HomeMade

Pełna wersja: Full Transceiver dla poczatkujących
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam,

Wracając do tematu. Budowanie urządzenia podobnego do Piligrima, czy też innego DC, zarzuciłem już dosyć dawno temu, głównie z powodu niskiego tłumienia wstęgi bocznej. Nawet jeśli uda nam się uzyskać tłumienie rzędu 50dB (w tego typu urządzeniach - metoda fazowa), to podczas pracy z automatyczną regulacją wzmocnienia, przy silnych sygnałach, lustrzanki są bardzo dokuczliwe (zwłaszcza na CW słyszymy 2 razy tę samą stację, na SSB mamy dodatkowy spleter). Dla porównania dodam, że zrobiłem proste urządzenie QRP z przemianą z filtrem 4-kwarcowym dla CW (pasmo ok 500Hz) i uzyskałem tłumienie wstęgi bocznej rzędu 70-80 dB. Niekiedy jest to bardzo istotne np w zawodach. Oczywiście nie chcę nikogo zrażać do budowy Piligrima czy jemu podobnych - na pewno ma swój urok Smile. Jednak temat tego wątku to "Full Transceiver dla poczatkujących". Słowo "Full" sugeruje nam urządzenie o pełnej funkcjonalności i bardzo dobrych parametrach, a więc urządzenie złożone, co dla początkujących może być zbyt trudne. Poza tym jesteśmy w dziale transceiverów QRP co z kolei sugeruje nam urządzenie prostsze o małej mocy. Kolega powinien najpierw wyjaśnić nam co dla niego znaczy słowo "Full" abyśmy mogli na nie odpowiedzieć.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld
Może kolega zainteresuje się temetem trx BitX Multiband by G6LBQ materiały dostępne w necie
pozdrawiam
Wojtek M0OSH
(29-11-2011 22:05)M0OSH napisał(a): [ -> ]Może kolega zainteresuje się temetem trx BitX Multiband by G6LBQ materiały dostępne w necie

Witam,
Myślę, że to może być bardzo dobre rozwiązanie tego tematu. Oczywiście trzeba by to zbudować i wypróbować. Elementy użyte w tym TRX-sie sugerują, że układ może działać b. dobrze. Są tam mieszacze diodowe i wzm. p.cz. na MC1350. Układ wypróbowany i sprawdzony w różnych konstrukcjach. Po układzie widać, że BITX ewoluuje w kierunku K2 Smile. Niestety taka jest prawda, że brak automatycznej regulacji wzmocnienia w dzisiejszych warunkach, gdzie mamy b. duże różnice poziomów odbieranych sygnałów, daje się bardzo we znaki i jak widzimy na tym przykładzie autor musiał pójść w tym kierunku i dodał do BITX-a MC1350 z automatyką. No i OK. Taki TRX może okazać się prostym i dobrym rozwiązaniem.
Ze swojej strony zastosowałbym w nim filtr 6-kwarcowy, z tego powodu, że ten TRX pracuje z emisją SSB, a dla SSB filtr 4-kwarcowy, to trochę za mało (będzie słabe tłumienie 2 wstęgi bocznej - rzędu 30dB, oraz trochę za słaba selektywność). Filtr 6-kwarcowy da lepsze rezultaty.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld
Witam,
Jeśli chodzi o filtr kwarcowy, to polecam ciągle występujacy w ofertach PP-9 z pilotami. W latch 70 miałem przyjemność poznać TRX Atlas 180. To mnie bardzo zainspirowało w 1979 r. do zrobienia kopii w wersji QRP bez pasma 160m. Zastosowałem filtr drabinkowy z czterech kwarców. W p.cz. zastosowalem UL1221 pomijając układ kluczowania, pozostała struktura to nic innego jak MC1350. Układy CA.... zastąpiłem UL1111 i starannie dobrałem punkty pracy. Radio do dnia dzisiejszego dzielnie pracuje. Moja propozycja to powtórzenie tej prostej i kompromisowej konstrukcji, która da dużo zadowolenia nie tylko początkującemu krótkofalowcowi. Postęp narzuca w tej konstrukcji zastosowanie DDs-a w miejsce przełączanego VFO. Pozdrawiam, Jarek.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie