HomeMade

Pełna wersja: Mini transceiver PSK NIKI 80
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
O, dzięki za info.
Płytka już się robi. Smile
Pozdrawiam
Rafał
witam.
Poniżej zdjęcia pcb i zmontowanego egzemplarza.Jeszcze raz dziękuje Maćkowi SP7ROH.
W tym przypadku obwód wejściowy L1 zestroiłem ( dobierając zwoje) przed wlutowaniem przy pomocy vna.
Użyte rdzenie
L1 , L2 amidon T -37-2
Tr1 , Tr2 amidon FT 37-43
Tr3 amidon FT 50-43
W układzie pi filtra kondensatory powinny być 1nF dla 27zw. ,
lub 21 zw. i 1,5nF. Wkradł się błąd z powodu wykonywania różnych wersji.
Paweł sp7njr
Zdravím, je možné uveřejnit modifikace pro jiné pásma?
TNX Martin OK2MZL
To ja się też podłączę pod pytanie. Czy istnieje jakiś prosty sposób na zrobienie tego TRX kilku pasmowym?. Kostka NE612 na której pracuje TRX może chodzić do 500MHz przy czym częstotliwość maksymalna oscylatora to 200MHz Czy ktoś z kolegów robił jakieś testy w temacie?
I ja wykonałem to radyjko. Działa rewelacyjnie tylko walczę z vox'em bo włącza się sam jak tylko podłącze zasilanie. i nawet jak czułość dam na minimum nie ma żadnego efektu.
Witam,

Temat nieco archaiczny, ale wykonanie i praca na TRX Niki nadal sprawia dużo frajdy. Przy pomocy modelowego egzemplarza na pasmo 80m przeprowadziłem 70 udanych łączności. Teraz postanowiłem spróbować jak Niki poradzi sobie na wyższych pasmach. Po wykonaniu nowych LPF i BPF na pasmo 20m oraz podłączeniu DDS-a w miejsce rezonatora kwarcowego, rozpocząłem testy. Z odbiorem nie ma najmniejszych problemów, jak na tak prostą konstrukcję czułość jest zadziwiająca. Niestety nadajnik, który na 80m ma moc 4W, na 14MHz już nie pracuje. Prawdę mówiąc to już przy 7MHz mocy na wyjściu praktycznie nie ma.
Czy jest szansa na to żeby ten prosty układ wzmacniacza w.cz. pracował skutecznie także na 14MHz? Jeśli tak, to jakie zmiany trzeba w pierwotnym układzie przeprowadzić?
Pozdrawiam!

Krzysztof
Cytat:

Przy pomocy modelowego egzemplarza na pasmo 80m przeprowadziłem 70 udanych łączności.

Koniec cytatu.

Emisja PSK31 tak jak SSB wymaga liniowego wzmacniacza. Stopnie T2 i T3 pracuja w klasie C.

73
Czy ktoś z kolegów mógłby pokazać na wykresie waterfall jak wygląda sygnał z Niki przez jakiś zwykły odbiornik SSB? W sensie jak szeroko nadaje? jeżeli można to ze skalą kolorystyczną ustawioną jak najbliżej szumu.

Z góry dziękuję.
Na schemacie jest kilka elementów (rezystory 100k, 10R) oznaczonych gwiazdką - rozumiem, że należy je dobrać. Jak zatem to zrobić ?
(14-11-2015 18:51)WALDI napisał(a): [ -> ]Na schemacie jest kilka elementów (rezystory 100k, 10R) oznaczonych gwiazdką - rozumiem, że należy je dobrać. Jak zatem to zrobić ?

Rezystor oznaczony na schemacie jako 100k dobierasz o takiej wartości, żeby na kolektorze T1 uzyskać około połowę napięcia zasilania.
Rezystor 10R w emiterze T2 reguluje wzmocnienie tego tranzystora. Im mniejsza jego wartość, tym wzmocnienie większe. Maksymalne wzmocnienie T2 można uzyskać w miejscu rezystora montując zworę. Jest to jednak wysoce niewskazane, gdyż w miarę wzrostu wzmocnienia, pogarsza się znacząco jakość wzmacnianego sygnału. Wartość 10R przyjmij jako bazową i ewentualnie próbuj zwiększyć nieco jego wartość, by kosztem zmniejszenia wzmocnienia uzyskać sygnał lepszej jakości.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie