HomeMade

Pełna wersja: Mini Yes 2010 UT0IS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Cześć Łukasz..
W załączniku oryginał w *djvu YES98 i opis Krzysztofa SQ8Z ...co do indukcyjności
to można je wyliczyć...
No nie przesadzaj ze strzykawkami typu 2ml.Smile)) czy będą to niebieski czy zielone
czy białe to niegra roli... piszę to ponieważ z 2ml stykam się na codzień w QRL-u..Smile) i nie zauważyłem żadnych różnic ani w kolorze ani w średnicy po prostu
2ml..Wink)). Ja nawijałem na 5ml .
Załącznik oryginalnych BPF w *lay .
P.S. Aha jedna moja uwaga odnośnie "starych"strzykawek Smile).. ze względu na przepisy i procedury cały świat odchodzi od normalnego systemu , przechodząc na tzw: " system próżniowy" u mnie też tak jest od ~ 3 lat , ale są okoliczności gdzie
nie można tego zrobić ( pacjent ma "zerowe ciśnienie" itd ) wtedy muszą być dostępne 2-5-10 ml i większe stare strzykawki.
Nooo ale to nie jest forum medica dla profesjonalistów to piszę tak obok tematu ...

(14-12-2011 21:19)SQ4RNF napisał(a): [ -> ]Fajnie, że jeszcze ktoś buduje Smile

Ja ostatnio miałem lekki przestój z powodu oczekiwania na dostawę podzespołów, ale za tydzień wznawiam działalność i też może coś zaprezentuję, he he Smile

Te niebieskie polfy ostatnio stały się trudno dostępne. Całe szczęście, że zrobiłem mały zapas i zaczynam nawijać cewki.
Robercie, przecież nie chodzi tu o kolor a o średnicę, choć właśnie wziąłem do ręki suwmiarkę i zmierzyłem średnicę strzykawek Polfy, Chirana i Romed w kolorach tłoczków biały,zielony i niebieski i różnica jest na poziomie 0,1mm.

Pytanie mam innego typu:
Jak to jest z tym transformatorem TR2? Krzysztof w pierwszym poście obecnego wątku pisze, że jest on nawinięty skrętką "dwóprzewodową" natomiast ze schematu wynika jakoby miał on więcej uzwojeń.
witaj,
wszystko sie zgadza , nawijamy TR2 skretka 50 om , dwa skrecone przewodziki, wykonane metoda opisana w tym watku wczesniej.
I robimy to tak:
nawijamy 8 zwojow/przerwa/8 zwojow/przerwa/ 4 zwoje
identyfikujemy uzwojenia i laczymy a wszytko pokazano na rysunku ponizej
( rysunek pochodzi z rosyjskojecznych www).

[attachment=4399]

jesli masz jakies pytania pisz ;-).
z doswiadczen wynika ze:
wyjscie z TR2 zapinamy rezystor 200ohm
na wejscie podlaczamy VNA , srodek wyjscia masa i jeden z we masa, teraz eksperymentalnie sprawdz w jednym polozeniu na we dolna czasc pasma 1-4...5 MHz bedzie niedopasowanie, zamien koncowki na wejsciu i powinno byc znacznie lepiej... milych ekperymentow
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z

Sorry wielkie , na razie jestem zajety nowymi wersjami NWT , za kilka dni koncze i wracam do PILIGRIMA, a tydzien pozniej do Mini Yesa.
Druga wazna uwaga:
Pierwsze filtry kwarowe byly wykonywane na innej serii kwarcow i z elementami jak w MY szerokosc filtru na 3dB wychodzila 2,2 ...2,4kHz
Kwarce pochodzace ze zbiorowego zakupu maja nieco inne parmetry i z elementami o wartosciach jak w MY na 3dB szerokosc pasma wychodzi 2,8 ... 3,0 kHz.
Mam juz sprawdzony uklad ( nieco zmieniony schemat) i inne wartosci kondensatorow daja nam filtry o szerokosci 2,4 kHz na 3 dB / 3,9kHz na 60 dB/ 6,2 kHz na 100dB .
Zaineteresowanych prosze o kontakt na prv e-mail ... opis tego filtru zamieszcze na forum za dwa tygodnie.
Ok, dzięki Krzysztofie za sprostowanie Smile

Trafo nawinąłem na FT37-43; akurat nie mam pod ręką materiału 77 ani 61. Pomiar wygląda następująco:

[attachment=4400]

Przyznam, że na dolnych pasmach jest gorzej jak słabo, na górnych OK. Oczywiście powodem jest za mała indukcyjność - to tak gwoli formalności.


!!! Apel do Kolegów budowniczych!!!

Prezentujcie, piszcie, pytajcie! Może uda się rozruszać wątek Cool





edit.
Mam jeszcze pytanie odnośnie TR1 i skrętce z trzech przewodów. Jak skręcać? Czy musi mieć odpowiednią impedancję?
Witaj, owszem moglo by byc leiej na dole, ale.... tez nie wpadajmy w paranoje ;-)
to co stracisz na 1,8 i 3,5 poznij wyrowna sie na dalszych stopniach ( nadwanie)
w praktyce na dolnych pasmach i tak uzyskana czulosc jest za wysoka wiec jesli sie troszke stlumi ;-) odbedzie sie to bez szkody , kwestia dopasowania ktore nam nieco ucieka ;-) spokojnie swr lepszy niz 1:2 ;-) w praktyce tez nic nam tak naprawde nie popsuje.
Co do TR1 , wystarczy ze zaobserwujesz jak wyglda skretka w TR2 i trzy przewody skrecisz zachowujac podobny stopien skrecenia ... i bedzie napewno dobrze.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
Wobec tego take trafo zostaje, potem w ramach testów zmienię na lepsze.

Pozostaje jeszcze TR3 na BN61. Czy linia na obu częściach rdzenia ma być nawijana w tę samą stronę czy przeciwosobnie?
:-) tak naprawde to nie wiem jak powinno byc ;-), ale wiem jak robilem to dotychczas..
zartowalem... oczywiscie linie nawijamy w jednym kierunku, a najlepiej pierwsze 9 zwojow robimy petle( pozniej ja rozetniemy) i jedziemy drugie 9 zwojow na drugiej czesci rdzenia. Pozniej nawijamy te dwa zwoje na srodowej kolumnie, tu uzywam linki w igielicie ( wchodzi na ciasno i blokuje uzwojenia linii. Teraz peseta i ustawiamy zwoje linii na rdzeniu tak aby byly mozliwie rowne odstepy miedzy kolejnymi jej zwojami, nie zaszkodzi tez ustawic je tak aby obie czesci tego uzwojenia byly mozliwie identyczne ( sposob nawiniecia , polozenie na rdzeniu etc..
Kolejny krok to dooozo lakieru nitro, jak wyschnie , oprawiamy koncowki , ukladamy wyprowadzenia aby pasowaly do otworkow w PCB i... juz ;-)
pozdrawiam

Krzysztof Sip
SQ8Z

p.s.
moze ktos wie dlaczego opisy funkcji wyswietlaja nam sie na stronie saracensko/fronkonska gwara ??? ;-)
Witam szanowne grono, jako że wątek troszkę zamarł chciałem przedstawić wyniki swoich pomiarów,i tak na pierwszy rzut poszedł filtr drabinkowy który spłodziłem i pomierzyłem za pomocą NWT7
[attachment=5248] ech coś skopałem i nie dołączyłem wykresu z pomiaru co teraz czynię
[attachment=5249] I drugi pomiar trafka tr2 obciążonego rezystorem 200 om wykonanego na rdzeniu FT37-61
Czasami lepiej nic nie pisać, niż pokazywać pomiary filtru kwarcowego, który wzmacnia sygnał. Pozdrawiam i życzę dokładniejszych pomiarów.
Witam kolegę po prostu nie skalibrowałem nwt7 ale myślę że i tak widać co trzeba, i tu pytanie do kolegów bardziej obyłyh w temacie mini yes jak wykonać pomiar filtru w realnym układzie za pomocą nwt.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie