Witam przeczytałem wszystkie 18 st z tego jaki 38 st z "Skrzynka antenowa HMG-easyATU" niestety spóźniłem się co najmniej o rok.
Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem do komunikacji między skrzykną a urządzeniem sterujący było by użycie konwertera rs232 -internet np modułów lantronix.
W ten sposób mam zrealizowana komunikacje miedzy HRD i Kenwood ts 870s. Pozwala mi to na sterowanie radiem z dowolnej lokalizacji.
Kolejny pomysł to zmiana obecnego mikro kontrolera na większy.
Dołożenie czujnika wilgotność , termometru np prostego w obsłudze DS18b20 co pozwoliło by na kontrole wilgotności i temperatury wewnętrznej panującej w skrzynce.
Zgłaszam chęć pomocy w realizacji W/W projektu niestety z techniki w.cz jestem kiepski swoją pomoc mogę zawęzić do programowania np w BASCOM i wykonywania projektów PCB w Kicad-zie.
Pozdrawiam
Paweł
Witaj Pawle!
We wrześniu miną już dwa lata od pierwszych koncepcji skrzynki przy antenie. Padały propozycje rozwiązań prostych oraz bardzo rozbudowanych z analizatorem antenowym w skrzynce. Ostatecznie został realizowany najprostszy wariant w postaci nastawnika easyATU aby mieć moduł do praktycznych testów z antenami.
Komunikacja poprzez RS485 jest pewnym kompromisem pomiędzy tradycyjnym RS232 a siecią komputerową. Możliwości RS485 są zdecydowanie większe niż RS232 (większe odległości, duże szybkości do 10Mb, komunikacja typu magistrala, wiele urządzeń na jednym łączu, adresowanie) a koszt interfejsu niższy niż dedykowane moduły internetowe. Przy dobrym rozwiązaniu mamy taką lokalną mini sieć tylko na RS485. W tym standardzie możemy podłączać dodatkowe moduły takie jak np. przełączniki antenowe czy moduły innych pomiarów.
Jeśli masz już jakieś doświadczenie w wykorzystaniu modułów internetowych spróbuj zebrać grupę Kolegów chętnych do współpracy i pociągnij ten temat, może w postaci nowego, otwartego projektu o sterowaniu urządzeń radiowych przez internet.
Ethernet... ja bym z tego zrezygnował bo to PROBLEM ... a juz tłumacze dlaczego... zakłócenia... - sami byśmy dostarczali zakłócenia wręcz radiowe wprost do naszej anteny ;-(
RS485 przy wolnej szybkości 2400 zapewnia wystarczającą wydajnośc i do tego mniej zakłóca i to my decydujemy kiedy idzie transmisja... po jednej skrętce.. i możemy powiesić na tej jednej skrętce dużo urzadzeń
Podejrzewam że jeszcze masz do poczytania ten watek
http://sp-hm.pl/thread-520.html nawet wrzuciłem podstawowe kody w BASCOM ozywiające skrzynke - mozna to powiedzieć w trybie serwisowym
sterowanie "jednznakowe"
http://www.youtube.com/watch?v=yl7jaeovS3E
test skrzynki "pod mocą"
http://www.youtube.com/watch?v=oOD25CApFs0
... i oczywiście .... ZAPRASZAMY do współudziału w rozwoju projektu który trochę ... sie zahibernował :-)
Witam 38 stronicowy wątek też przeczytałem, zajęło mi to jakieś 4 wieczory.
W żadnym wypadku nie mówię żeby rezygnować RS485 w końcu jest to standard przemysłowy i znakomicie radzi sobie z zakłóceniami.
Poddaje pomysł na kolejny klocek do zestawu. Stosując np gotowy moduł lantronix-a możemy sterować skrzynka, przełącznikiem i rotorem Bóg jeden wie czym jeszcze ze zdalnej lokalizacji.
W wakacje wybieram się do Polski i przy okazji przywiozę z powrotem rotor żyrardowski do którego mam zamiar zrobić nowy sterownik właśnie z komunikacją przez internet z kolorowym wyświetlaczem (może dotykowym) o rozmiarze 3.2cala.
W związku z unifikacją dotychczasowych projektów czy jest możliwość wydzielenia lub przeniesienia do osobnego wątku listy komend.
Celem utrzymania standardu komunikacji.
Kolejny pomysł to coś ala debuger sprzętowy do każdego projektu.
Prosty układ np na attiny2313A zaprogramowany jako wybrane urządzenie czy to skrzynka, przełącznik , itp itd.
Umożliwiło by to symulację komunikację całego łańcucha sprzętu bez konieczności budowy fizycznie wszystkich modułów.
Wystarczyło by osoba pisząca kod na jakieś urządzenie wydzieliła listę komend do komunikacji przygotowała osobny program np na attiny2313 i udostępniła HEX-a plus prosty schemat parę ledów do pokazania działania.
Moglibyśmy testować do woli kompatybilność klocków.
Pozdrawiam
Paweł
Do testowanie 9 podglądania) protokołu wystarczy
dobrry hyperterminal ... a do tego taki na którego można pisać skrypty :-) ... i mozna publikowac i wymieniac sie skryptami ;-)
ma on 10 przycisków MAKR dowolnie definiowanych ...
Fajne masz pomysły ... ale widać pochodzą chyba z twoich komercyjnych doświadczeń
jedynie ludziom brak czasu...
Jak zauwazyłeś czytając ten wątek do skrzynki o otwartej konstrukcji powstały "aż" dwa programy sterujące... w tym jeden z udostępnionymi źródłami ... i na tym rozwój sie zakończył... ;-( trochę to smutne...
Wiem że kilka osób uzywa tych skrzynek i sa zadowolenie z ich działania - jako tunera. Nadal strona "obsługowa" pozostawia sporo do dopracowania. Jedni wolą program Adama .. inni mój ... ale najlepszy by był "ten trzeci" który powstał by po doświadczeniach zabawy z obydwoma ;-) ... Nawet jeden kolega testował program na PC podsłuchujący CAT i sterujący skrzynką.
Mi niestety ostatnio brakuje czasu ... ;-( a osób które okazały podobne jak ty aktywne zainteresowanie jest niestety za mało ;-(
Jakbyś zbudował sobie hardware to pewnie prace miały by szansę się reaktywować...
Gotowe moduły RS232-LAN - jest tego dużo.... ale tak naprawdę nie wiemy co i gdzie i jak będa zakłócały... i są zdecydowanie droższe od RS485 ... ... no chociaż moduły LANowe do integrowania z prockami sa coraz tańsze... ja uparcie bym jednak trzymał je zdala od naszych anten...
Czas wydaje mi się że czym jestem starszy tym mniej go mam.
Skrzynkę na pewno wykonam, niestety najwcześniej po 25 maja, będę mógł nad nią posiedzieć.
Mam moduł lantronixa do testów więc będę mógł testować ilość zakłóceń.
Pozdrawiam
Paweł
Pawel_L ... oczywiście zrobisz jak uważasz ;-) ...
ile kosztyle moduł
LANTRONIX którego ty uzywasz , jaki to jest model i jaka jest jego dostępność ???
Należy pamiętac że trzeba starać się stosowac ogólnie dostępne i populatne moduły/materiały :-)
Jeśli ten "maluch" w metalowym pudelku pozwala na Windowsie zainstalowac "wirtualny" driver portu COM to rozwiązuje dwa poroblemy ( do zastosowańw TRX) - brak portu RS232 w komputerze i zdalny CAT na LAN... ( tyko do windowsa trzeba doinstalowac specjalny driver..
Dokładnie tak mam w tym momencie zrobioną komunikację z TS870s wystarczy zainstalować "com port redirector" ze strony lantronixa.
Wybrać port i tyle a poza tym można łączyć się z dowolnej lokalizacji.
Niektóre moduły mają np trzy COM porty więc naprawdę można na nich wiele zrobić.
Ewentualnie postawić serwer na X-porcie i sterować skrzynką czy czymś innym z przeglądarki.