HomeMade

Pełna wersja: HM tranzystorowe PA QRO 1000W
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Czesc . Tak ogolnie ze wzgledu ze, nie jestem naukowcem to nic Ci Arku nie pomoge .
Musisz konsultowac z Andrzejem CII .ON mial dostep do dobrej aparatury i to "cwiczyl "
Mnie byl potrzebny taki zasilacz do mojej konstrukcji amatorskiej .
Odbiegamy jednak od tem "" QRO 1000 W na IRF...."
Konstruktorzy i wykonawcy nie stwierdzali ze, nalezy dobrac idealne parametry tych IRF-ow . --- kupic 2 szt na zapas !
Posadzam ze nalezy kupic "markowe " z jakiej firmy ?
Tam tez jest zasilacz albo ( dla mnie ) przetwornica napiecia z 230 V do 100 voltow . . Na tyle skomplikowany uklad ze, wymaga tranystorow typu Darlington mocy o poteznym wzmocnieniu . Posadzam ze, jak sie dobrze zrobi ( jak zle cwiczona malpa !) to to zadziala .
Wspolczesne koncowki mocy i nowe opracowania tranzystorow sa jednak mniej upierdliwe niz stare i dostepne rosyjskie tranzystory .
Uwazam ze, prawie wystarczy zwiekszyc ilosc IRF-w i osiagamy znaczne moce !.( Patrze na " robotki " wypowiadajacych sie tutaj .)
Pozostalo tylko "strugac" takie koncowki mocy . Chyba w naszych fabrycznych " radyjkach " sa koncowki na jakis lepszej klasy tranzystorach niz rosyjskie z seri KT....- no wiadomo sa zabezpieczenia przed "debilizmem " antenowym .
Wydaje mi sie ze, QRO ( na nawet wielu IRF-ach jest niezlym rozwiazaniem i jest dobra konkurencja dla lamp .
Mocowo mozna zrobic podobnie ( pomijam totalne KW) energia niestety czy w IRF czy w GU 43 (zuzyta ) podobna , natomiast wydaje mi sie ze, jednak prostsza konstrukcja - mniej niewiadomych i specjalnych --- dzisiaj czasami nie do zdobycia albo b.drogich elementow .
Moze sie myle no ale IRF-y i konstrukcje mi sie podobaja --- nie mniej trzeba jednak miec jakas tam wiedze i uwazac co sie robi .

Ja tam sie " niezdrowo " podniecam

Andrzej SP5LQV
I tak ma być! spadek napięcia na tym rezystorze powoduje wyłączenie zasilacza.Arek tak było opublikowane w Praktycznej Elektronice i wszystko się paliło.Gdy dzwoniłem do nich żeby schemat poprawili to z działu naszego wspólnego kolegi odpowiedziano że tak jest narysowane w celach edukacyjnych !!!??hihi.
Przy 10.5A to jest odcinek przewodu oporowego dobrany na określony prąd przy którym się zabezpieczy.Jest to konstrukcja z prawie przed 20 lat myślę ze teraz można zrobić lepiej wykorzystując współczesne rozwiązania.Młodsi koledzy a jest wielu ,wymyślą lepsze rozwiązanie. Ja sam miałem to zmienić (płynna regulacja) ale brak czasu, układ działa skutecznie a usprawnienia czekają na lepszą godzinę hihi. Radiator do którego jest przykręcony L200 po osiągnięciu temperatury ok 80C samoczynnie się wyłączy -ma zabezpieczenie termiczne także.W komorze klimatycznej od -20 do +90C wyszedł obronną ręką, zasilacz impulsowy z którego był zasilany nie przetrwał prób hi.
A napięcia na tych końcówkach na fetach muszą być także stałe !!! .Jak napięcie się będzie zmieniało im więcej tym gorzej -pojawią się zniekształcenia ("ogon") i będą sąsiedzi na paśmie nas ganiać.Z bratem SP5GDY po odstrojeniu ok 10kHz lokalnie jeden drugiemu nie przeszkadza (3km).TRX-y samoróbki 100W w antenie na tranzystorach 2 x KT930B.Zmiany napięcia wynoszą ok 200mV-spadek napięcia na przewodach zasilających
Pozdrawiam 73! Andrzej
(02-12-2010 19:26)kc2txz napisał(a): [ -> ]Witam!
Troche mi sie niepodoba podlaczenie tranzysorow mocy.One maja zwiekszyc prad L200 a w tym przypadku jak ich kolektory sa podlaczone przed rezystorem ktory nalezy dobrac ( 10-11R ) , to caly prad bedzie przez nie przeplywal. Chyba raczej kolektory tranystorow powinny byc podlaczone za rezystorem.
Poprawcie mnie jak sie myle.
73,
Arek KC2TXZ

Hej.
Najpierw zobaczyłem 10-11R oczywista bzdura z punktu widzenia prawa Ohma, ale jak powiększyłem obrazek to wszystko stało się jasne. Tam jest napisane „dobrać na ograniczenie prądowe 10-11A”! Czyli dla L200, który napięcie ogranicznika prądowego Vsc Current Limit Sense Voltage
between Pins 5 and 2 ma jak podaje producent typowo 0.45V, ten rezystor Rsc dla 10 Amperów będzie w granicach 0.045 oma (Io=0.45/Rsc).
Dokladnie jak pisze andrzej , zobaczylem 10-11R i to dalo mi do myslenia :-) .Ale juz wszytko jasne - tylko moze ten schemat troche nieczytelny.

Pozdrawiam Arek
KC2TXZ
Nie miałem czasu wcześniej zajrzeć na to forum, ważniejsze są w QRL-u pomiary sieci telekomunikacyjnych pod telewizję IPTV (święta)przez internet.Ale widzę problem rozwiązany.Właśnie tak tam jest napisane .
Pozdrawiam !!Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2011 Życzy wszystkim Andrzej sp5cii 73!!
Ps. kilka fotek/skrzynka antenowa i transformatory wcz do moich stopni mocy.
Moim celem było opracowanie i wykonanie wzmacniaczy KF na popularnych tranzystorach IRF. Przeglądałem noty katalogowe i wybierałem tranzystory o poprawnej, dającej liniowe wzmocnienie sygnału charakterystyce. Według mnie to kryterium dobrze spełniają tranzystory IRF840, tanie i łatwo dostępne. Rozpocząłem od konstrukcji o mocy 50W, które zostały opisane w Świat Radio. Później realizowałem Projekt 500. Tak nazwałem zmagania projektowania, wykonania i pomiarów wzmacniacza o mocy 500W. Ostatecznie, ze względu na ograniczenia i stabilność pracy otrzymałem wzmacniacz o mocy 300W. Moje konstrukcje opisałem szczegółowo na stronie www.sq7jhm.pl
Jurek SQ7JHM
:-) ładne opracowanie.... wzmacniacza 500W i jeszcze ładniejsze wykonanie.

Co można zasugerować... :-)

Zalać sztuczne obciążenie olejem... ale wcześniej uszczelnić gniazdo UC1 :-) wytrzyma wtedy spokojnie 1000 W nawet dłuższy czas

Kabelki wszelkie sygnałowe, napięciowe, polaryzujące w okolicach płytki PA wykonac zwykłym kablem RG58 - gorąca żyła-sygnał ekran-masa. Dzięki temu zabezpieczymy się przed wszelkimi "latającymi prądami" które mogą wchodzić na te kabelki.

Po stronie mocy zastosować kable koncentryczne teflonowe z podwójnym ekranem. można powiedzieć że PA zasłużyło sobie na takie kabelki.

Czy nie było by lepiej jakby dławiki 220uH na zasilani były toroidalne ?

:-)

Naprawdę ładna konstrukcja :-)
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie