(30-11-2010 2:29)SP8RHP napisał(a): [ -> ] (29-11-2010 22:32)SP3SWJ napisał(a): [ -> ]Zasilacze z "fallback" - opisane w poradniku UKF - prąd zadziałania np 20A.... prąd zwarcia .. 5A :-)
Kicha Jarek!!!!!....ten zasilacz ze strony 835 z KD-kami.
mi chodziło o zasade działania zabezpieczenia ze zmniejszanym prądem.
A ten zasilacz jest OK bo kilka zrobiłem
Witam . Jako ze zywo zainteresowany .
Niestey Jarek Ty chyba jestes" chodzaca doskonalascia "( Twoje osiagniecia )
Mnie tez nie udalo sie osiagnac tych parametrow zasilacza- jak jest napisane U p. Bienkowskiego .
Poslugujac sie tym ukladem - ale na 27 V- ugotowalem kt985 w mojej amatorskiej konstrukcji .Posiadalem uklad przed duzym SWR-em w/g sp.
SP 7LA ale nic to z jakiegos powodu nie zadzialalo -- polecial duzy "prund "
i jak to w trazystorach nic nie wybuchlo nic sie nie spalilo ale skad zdobyc taka pare jeszcze raz !
Andrzej --- WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!!.
ale , jak bys nie byl za "pazerny " to podaj schemat swojego zasilacza .
Tu czy na prv bedzie milo - zasilacze niestety wazna sprawa .
Konstrukcja kol. SQ7JHM dobrze i precyzyjnie opracowana - tylko dlubac .
Nie mniej kol. SQ7JHR zmniejszyl napiecia zasilania - co sie bedzie dzialo jak sie poda te 100 voltow ? Dyc trazystory powinny wytrzymac ! ale prawdopodobnie diabli wezma feryty czyli rdzenie !!!
Moze kol. SQ7JHR robil takie proby --- Kolego daj glos !
Dalej bazuje na zasilce z p. Bienkowskiego ale, niestety nie bede juz czynil jakis" dzikich" prob z tym ukladem - zaczyna mi brakowac tranzystorow !!!
wstepnie tyle i az tyle 73 Andrzej Otwock SP5LQV
(30-11-2010 14:07)Apasz napisał(a): [ -> ]....
Niestey Jarek Ty chyba jestes" chodzaca doskonalascia "( Twoje osiagniecia )
...
...co ja na to poradze.....
Wiesz - jak gdzieś jest napisane że ma zabezpieczenie zwarciowe - to ja to napewno sprawdzę. i faktycznie ten model z podcięciem podcinał zwarcie...
a może taki patent...
http://apowersupply.com/adjustable-power...lts-3.html
Nie polecam- zasilacz ma natychmiast obciąć,przy tranzystorach wcz które są wieloemiterowe w pkt krytycznym następuje upalanie emiterów i wzmacniacz pada po jakimś czasie. Objawem będzie coraz mniejszy prąd kolektora.
Początkowo miałem ustawione zasilanie na kt930B 30V 10A-300W.
pracując jeszcze w zuradzie i badając wzmacniacz w LBO (laboratorium badań okresowych w skrajnych wypadkach żeby zniszczyć wzmacniacz zaobserwowałem to zjawisko na tranzystorach kt 922B (dobierałem także materiały magnetyczne po niektórych rdzeniach zostawała garstka proszku i tu zasilacz ratował tranzystory) hihi). Więc szybko ustawiłem zasilanie na 25 woltów żeby wzmacniacz nie pracował w krytycznym pkt-był zapas. Zasilacz mam oparty o układ L200 ,dzisiaj na pewno( 20 lat temu) jest już coś lepszego. Do chwili obecnej się sprawdza i tranzystory mają się dobrze i dwie zapasowe pary grzecznie czekają hihi.Tranzystory parowane były w warunkach dynamicznych miernikiem do badania i parowania elementów i półprzewodnikowych firmy HP-charakterystyki par tranzystorów obserwowane na ekranie były jednakowe!!! ( na 10 szt wychodziła jedna para,druga była w trochę podobna do pary a reszta praktycznie odsiew.
Jak to się będzie miało do fetów nie wiem bo nie wykonywałem wzmacniacza na tych tranzystorach ale w podobny sposób należy dokonać selekcji tranzystorów
Na wyjściu zasilacz ma kondensator nie większy od 220uF i b/małą stałą czasową reaguje na odcięcie w ułamku sekundy. Tak ma być w/g mnie w zasilaczu do zasilania stopni mocy tranzystorowych wcz. Do zasilaczy impulsowych mam uraz zawodowy bo je serwisuje 90% zasilaczy ma sprawne bezpieczniki a dalej demolka elementem krytycznym są kondensatory elektrolityczne po ok 2 latach eksploatacji.
Może nie na temat ale podzieliłem się tym co kiedyś ćwiczyłem.
Apasz- co wyżej napisałem jest odpowiedź na twój problem tak to się dzieje z tranzystorami.
Nie może być fali odbitej ja mam przed skrzynką i z skrzynką ok 1.1 Skrzynki (sp6syv-cewki wykonane srebrzanką zwykle DNE powoduje straty ok 40% mocy wcz-naskórkowość -popatrzcie jakie cewki są w skrzynkach co je opisujecie -nieporozumienie- używam jako transformatora impedancji z 50om na 75 om taki mam kabel do anten z 1970r hihi. Wzmacniacz mój ma jeszcze sumator mocy,w razie niedopasowania rezystor grzeje się dobrze a ta moc nie wydziela się w tranzystorach. Nie ma tego w wzmacniaczach na fetach
Schemat zasilacza jest na elektrodzie bo nie miałem czasu wysyłać chętnym (dipol nie ten z HM hi))Staszek sp9grb też go ma
Nie wiem jak tu się wkleja więc młodych dzielnych proszę o wskazówki hihi.
Pozdrawiam 73! Andrzej
Andrzej ,
Czy mozesz udostepnic schemat tego zasilacza , bo probowalem szukac na elektrodzie i jakos niemoge znalezc.
73,
Arek KC2TXZ
Czesc ! No to teraz co nieco mi sie "rozjasnilo " ( dot tranzystorow - zwyklych ale W Cze ) dzieki .
Od Staszka GRB dostalem schemat -- i co najgorsze mam L200 reszt to tez sie znajdzie - ide "strugac"!
Co poniektore wspolczesne tranzystory jednak sa duzo bardziej " glupco" odporne na niedopasowania .
Co do do fetow roznych sie nie wypowiadam - dopiero zaczynam" cwiczyc "
No ale koledzy co sie bawili to stwierdzali ze, sa doskonale .
Zostalo nam porzucic stare i dobre KT... i wziasc sie za nowsze opracowania .
Nie wiem dlaczego masz takie straty na skrzynce SYV . zastanawiam sie .
Znam ta skrzynke .Moze warto ja jeszcze raz powielic /
Panowie wklejcie Andrzejowi ( mnie uczyl Jarek ) ten schemat - nie jest skomplikowany ( jesli to ten sam ) a moze komus sie przydac .
narazie Andrzej SP5LQV
Na skrzynce nie mam strat tylko podałem że jak nawiniemy drutem DNE a nie srebrzanką to co się dzieje.Skrzynka pracuje doskonale i ma się dobrze od 30 lat hihi,daje przyrost sygnału ok 1S i oddziela TRX od anteny dla ładunków elektrostatycznych i wycina wszystkie częstotliwości poza pasmowe i b/dobrze tłumi także TVI i BCI. A skrzynki muszę używać żeby przetransformować 50om na 75 om
Jak masz schemat od Stasia to go wklejcie.Na Elektrodzie są zdjęcia transformatorów wcz ok 300W (powyżej wchodziły w nasycenie) jak mam wykonane były pomierzone przez Śp SP5CS na WAT -są ekranowane -zwój krótko-zwarty-składanka z2 x F1001-20mmx25mm i 4x F82 x 20mm
Arek podaj pocztę to ci wyślę.
Po zmianie pracy z ZURAD mam inne zajęcie i totalny brak czasu na konstrukcje i wyskoczyłem z aktualnych tematów i rozwiązań technicznych i doskwiera brak profesjonalnego oprzyrządowania.
Przy tych układach trzeba dorzucić sumator mocy (źródło SP1GQW dawne Biuletyn WKK wzmacniacze mocy tranzystorowe od tego się zaczęło 2 x 2 BD39 hi).Jak masz niedopasowanie to rezystor dobrze się grzeje i potrafi się dymić 10Wz rezystorów ATF ale nie wydziela się w tranzystorach końcowych.
W zasilaczu używam "szybkie" francuskie tranzystory parowane(po zakończeniu produkcji z lat 80 używaliśmy z kolegami do wzmacniaczy akustycznych 100 i 200W) wykonanie militarne od radarów przy tranzystorach2n3355 pojawiał się "ogon" na sygnale.Zmiana napięcia na kolektorach w granicach 1V już powodowała pojawienie się zniekształceń. Przy fetach też należy raczej zadbać żeby napięcie się nie zmieniało-tak głośno myślę-ale tu muszą sie wypowiedzieć koledzy co ten temat zgłębiali.
73!
tarniowy@yahoo.com
dzieki :-)
Czesc ! No to ja podrzuce to co dostalem od syasia SP9GRB ( tam sa rowniez chyba porawki do wzmacniacza koncowego )
Andrzej jak przejrzysz to skoryguj --- ja nie mam nic wiecej .
Skrzynke kiedys mialem ( nie wiem z jakiego powodu zarzucilem ) trza bedzie jeszcze raz zmajstrowc .
Narazie tyle Andrzej SP5LQV
Witam!
Troche mi sie niepodoba podlaczenie tranzysorow mocy.One maja zwiekszyc prad L200 a w tym przypadku jak ich kolektory sa podlaczone przed rezystorem ktory nalezy dobrac ( 10-11R ) , to caly prad bedzie przez nie przeplywal. Chyba raczej kolektory tranystorow powinny byc podlaczone za rezystorem.
Poprawcie mnie jak sie myle.
73,
Arek KC2TXZ