HomeMade

Pełna wersja: Dobry soft do płytek designspark
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
UFF!
Dobrnąłem do końca. No i mogę z czystym sumieniem stwierdzić że program ma swoje wady:
- najpoważniejszą z nich to ta że sam robi głupoty i dlatego trzeba mu pomagać, tworzy mianowicie za dużo "śmiesznych" połączeń z przelotkami, nawet tam gdzie gołym okiem widać że nie są potrzebne, dzieje się to gdy niezbyt starannie rozmieścimy elementy. Lepszym sposobem okazało się usunięcie na już wygenerowanej ...pcb wszystkich połączeń i ponownym wskazaniu programowi co i z czym ma "skonektować". A i tak niektóre z nowych połączeń trzeba było przesunąć co nieco;
- celowo chyba wprowadzonym (nie jest to utrudnienie, ale szkoda tego) ograniczeniem jest brak możliwości zapisu wygenerowanego obrazu 3D, a tak ładnie wygląda taki obraz, no i chciało by się w opisach własnych projektów taki widok 3D zamieszczać. No cóż, program jest darmowy.....pewnie dlatego to ograniczenie.
Do ćwiczeń i nauki programu użyłem rysowanej przez siebie wersji znanego klucza CW wg. OK2TEJ....http://ok2tej.zbytky.net/ ,niezbyt dużo rysowania, konieczność stworzenia własnej wersji układu 89C4051DIL, której nie ma w bibliotece, skojarzenia jej z obudową (jest w bibliotece)..... wymusiło "głębsze" poznanie programu. Do podglądu zamieszczam efekty moich doświadczeń z programem, plik 3D trzeba sobie samemu wygenerować, projekt zrobiony jest bez błędów i obraz powstaje, nie można go jednak zapisać o czym pisałem wyżej. Na płytce nie umieszczałem przycisków pamięci programu klucza, program robił "głupoty" ze swiczami pobranymi z biblioteki, być może źle są tam opisane....a nowych nie tworzyłem. Dodatkowe pady na rogach płytki są tymczasowe, ponieważ przy drukowaniu do PDFa brak jest narysowanych krawędzi płytki, chyba że czegoś się nie nauczyłem. Uwagi mile widziane.....krytyka zabroniona!
Projekt można wykorzystywać do własnych celów, komercja jest zabroniona.
Rysio!
[attachment=5045]
Autorutery szczególnie darmowe nigdy nie były dobre.
Je widzę prawdziwe ograniczenie, ale niekoniecznie istotne. Obraz 3D ma ograniczoną ilość figur geometrycznych z których robi się elementy. Próbowałem zrobić 3D kątowego goldpina i jakoś mi nie wychodzi.
Próbowałem znaleźć definicję 3D stojącego goldpina - tego z obrazka i nie mogę znaleźć! Gdzie on jest!
Cytat:Próbowałem znaleźć definicję 3D stojącego goldpina - tego z obrazka i nie mogę znaleźć! Gdzie on jest!
Ano właśnie, pytaj się mnie, a ja Ciebie Wink
Takiego goldpina po prostu NIE MA!
Doszedlem do wniosku że one się "rodzą" same, wtedy gdy je sobie stworzysz.
Mianowicie z biblioteki "plug.ssl" (od rysowania schematów), wybrałem pozycję "1P", którą skojarzyłem z pozycją "1" z biblioteki "discrete.psl " zakładka "PCB Symbols" i urodził się goldpin 1-stykowy o nazwie jaką mu nadałem "1PIN", który umieściłem w bibliotece własnej, a w zakładce "Components" jego widoczne parametry opisały się jako:
Symbol: 1P
1gate
Package: DIL
PCB Symbol: 1
Chyba wskazanie typu obudowy miało na to wpływ, a program ma gdzieś tam w swoich czeluściach to zapisane i z tych informacji korzysta.
I po to właśnie była moja nauka poznania bibliotek i tworzenia nowych elementów na którą poświęciłem jedno popołudnie i wieczór., wyszło na to że nie poszła w las.
Sądzę że dosyć jasno i szczegółowo to wyjaśniłem.
................
Teraz powiedz mi, w jaki sposób zapisałeś obraz mojej płytki? Prawda że ładnie wygląda.........? na obrazku Tongue
Rysio!
A postawisz browara :-)
Hmmmm....?
ja Ci odpowiedziałem na pytanie i nic za to nie żądałem!
Tak więc moja odpowiedź brzmi NIE!
Przykro mi to pisać, ale swój honor mam!
Pozdrawiam!
Rysio!
Ops Rysiu mam nadzieje że se jaja robisz! To je sam sobie mam tego browara postawić !
Nieee :-)) a było tak wesoło... idę do lodówki ... OK ... :-))(()) To jest Print Scrin :-)) Ustawiasz sobie na ekranie tak jak chcesz zapisać, potem naciskasz klawisz PrintScrn na klawiaturze (u mnie po prawej na górze) i masz obraz ekranu w schowku kompa. Potem wystarczy uruchomić jakikolwiek edytor grafiki i tam ze schowka załadować wszystko co się tam schowało. Potem trochę obrobić i zapisać jako plik. GulGuluff :-)


Potrafię zrobić już goldpina 3D stojącego i inne dziwne elementy całkiem abstrakcyjne i nie mające nic wspólnego z realem. Wygląda na to że 3D to jakiś nowy eksperyment. Można wejść w edycję biblioteki *.pkg wybrać jakiś element i się nim pobawić. Zmienia się na jednej planszy różne parametry i na tym koniec. To jest bezsensowne, bo normalna wektorowa grafika 3D jest już dopracowana do granic możliwości w grach i wspomagana sprzętowo - więc po co kombinować!? Wniosek jest prosty ... nie ma 3D i koniec.
Znalazłem dodę 1N4148 SMD. Katalog discrete.cml pod oznaczeniem D-SM.
A ja mam pytanie o funkcję importu bibliotek z EAGLE. Właściwie wszystko mi działa poprawnie tylko jeśli jakiś element ma przypisanych kilka różnych obudów, to tworzy mi się w bibliotece tyle komponentów ile tych footprintów - każdy z inną obudową.

Da się jakoś zmusić ten automat żeby podczas importu tworzył jednak pojedynczy komponent z przypisanymi kilkoma obudowami do wyboru? Ręczne porządkowanie tego jest po prostu dość uciążliwe i czasochłonne.

Pozdrawiam,
Przemek
Widzę trochę czasu minęło... i pewnie doświadczeni z programem macie większe :-)

PYTANIA :-)
1. czy nadal ktoś tego używa?
2. czy może ktoś zrobił w tym programie jakieś działające urządzenie ?
3. a może ktoś robił produkcje z tego programu w prawdziwej fabryce i robił gerbery itp cuda... :-)

...czyli czy naprawdę da się tego użyć do czegoś więcej niż zabawy?

:-)
na wszystkie trzy pytania tak, pojawiła się w tej chwili 4, w tróje integracja dodatkowo z ltspice
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie