HomeMade

Pełna wersja: US5MSQ - transceiver
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
(03-07-2017 15:24)SPO3O2OL napisał(a): [ -> ]Chciałbym zapytać czy kolega Piotr SP9FKP miałby chęć kontynuować temat zaczęty przed laty i dałby radę znieść pytania techniczne osób na poziomie "elektronicznego przedszkola" chcących wykonać homodynę US5MSQ?

Nie mogę obiecać. Czasy gdy prowadziłem kilka tematów naraz bezpowrotnie minęły a doba ciągle ma tylko 24 godziny. Radio mimo pozornej złożoności jest stosunkowo proste w budowie a poprawnie polutowane ze sprawdzonymi elementami rusza bez konieczności jakiegokolwiek strojenia. Powstało (wg mojej skromnej wiedzy) kilkanaście egzemplarzy konstrukcji US5MSQ i sądzę, że nie ma potrzeby ponownego roztrząsania każdego detalu. Zamieszczone opisy mojego autorstwa wystarczą do samodzielnej analizy układu a razie w problemu koledzy z Forum nie pozostaną obojętni.
Dziękuję za odpowiedź Piotrze.
[attachment=13022] Oto pierwsze zdjęcia
Artykuł o US5MSQ str46-52
Witam,
troszkę odświeżę temat.
W klubie SP7PB ruszyliśmy z budową trx-a. Powstaje 8 trx-ów, buduje je 7 kolegów. Poziom umiejętności budowniczych jest bardzo zróżnicowany.
Budowę podzieliliśmy na etapy. Miało być powoli, ale rywalizacja znacznie przyspieszyła tempo budowy.
Założyliśmy stronę poświęcona konstrukcji. Koledzy wykonali kawał dobrej roboty, robiąc na niej wyszukiwarkę elementów na pcb.
Warto zajrzeć.
http://trx.sp7pb.pl
Dziś uruchomiliśmy 1 egzemplarz. Zapraszamy do odwiedzenia strony, obejrzenia filmów na YT lub na naszej stronie FB.
https://www.youtube.com/watch?v=vHllRdXipF8
https://www.youtube.com/watch?v=to1iLdxvBNY
[attachment=15006]
Świetna wiadomość, trzymam kciuki. To udana konstrukcja, warta propagowania i gwarantująca znacznie lepsze efekty niż bartko-podobne klony. Fabryczna płytka daje gwarantowaną jakość i zachęca do lutowania. Doceniając autora i wkład Marka SQ7HJB mam dwie uwagi:
1. szkoda, że przy okazji przygotowania "przepisu" nie powstał nowy, odświeżony schemat ideowy. Można było zgrupować elementy funkcjonalnie, z opisem działania poszczególnych bloków w bardziej czytelnej dla nowicjuszy formie,
2. przy okazji można było poprawić niezbyt fortunne rozwiązanie regulatora głośności i wyeliminować LM386, bardzo popularny ale też bardzo szumiący.
Może po sukcesie tej partii urządzeń, kolejni budowniczowie zechcą się nad tym pochylić.
Pozdrawiam całą ekipę i czekam na dalsze raporty z placu boju.
Jest taki plan na dobudowanie wzmacniacza na TDA2003 i filtru z MAX7400.
Na stronie trx.sp7pb.pl jest podział na bloki.
Może nie idealny.
Pozdrawiam Marek
Polecam swój zmodyfikowany schemat wzmacniacza m.cz. na TDA2003. Całkowite zero szumów nawet na najlepszych słuchawkach, idealnie czyste brzmienie sygnału.
Uzyskane jest to poprzez bardzo silne sprzężenie zwrotne, co pociąga za sobą znaczne obniżenie wzmocnienia. W związku z tym kompletny układ powinien jeszcze zawierać oprócz TDA2003 jeden wzmacniacz operacyjny z ustawianym wzmocnieniem.
Schemat można znaleźć w wielu miejscach, między innymi tu:
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...d=17#pid17
Wzmacniacz polecam szczególnie tym kolegom, którzy podczas łączności będą używać słuchawek i nie chcą słuchać szumów na mocno skręconym potencjometrze.
Wykonałem wzmacniacz na dwóch LM386.
Duża dynamika wzmocnienia 20x20 .
Tak jest w katalogu,a tak na pcb.
[attachment=15007],[attachment=15008],[attachment=15009]
Dziękuję Henryk, o to chodzi. Ponieważ w miejsce LM386 trzeba "coś" wstawić, na NE5532 można wykorzystać jedna połówkę a drugą na osobny wzmacniacz słuchawkowy. Jaki, to kwestia do osobnej dyskusji.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie