HomeMade

Pełna wersja: Mini transceiver PSK NIKI 80
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Cześć!
Wczoraj złożyłem NIKI 80 i mam dwa pytania. Pierwsze to mniejszy niż w instrukcji pobór prądu w czasie odbioru. Wartości z instrukcji to 20 - 25 mA w moim egzemplarzu - 18,38 mA. Czy to oznaka, czy gdzieś zrobiłem błąd w czasie montażu?
Zapomniałem dodać, radio nadaje, jest słyszalne na 3850 kHz (sprawdzałem odbiornikiem globalnym, bo nic lepszego nie miałem pod ręką). Z nadawaniem wiąże się moje drugie pytanie. Co może być przyczyna nie zapalania się diody podczas nadawania. Diodę sprawdziłem, jest sprawna, polaryzacja prawidłowa.
edit//
Dziś zauważyłem ciekawą rzecz a mianowicie, w takt modulacji mruga dioda odbioru
Witam serdecznie,
Po małej przerwie w aktywności postanowiłem pobawić się znów lutownicą i znalazłem ten oto TRX. Przeglądam sobie schemat i zastanawiam się nad jedną sprawą. Chodzi mi o pracę w trybie odbioru. Sygnał z anteny mieszany jest z częstotliwością generatora kwarcowego, a w wyniku na 5 nóżce SA612 dostajemy sumę i różnicę. Różnica, to nasz użyteczny sygnał m.cz. który po wzmocnieniu na T1 idzie do PC-IN. No ale mamy jeszcze sumę tych sygnałów (w.cz.), która idzie sobie dalej torem nadawczym TR2, T2, TR3, Q1, TR4 a za nimi jest ... no właśnie... nic. Czy taka sytuacja nie jest niebezpieczna dla końcówki mocy Q1. Jak pisałem miałem pewną przerwę w budowaniu urządzeń, więc pewnie gdzieś tkwi błąd w moim rozumowaniu, ale nie potrafię go znaleźć. Proszę więc o pomoc w wyjaśnieniu i wyrozumiałość.
Drugie pytanie dotyczy pracy na 14MHz. Czy ktoś uruchomił praktycznie i skutecznie ten TRX dla pasma 20m ?
Zasadniczo błędu nie ma, natomiast przy odbiorze to co dostaje się na T2 jest prawdopodobnie za małe (T2 pracuje w klasie C) żeby go jakkolwiek wysterować. A nawet jeśli, to IRF520 na końcu wytrzyma wiele..
Gdyby ktoś jednak chciał być na 100% zabezpieczony to może odłączać zasilanie z T2 przez przekaźnik. Przekaźniki zwykle mają 2x SPDT (nie przyszło mi na szybko do głowy jak to zgrabnie spolszczyć...) więc starczy.

PS: Na schemacie Niki - VOX widzę że 2N2222 który steruje przekaźnikiem, jest źle narysowany (jak PNP, a to jest NPN..)
(08-07-2020 12:41)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Gdyby ktoś jednak chciał być na 100% zabezpieczony to może odłączać zasilanie z T2 przez przekaźnik.

Dzięki Karol. Taki pomysł też mi przemknął przez głowę. Zobaczymy, jeżeli w obecnym układzie nie ma żadnego zagrożenia dla Q1 to może sobie jednak odpuszczę. Przypuszczam, że koledzy użytkujący to mogą ten fakt potwierdzić.
Czekam też z utęsknieniem na osobę, która potwierdzi fakt działania na 20m, ponieważ wcześniejszy wpis kol. SQ9RIH jest trochę niepokojący:

(08-06-2015 21:27)SQ9RIH napisał(a): [ -> ]Po wykonaniu nowych LPF i BPF na pasmo 20m oraz podłączeniu DDS-a w miejsce rezonatora kwarcowego, rozpocząłem testy. Z odbiorem nie ma najmniejszych problemów, jak na tak prostą konstrukcję czułość jest zadziwiająca. Niestety nadajnik, który na 80m ma moc 4W, na 14MHz już nie pracuje. Prawdę mówiąc to już przy 7MHz mocy na wyjściu praktycznie nie ma.
Cześć !

Czy można zastąpić kwarc dobrym, stabilnym VFO ?

BC848 zastąpić BC548 ?

I czy UZ-VOX podłączyć pod 12V ? Sam nie wiem...

Czy TL062D można zamienić na C ?

Proszę o pomoc.
PS> Transceiver będzie używany w cyfrowej emisji FT-8
Hej.
(08-07-2020 12:41)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Przekaźniki zwykle mają 2x SPDT (nie przyszło mi na szybko do głowy jak to zgrabnie spolszczyć...) więc starczy.
Raczej DPDT, bo kotwica jest wspólna, sterowana jedną cewką.
A po polsku to po prostu 2 zwierne i 2 rozwierne (2Z/2R).
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie