(08-09-2011 9:58)SQ9KRD napisał(a): DDS`a podjąć sie trzeba.
.....
Co powinno być bazą ??
Jakie powinny być kolejne kroki ??
Jaki DDS bedzie najprostrzy do wykonania najmniej skomplikowany ??
Które filtry pasmowe wybrać ??
To pytania na któe prosiłbym odpowiedz/podpowiedz.
Witam kolegę.
Cytat powyżej - sam odpowiedziałeś sobie na pytanie
Jak najbardziej polecam wykonanie na samym początku DDS-a.
Wszystkie inne rozwiązania takie jak "Super VFO" (z premikserem), czy też jakiś PLL i to wielopasmowy są raczej bardzo skomplikowane i trudne do wykonania, a efekty uzyskane mogą wcale nie być lepsze od DDS-a. Poza tym kosz DDS-a będzie mniejszy. Jedyny problem to, że DDS-a trzeba sterować z jakiegoś sterownika, ale jak widzę po tym Twoim graficznym wyświetlaczu, to potrafisz coś takiego zrobić. Ja wykonałem kilka DDS-ów i sterowników do nich, i nie miałem żadnych problemów. Jeśli nie wiesz jak steruje się takiego DDS-a, to mogę podesłać Ci gotowy kod do sterowania AD9851 lub AD9951 (ATmega lub PIC24).
Jeśli będziesz miał wykonanego DDS-a + sterownik na jakimś procku (sterowanie enkoderem itd), to wszystko stanie się prostsze. Przełączanie pasm ograniczy się tylko do przełączania filtrów pasmowych.
Jeśli zastanawiasz się jakiego DDS-a wybrać, to polecam od razu AD9951.
Trochę gęściej usiane piny, ale PCB jest możliwe do wykonania domowymi metodami (termotransfer). AD9951 generuje o mniej ptaszków niż AD9851 (zwłaszcza na wyższych pasmach).
Jeśli chodzi o filtry pasmowe, to polecam te, które wykonał SP2JJH.
( adres www:
http://www.sp2jjh.republika.pl ).
Polecam, sam wykonałem i sprawdziłem, i aktualnie ich używam - są bardzo dobre, lepsze niż wszystkie inne, które do tej pory wykonałem
.
Trzeba tylko zastosować cewki na toroidach, bo zrobione ze zwykłych dławików (takich do PCB) nie nadają się - przy silnych sygnałach na wejściu nasycają się i generują modulację skrośną. Bardzo często jest tak, że to nie mieszacz generuje śmieci, ale obwody wejściowe wykonane z nieodpowiednich materiałów + słabe tłumienie w paśmie zaporowym.
Dodać mogę tutaj, że z tymi obwodami pracował u mnie mieszacz na SA612 i mieszacz diodowy, i nie stwierdziłem jakichś istotnych różnic. Przy zastosowaniu SA612 na 40m w godzinach wieczornych, odbiór jak najbardziej możliwy i to w dodatku bez żadnego tłumika!
Na zakończenie taka mała konkluzja:
Nawet najlepsze firmy dodają do swoich urządzeń dodatkowe preselektory (tzw micro tuning), aby polepszyć odbiór słabych sygnałów. Okazuje się, że nawet najlepsze mieszacze z wysokim IP3 niekiedy nie dają rady. Sam przeprowadziłem różne próby i np taki SA612 z dobrymi wąskopasmowymi obwodami wejściowymi działa tak samo jak mikser H-mode wykonany na kluczach analogowych FST3125. Muszę tutaj dodać, że mikser H-mode będzie dodatkowo generował śmieci (ptaszki), których przy zastosowaniu SA612 nie usłyszysz
. Te wszystkie wynalazki w stylu mieszacz H-mode, są dosyć mocno przereklamowane i wiem co mówię, bo sam to sprawdziłem.
Pozdrawiam,
Krzysiek SP9NLD