HomeMade

Pełna wersja: WZMACNIACZE 20W i 150W wg G6ALU
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Witam
Ponieważ koledzy mają zamiar zamawiać, uruchomić zamówienie na płytki wg.G6ALU do wzmacniaczy 20W i 150W chcę się podzielić uwagami odnośnie tych konstrukcji.
Wykonałem obydwa wzmacniacze ruszają od pierwszego włączenia i nie mają tendencji do wzbudzania.
Ze wzmacniacza tzw.20W w żaden sposób nie można przy zasilaniu 13.6V uzyskać więcej niż 13 do 15 W niezniekształconego sygnału. Po wymianie transformatorów na jeden z odpowiednim nawinięciem uzyskałem moc dochodzącą do 30W! i mniejszy spadek wzmocnienia na wyższych pasmach.
Wykonałem również wzmacniacz tzw.150W tego samego autora który eksploatuję aktualnie. W pierwszym wykonaniu wstawione były tranzystory TH 416 (130W PEP). Kilka fotek w poście nr.33 PICASTAR na naszym forum.
Obecnie wstawione są tranzystory BLW 97(170W PEP) uzyskana moc wyjściowa dochodzi do 240W! przy sterowaniu z PILIGRIMA.
Ponieważ na działce prowadzę eksperymenty z antenami moc sterująca jest zmniejszona do 4.5 W ażeby nie uszkodzić tranzystorów mocy w przypadku jakiegoś błędu.
Zapraszam do łączności na pasmach 3.5 i 7.0 MHz jestem w okresie wakacji prawie codziennie aktywny z mojego terenowego QTH.
VY 73! SP5AQT Roman.
Drogi Romanie, czy mógłbyś podzielić się spstrzeżeniami i wskazówkami budowy wzmacniacza na TH416 (28V)?
Chodzi mi w szczególności o rodzaj rdzeni i uzwojenie transformatorów (czy różnią się od pierwotnego wykonania?) oraz wartość prądu spoczynkowego. Wszelkie inne informacje bardzo mile widziane.
Marek
Witam
Wzmacniacz "150W" wg G6ALU wykonałem zgodnie z oryginalną dokumentacją. Jeżeli chodzi o tranzystory TH416 to prąd spoczynkowy ustawiony jest wg.danych katalogowych tranzystorów. Fotki są zamieszczone w dziale PICA-STAR na naszym forum.
VY 73! Roman SP5AQT.
(17-08-2011 9:28)SP5AQT napisał(a): [ -> ]Po wymianie transformatorów na jeden z odpowiednim nawinięciem uzyskałem moc dochodzącą do 30W! i mniejszy spadek wzmocnienia na wyższych pasmach.

Romanie, proszę o dokładniejsze informacje odnosnie tego transformatora.
Zbyszek
Witam
Transformator do małego wzmacniacza "20W" wg. G6ALU wykonałem wg wskazówek znajdujących się na stronie kol. SP2OFP.
VY 73! Roman SP5AQT
Takie rozwiązanie zastosowałem we wzmacniaczu końcowym SDR1000 wg UR4QBP.
Aleksander na swoim forum podał też przykłady wykonania tego transformatora.
Rdzeń oczywiście AMIDON BN-43-202 i wykorzystany kawałek przewodu RG58, podobnie jak u SP2OFP.


źródło:
http://ur4qbp.ucoz.ua/forum/5-70-3?ll7fLj
http://www.sp2ofp.profimot.pl/Wzmacniacz...sp2ofp.htm
Dzięki Romanie za informację. Myślałem, że - jak w wielu innych przypadkach - doświadczenie weryfikowało ogólnie dostępne dane. Teraz wszystko jasne i po uruchomieniu MiniYesa przyjdzie kolej na driver i wzmacniacz.
Słyszałem, że na TH416 udało Ci się uzyskać więcej niż 150W dobrej jakości sygnału. Wyłącznie z ciekawości zapytam, pamiętasz ile tego było?
Marek
Witam
Przy sterowaniu 10W moc wyjściowa na 2 tranzystorach TH 414 dochodziła do 200W.
VY 73 Roman SP5AQT
Ho, ho.. . Superaśnie.
Jeszcze raz dziękuję i życzę szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Marek
http://www.sp2ofp.profimot.pl/Wzmacniacz...fp.htm-12V nie jest optymalnym napięciem zasilania dla tranzystorów KT931/2T931/KT930B
Prawidłowo pracują i w pełni je można wykorzystać to jest napięcie 25-28V i przy takim napięciu u mnie pracuje wzmacniacz na w/w tranzystorach 80-120W wcz -doprowadzone 250W przy 300W materiał magnetyczny transformatora zaczynał wchodzić w nasycenie.Tylko przy takiej mocy transformator wyjściowy nie przeniesie tej mocy za mały.
Romana Piligim na jego wzmacniaczu doskonale pracował w czasie letnich spotkań w eterze.
Wszystkiego Dobrego na Nowy Rok 2012 i jeszcze lepszych wzmacniaczy i DX
73!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie