HomeMade

Pełna wersja: WZMACNIACZE 20W i 150W wg G6ALU
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Witam aby nie zaśmiecać forum nowym wątkiem przypnę się tutaj .
Uruchamiam stopień końcowy PA na 2x RD16hhf1.
Ponieważ mam już wcześniejszy stopień oddający do 1 wata nie chciałem robić kilu stopni wzmacniających z tłumikiem.
Problemem z jakim się zmagam są wysokie zniekształcenia i duża zawartość harmonicznych na niskich pasmach do 10MHZ .
od 14stki jest nieźle . Wzmacniacz w testach sterowany czystym widmem i sinusem - 0,4 W dla uzyskania 10 W na wyjściu zasilanie 12,5V
Prąd spoczynkowy testowany od 600-1,2A . Akurat dobrałem dwa RD i nie musiałem oddzielnie ich polaryzować ( prądy różnią się kilkanaście mA )
Po symetryzatorze wejściowym na bramkach identyczne przebiegi przesunięte w fazie o 180st - ładne sinusy . Dołożenie kondensatorów w dren-masa poprawiło sprawność , zmniejszyło harmoniczne dla wyższych F . Tłumienie wzmocnienia dopiero powyżej 30MHZ z takimi pojemnościami .
Zasilanie puszczałem również przez oddzielne dławiki na dreny aby nie płynął prąd stały przez trafo wyjściowe ale to nic nie zmieniło .
Indukcyjność trafa wyj 7 / 28uH . Jako pierwotne - srebrzony gruby ekran , jako wtórne 2 zwoje drutu fi1mm w potrójnej emalii przedziane wewnątrz
Wszystkie połączenia możliwie krótkie masa dookoła i od spodu - laminat dwustronny .
Przebiegi wykonane na sztucznym obciążeniu bez żadnych LPF , oczywiście po ich podłączeniu wszystko jest pięknie ale 3,5 i 7 się grzeje -bo gdzieś się śmieci muszą odłożyć .
Może ktoś coś mądrego poradzi

W Husarku tak ładnie wyszło konstruktorom Confused
Jajko chciało być mądrzejsze od kury ..
Zamontowanie transformatora bifilarnego w zasilaniu drenów i "umasienie" dla w.cz. - kostka 100nf środka - zasilania pomogło natychmiast . Co ciekawe nie jest to problem prądu stałego płynącego przez trafo wyjściowe . Podłączenie zasilania do środka pierwotnego uzw. trafa wyjściowego poprzez dławik 10uH też daje poprawny efekt pod warunkiem że nie odłączam transformatora bifilarnego . Widocznie umasienie dla w.cz. środka trafa wyjściowego zmniejsza auto-symetrię pusch-pula i do poprawnej pracy należy je zostawić w spokoju a zasilanie dawać przez dodatkowy transformatorek . Przy większych mocach stosuje się umasienie środka traf wyjściowych dla w.cz. podając tam zasilanie ale oporność wyjściowa takich końcówek jest niższa, trafa mają większą przenikalność i to prawdopodobnie pozwala na takie połączenia.
SP2FP....Sumator mocy- ( rezystor -dobrać ( u mnie...25om ATF ok 10W dobrany z kilku równolegle w zależności od mocy doprowadzonej) w szereg z kondensatorem 220nf do masy.....czy tranzystory dobrałeś/parowałeś w warunkach rzeczywistych (potrzebny miernik np. HP)....miałem z tym problem przy tranzystorach KT930B przy mocach doprowadzonych 250/300W.
Przy rozbieżności charakterystyk kolektorowych lub niedopasowania potrafią się te rezystory dobrze podgrzewać po tej modyfikacji oraz wprowadzenia sprzężenia dla częstotliwości ponad/akustycznych jest spokój wzmacniacz, zachowuje się stabilnie.
Tranzystory parowane tylko na podobny prąd drenu (około 1A ) przy takim samym napięciu bramki - Przy fetach może mieć to mniejsze znaczenie bo i tak każdy ma oddzielna regulacje polaryzacji . Obecnie działam z końcówka na 4 RD16hhf1 ale tylko dla mocy 20-25 wat przy zas 12- 14v . Zastosowałem sprzężenie zwrotne z dodatkowym transformatorkiem o przekładni 16 / 1 zw i efekt jest dobry .
""Przy rozbieżności charakterystyk kolektorowych lub niedopasowania potrafią się te rezystory dobrze podgrzewać po tej modyfikacji oraz wprowadzenia sprzężenia dla częstotliwości ponad/akustycznych jest spokój wzmacniacz, zachowuje się stabilnie""
Dokładnie - trzeba mieć świadomość że dobranie pary przeciwsobnej w warunkach amatorskich po za układem pomiarowym może wymagać kilkudziesięciu tranzystorów -- więc amatorsko trzeba szukać innych rozwiązań
Przy wprowadzeniu transformatora -symetryzującego / zasilającego (rdzeń F-1001/ "wojskowy" okazał się najlepszy) tranzystory stopnia mocy- sprzężenie 1z należy dać kondensatory ( ok 33n u mnie) na bazy. Bardzo małą rezystancję baza (18 om) powodują powoduje spadek indukcyjności (zwój zwarty) z ok 50/ 70uH do ok 10uH. skutkuje to wydzielaniem się strat w tranzystorach rdzeniu transformatora wyjściowego (grzanie) .
Po wykonaniu jak w/w stopień mocy (tranzystory) przestał się nagrzewać jak i stopień mocy zdecydowanie zaczął pracować stabilniej - 2xKT931A-moc doprowadzona 250W 25V/10A-wcz ok 120 W.
Schemat oparty o wzmacniacz od Wołny.
Nadrabiam zaległości z wiedzą i po głowie chodzi mnie Husarek z wykorzystaniem w/w stopnia mocy mam taką możliwość -wystarczy wcisnąć klawisz i stertować z każdego trx-a.
73!
Andrzeju, polecam wykonanie Husarka DSP. Ty będąc konstruktorem wielu urządzeń będziesz w stanie ocenić jego parametry i przekazać swoją opinię kolegom. Vy 73 Janusz.
Witam,

Finalny schemat (2xRD) można poprosić?
Staszku finalny schemat to G6ALU 20 W PA, który przeplata się w tym wątku od jego początku. Powoli robi się tu bałagan.
Zaprojektowałem nowe PCB małego PA G6ALU - bo potrzebowałem inne wymiary płytki. Jako trafo wyjściowe zastosowałem rdzeń BN43-3312. 2 razy po pół zwoja pierwotne i 2 zwoje wtórnego - klasyka przy wzmacniaczach tranzystorowych większych mocy - na pierwotne nie dałem rurek tylko ekran koncentyka, ale wtórne nie puściłem wewnątrz oplotu. Dostaje tylko około 16W na wszystkich pasmach przy prawie 3A pobieranego prądu. Bez LPF na obciążeniu 50 omów jest prostokąt. Prostokąt jest na wszystkich poprzednich stopniach. Zmniejszenie wysterowania tak aby nie było tego prostokąta na sterowaniu obniża moc wyjściową do zaledwie kliku watów. Czy zastosowanie trafka wyjściowego na tym samym rdzeniu ale pierwotne 2x 1 zwój a wtórne .... poeksperymentuję oczywiście, ale dyskusja wskazana. Na PCB wszystko widać - nie ma tam tylko elektrolitów wrysowanych na zasilaniach wszystkich stopni bo one są w lutowane na końcu w miarę wolnego miejsca.
[attachment=14190]

tu
http://dn-radio.com/kits/kit-amplifier-3...hhf1-21dbm
gość podobnie zrobił trafo i ściemnia że ma 35W !


Środkowy odczep pierwotnego uzwojenia trafa końcowego jest już przygotowany ... może to trochę mylić przy analizie PCB
Opisy ilości uzwojeń trafek są nieprawidłowe ...
Jerzy,aktualnie testuję MRF9180 i mam jako Tr BN43-3312 0.5zw+0.5zw/2zw.
Doszedłem do wniosku,że nie 2zw tylko trzeba 3zw.
Na tym schemacie też są 3zw.Skąd u Ciebie info,że 2zw to klasyka.
Przy większych mocach to nawet 5zw.
Zamiast rurek stosuję taśmę do odsysania cyny o szer. 2.5mm (to raczej z wygody)
A uzwojenie 2zw lub 3zw na tej taśmie.
Czekam na dalsze postępy u Ciebie i życzę powodzenia.
Mam też PCB pod RD16 i zamierzam ją zmontować.
Myślę,że 35W na RD16 to jakieś mrzonki.
Zdążyłem sprawdzić.Jednak dwa zwoje to klasyka.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie