwiązana?
Cytat:A co z zewnętrznym tranzystorem sterującym wskaźnik. Czy zrobiłeś taka próbę? Różnica napięć o jakiej piszesz między detektorem a emioterem tranzystora wskaźnika jest dziwnie duża.
Jeszcze nie. Dzisiaj podczas prób wynikło kilka dodatkowych problemów. Po pierwsze posłuszeństwa odmówił dość wiekowy głośnik (ostatni jaki miałem, który dawał taki dobry, wyraźny i zrozumiały odbiór sygnałów SSB). Zapewne te wzbudzenia odegrały tutaj jakiś wpływ.
Po drugie próbując dostroić jeszcze dokładniej BFO, posiłkując się wskazaniami uruchamianego wskaźnika sygnału odkryłem, że coś jest nie tak z trymerem w tym generatorze. Gdy leżał nieruszany wszystko było w porządku, ale gdy już zacząłem nim kręcić pojawiły si.ę szumy i trzaski (znikające na chwile po stuknięciu tego elementu palcem). Musiałem go więc wymienić. Tak więc po zdobyciu i podłączeniu nowego głośnika będę musiał jeszcze zestroić BFO.
Wracając do tematu ARW. Trochę nie rozumiem kwestii tranzystora. Czy to możliwe, że ten tranzystor (nie jeden konkretny, ale wszystkie tranzystory znajdujące się w tym miejscu UL1111) nie nadaje się do tego zastosowania? Sprawdziłem w końcu kilka egzemplarzy tego scalaka i układ zawsze zachowywał się w ten sam sposób. Czy istnieje jakieś teoretyczne wyjaśnienie, które pozwalałoby sądzić, iż zamontowanie zewnętrznego tranzystora w tym miejscu przyniesie poprawę?
Cytat:Mam nadzieję, że dołączyłeś klucz po stronie filtra kwarcowego a nie wzmacniacza bo wtedy egekt jest trudny do przewidzenia?
Tak, zgodnie z instrukcją podłączyłem klucz do tego wyprowadzenia kondensatora 1nF, które łączy się z wyjściem filtru kwarcowego i rezystorem 1k idącym do masy.
Cytat:Jednak juz z faktu działania pierwszego klucza w torze w.cz wynika, że jest szansa na wprowadzenie ARW do Twojego układu ;-).
W sensie do Bartka jako takiego, w rozumieniu konstrukcji czy do mojego konkretnego egzemplarza? Jakieś unikalne parametry konkretnego wykonania tego TRX mogą uniemożliwić założenie ARW?
Zastanawia mnie też dlaczego autor Kacpra (będącego w końcu unowocześnioną wersją Bartka) rozwiązał ARW w zupełnie inny sposób...