HomeMade

Pełna wersja: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Fajnie, z tymi zmianami powinno już zacząć działać w sensie prawidłowego schematu. Odsprzęganie stopni jest bardzo ważne, więc dodatkowy dławik w obwodzie drenu jest jak najbardziej na miejscu, proponowałbym umieścić go w głównym obwodzie zasilania pomiędzy elementami odblokowującymi zasilanie, a kondensatorem elektrolitycznym, wtedy równolegle do kondensatora elektrolitycznego, który ma dosyć sporą indukcyjność własną i rezystancję szeregową i nie blokuje w.cz. należy dodać podobnie jak dla drenu kilka kondensatorów ceramicznych. Zaproponowane włączenie w obwód drenu też jest prawidłowe. Zrobimy ostatecznie tak jak nam będzie wygodniej umieścić te elementy na płytce, którą też poddamy dokładnej analizie...

Cewka L1 = 1uH powinna jak zauważyłeś znaleźć się w obwodzie drenu - wchodzi ona w skład policzonego w całości obwodu wyjściowego. Przy zbyt dużej indukcyjności dławików kolektorowych i drenowych wzmacniacze rezonansowe mają tendencję do wzbudzeń na częstotliwościach ponadakustycznych. Dławik w kolektorze BD135 też jest elementem rezonansowym - wstawimy na początek 10uH a potem będziemy odwijać zwoje w celu dostrojenia. Chciałbym jednak, aby ktoś po zajrzeniu do pdf tranzystorów spróbował obliczyć jaka powinna być dokładnie jego wartość, aby cały obwód był w rezonansie.

Kolegów w gorącej wodzie kąpanych zachęcam do wstrzymania się jeszcze z praktycznymi próbami - jest zima i można doznać szoku termicznego... (gaśnica, okulary i maska mogą się przydać)

W schemacie, który mam nadzieję będzie już całkiem prawidłowy nadal pozostanie parę niuansów do przedyskutowania - jednak warto go najpierw narysować jeszcze raz i ponumerować wszystkie elementy, aby było wiadomo dokładnie o czym mówimy.
I jeszcze jedno - niech ten pierwszy wzmacniacz będzie QRP dla mocy 6W jak w temacie wątku, jak go całkiem opracujemy, wtedy spróbujemy powiększyć moc.
Skryba wzioł i naniósł one uwagi na pierwowzór.
Nie wie tylko czy z dławikiem Dł3 w istote konceptu trafił.
No to niech się teraz wypowiedzą specjaliści i robimy wzmacniacz. Sam jestem ciekawy jak zadziała. Może metodą "na pająka" zrobimy go i zobaczymy czy zadziała?

73! Arek sp6ouj
Teraz chyba czas podebatować nad zastosowanymi półprzewodnikami, i innymi "alimentami", szczególnie ciekaw jestem co myślicie o kondensatorze sprzęgającym stopień mocy z filtrem PI 68nF? Może ktoś już policzył ile w przybliżeniu indukcyjności może mieć dławik w kolektorze BD135?
Jeśli dławik kolektorowy ma być w rezonansie tylko z pojemnością *220p to według moich obliczeń wychodzi 8.4uH dla 3.7MHz. Niestety nie jestem pewien czy w obliczeniach nie powinienem uwzględnić pojemności wejściowej FETa 600pF (według katalogu).
Skryba też to zauważył i rezonans byłby ale przy kondziołku w pobliżu 180p.
Ale pewności co do wynikowej się pojemności nie mam żadnych
Pojemność bramki jest najważniejsza, ale oprócz niej tranzystor MOSFET ma jeszcze kilka innych pojemności z czego najważniejsza jest w tym przypadku pojemność pomiędzy bramką a drenem - trzeba ją też uwzględnić biorąc pod uwagę efekt Millera, poczytajcie sobie w internecie na czym polega.
Trzeba też sprawdzić w danych katalogowych ile pojemności ma kolektor BD135 ( głównie pojemność CE) - on też w tym rezonansie uczestniczy. Kondensator sprzęgający też ma wpływ na wypadkową pojemność tranzystora mosfet widzianą z puntu podłączenia dławika i kolektora.
Może ktoś się pokusi w oparciu o powyższe dane o narysowanie schematu zastępczego dla złożonego z tych kilku elementów obwodu rezonansowego?
Wspomniany kondensator 220pF jest jedynie elementem dostrojczym (pełni funkcję trymera). Może mieć dowolną pojemność, taką która wynika z konieczności dostrojenia całego złożonego obwodu do rezonansu, ta pojemność może jeszcze mieć inną dodatkową funkcję, ale o tym innym razem... a może ktoś pomyśli jaka może być ta funkcja?
Powtórzę jeszcze raz pytanie co myślicie na temat kondensatora sprzęgającego 68nF - jak wpłynie na działanie całego układu?
W podobnych wzmacniaczach np Trx "Junior" kondensator jest 100nf, w poprawionym Antku - lecz przy trafo wyjściowym jest również 100n, w Kacprze jest - co dziwniejsze - 10n, w Antku 2 i 3 takie same po 100n.
Gdybym miał głosować przychylił bym się do większości , czyli 100n - ale dlaczego w Kacprze jest tylko 10 ?

Poprawiono 09.01.2011 g. 05.36
Widzę, że dziś jest dzień piwny, miłego drinkowania !!!
Pozdrawiam!
Przerysowałem schemat w eagle, żeby łatwo można było zrobić płytkę.

Powinno być w miarę zgodnie.

MKT w filtrze uwzględnione, reszta ceramiczna i dwa elektrolity. 1W rezystory powinny mieć wystarczająco miejsca, a jak nie to się poprawi.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Przekierowanie